هرکس اسنادی در خصوص وجود فساد در شورای نگهبان در دست دارد اعلام کند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان شامگاه شنبه (۲۲ تیرماه ۹۸) در برنامه امشب نگاه یک که از شبکه یک سیما پخش شد، گفت: با الکترونیکی شدن انتخابات اگرچه سرعت اجرای انتخابات افزایش می بابد، امکان تقلب در آن هم بیشتر می شود، لذا الکترونیکی شدن انتخابات به دقت بررسی می شود. 

کد خدایی در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا تغییر و تحولات در اعضای شورای نگهبان صحیح است گفت: جابجایی اعضای شورای نگهبان طبیعی است، دوره اعضای شورای نگهبان ۶ است.  زیرا مراحل مختلفی دارد گاهی اوقات عزیزانمان را از دست دادیم، دو نفر از فقهای معظم آیت الله شاهرودی و مرحوم آیت الله مومن و مرحوم علیزاده را از دست دادیم و طبیعتاً پایان دوره سه نفر از حقوقدانان و سه نفر از فقها است طبیعتاً ممکن است در این جهت تغییراتی اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به اینکه ممکن است تغییراتی اتفاق بیفتد افزود: البته این تغییرات را نمی‌توان به عنوان تحول تلقی کرد، زیرا اجرای وظایف قانونی مهم است ممکن است افراد نگرش‌های فقهی و حقوقی داشته باشند، اما به نظر می‌رسد با عنایت به تعیین وظایف حقوقدانان و فق‌ها خیلی تغییر قابل توجه نباشد.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: همه انسان‌ها گرایش سیاسی دارند، اما در اینجا آنچه مهم است اجرای قانون است، در قانون اساسی اعلام شده که فق‌ها باید آگاه به مسائل روز باشند و توسط مقام معظم رهبری انتخاب می‌شوند و از سوی دیگر نیز حقوقدانان با گرایشات حقوقی توسط رئیس قوه قضائیه معرفی می‌شوند لذا وظیفه اصلی آن‌ها اعلام نظر نسبت به مصوبات از حیث مسائل شرعی و قانون اساسی است و مسائل شخصی و سیاسی آن‌ها اعمال نمی‌شود.

کد خدایی با اشاره به اینکه مهم اجرای وظیفه قانونی فارغ از گرایشات سیاسی است عنوان کرد: اصلاح قانون انتخابات که مهمترین اقدام قابل توجه پیش رو در حدود دو سال گذشته بود ناتمام ماند لذا بر اساس قانون موجود عمل خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه طبق روال گذشته کار انجام می‌شود افزود: به احتمال زیاد احراز هویت در انتخابات به صورت الکترونیکی خواهد بود، انسان جایز الخطا است و هر حرکتی که انسان انجام می‌دهد ممکن است با خطا باشد لذا انتخابات کنش عظیم سیاسی و اجتماعی است که انسان‌ها انجام می‌دهند و لذا امکان تخلف است.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه در این کنش سیاسی اجتماعی ممکن است تخلفاتی اتفاق بیفتد، اما نحوه برخورد باید بر اساس قانون باشد گفت: برخورد صریح و قاطع نسبت به تخلفات داریم تا انتخابات به صورت سالم برگزار شود لذا به مردم اطمینان می‌دهیم که انتخابات شفاف و سالمی را خواهیم داشت لذا میزان برخورد با تخلفات با همکاری قوه قضاییه خوب است.

وی تصریح کرد: قوه قضاییه در انتخابات گذشته با تخلفات برخورد خوبی داشت، فارغ از اینکه افراد چه مقام و منصبی دارند برخورد جدی را اعمال کرد به طوری که بر بسیاری از تخلفات رسیدگی و حکم صادر شد و برخی هم نیز تبرئه شدند بنابراین در انتخابات گذشته برخورد با تخلفات خیلی خوب انجام شد.

کد خدایی با اشاره به اینکه در برخی از جا‌ها برگزاری انتخابا