عضو شورای شهر قم:

40درصد درآمد خانوار هزینه مسکن می شود

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر قم با اشاره به اینکه باید از طرح اقدام ملی برای خانه دار شدن اقشار محروم بیشترین استفاده را کنیم، گفت: 40درصد درآمد خانوار هزینه مسکن می شود.

روح الله امراللهی در گفتگو با خبرنگار قم فردا، اظهار کرد: اینکه اعلام می شود 45 هزار واحد خالی و بدون حضور سکنه با توجه به سرشماری نفوس و مسکن سال 95 در قم وجود دارد مورد پذیرش نیست زیرا در سرشماری این فضا وجود دارد که وقتی مأموران سرشماری به درب منازل مراجعه می کنند ممکن است منزل دارای سکنه باشد اما در آن ساعت بنا به دلایلی در منزل حضور نداشته باشد و حتی در مراجعات بعدی نیز ممکن است افراد خانه در منزل حضور نداشته باشند.

این عضو شورای شهر افزود: یا منازلی زیادی وجود دارند که در ایام سرشماری خالی از سکنه هستند اما بعد  از یکی دو هفته مستأجر ساکن این منازل می شوند  معتقد هستم این آمار با حقیقت فاصله دارد، در این زمینه هیچ ارگانی نمی تواند آمار دقیق اعلام کند بلکه آمارها نسبی است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر قم تصریح کرد: طبق همان سرشماری بالغ بر  یکصدهزار خانوار اعلام کردند که مستأجر هستند که این عدد هم جای بحث دارد و ممکن است راستی آزمایی لازم انجام نشده باشد و این آمار نیز با آنچه وجود دارد اختلاف داشته باشد، اما آنچه مسلم است ما یک رقم بیش از 50 هزار نفر از حدود 400هزار خانوار (از جمعیت یک‌میلیون دویست‌هزارنفری) که در قم ساکن هستند مستأجر هستند.

امراللهی خاطرنشان کرد: تقاضای اولیه که از کمیته در سامانه ثبت شده  است نشان می دهد حدود 2000هزار خانوار متقاضی مسکن هستند و قاعدتاً  تعدادی هم در سازمان بهزیستی ثبت شده است در حوزه مسکن اولیه ها هم اگر گزارش بانک مسکن و صندق یکم و گزارش های دیگر گرفته شود حدود 10 هزار نفر نیازمند مسکن ضروری در قم هستند و حدود 100هزار نفر هم به هر دلیل مالکیت مسکن ندارند به دست می آید، همه این ها برای ما مسئولانی که در حوزه موضوعات شهری کار می کنیم پیام دارند که بالاخره سرنوشت این‌ها، نوع زندگی و تأثیر این نوع زندگی در جامعه چیست.

40درصد درآمد خانوار هزینه مسکن می شود

این عضو شورای شهر قم ادامه داد: بالغ بر 40 درصد درآمد خانوار در اکثر استان های طبق گزارش سرشماری نفوس و مسکن و مجموعه های اقتصادی، هزینه مسکن می شود، این افراد یا در حال جمع آوری پول برای خرید مسکن هستند، یا مستأجر هستند و اجاره مسکن می دهند و یا در تلاش هستند که مسکن خود را ارتقاء دهند.

وی گفت: اگر بتوان این هزینه 40 درصد را به حدود 20 درصد کاهش دهیم در میانگین به همه مردم فرصت این را داده ایم که 20 درصد قدرت خرید خود را افزایش دهند تا  امکانات، آسایش و رفاه بهتر و زندگی مطلوب‌تری را داشته باشند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر قم افزود: دولت یک مجموعه طرح اقدام ملی در حوزه مسکن  اجرا می کند که در کل کشور حدود 400 هزار ظرفیت پیش بینی کرده است  استان های مختلف از این ظرفیت استفاده می کنند مسئولان استان قم هم باید تلاش کنند با توجه به نسبت جمعیت استان قم برای افرادی که مسکن اولیه هستند و یا تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند از این طرح دولت تأمین استفاده کنند و سهم قم را در خانه دار شدن شهروندان  ارتقا دهد همچنین ارگان های متولی زمین در اختیار مجموعه های مسکن ساز قرار  دهند و همچنین وام  هم از طریق صندوق یکم تأمین شود.

امراللهی تصریح کرد: از طرفی باید برای قشرهایی که بالاخره از نظر شرایط اقتصادی زیر متوسط هستند و شرایط خوبی ندارند مسکن تهیه کنیم زیرا این‌ها بخشی از جامعه هستند و قطعاً اگر نامطلوب بودن زندگی این افراد و ضریب آسایش این افراد کاهش پیدا کند روی کلیت شهر اثر می گذارد.

طرح مسکن مهر برای بسیاری از مردم قم سرپناه آورد

وی خاطرنشان کرد: اگر حاشیه نشینی در شهر قم کم است به این دلیل است که در گذشته شرایط خوبی در شهر قم فراهم شده بوده اگر مسئولان نتوانند مسکن مورد نیاز بخشی از جامعه را تامین کنند میزان حاشیه نشینی در انواع بخش ها و انواع شیوه در سطح شهر توسعه پیدا می کند زیرا آسیب های اقتصادی آسیب های اجتماعی را به دنبال دارد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر قم  ادامه داد: ما متولیانی که در بخش های مختلف شهر فعالیت می کنیم باید همه کمک کنیم با حداکثر ظرفیت هایی که دولت در اختیار استان ها می گذارد این ظرفیت ها  را برای شهر قم تامین و بسترسازی کنیم تا بخشی از مشکلات مردم را کاهش دهیم، در گذشته در زمینه مسکن مهر مجموعه استانداری و راه و شهرسازی و مجموعه حکومت خوب فعالیت کردند و اکنون بخش عمده ای از مردم برای خودشان سرپناه دارند و این  ظرفیت کمی نبود البته نواقصی هم وجود داشت که قابل رفع بود.

انتهای پیام/170
http://www.qomefarda.ir/12445
اخبار مرتبط

نظرات شما