معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه:

ریشه اختلافات در زندگی‌ها عمل نکردن به دستورات الهی است

معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه گفت: اختلافات، طلاق و دشمنی‌ها در برخی از خانواده‌ها و جوامع ریشه در عمل نکردن درست به دستورات الهی دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،

حجت الاسلام والمسلمین حمید ملکی بامداد دوشنبه در ویژه برنامه «شب‌های همدلی» که به همت قرارگاه جهادی هیئت فاطمیون قم در مدرسه علمیه معصومیه برگزار شد، اظهار کرد: سیره پیامبر اکرم(ص) در ماه مبارک رمضان این بود که انگار در بحث خودسازی و سیر و سلوک به اوج می‌رسیدند و در دهه سوم این ماه محل خواب را جمع کرده و شب تا صبح به عبادت می‌پرداختند؛ این سیره معنای بالایی دارد که هر چه توفیق انسان بیشتر شود، توفیق ارتباط با خدا نیز بیشتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه اولیا و انبیای الهی بیش از همه به درگاه الهی تضرع داشتند، گفت: به همین نسبت، کسانی که از خدا دورتر بودند، علاقه ارتباط با خدا را نداشتند؛ بدا به حال کسانی که از نماز و ارتباط با خدا لذت نمی‌برند و خوشابحال کسانی که پس از گذشت 23 روز از ماه رمضان، مهر و محبتشان به خدا بیشتر شده است.

معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه با اشاره به سیره شهید آیت الله مدنی تصریح کرد: وقتی که این عالم را می‌دیدیم، دائم الحضور بودن در چهره او دیده می‌شد و پرتلاش ترین و با جهادترین مالک اشتر زمان بود و در کنار همه عمل صالح و خدمتی که به مردم می‌کرد اما همه این‌ها را در محضر خدا انجام می‌داد.

وی افزود: حضرت علی(ع) در ادامه وصیتشان، در معرفی خود فرمودند من شخصیتی هستم که علوم الهی و علم ناب و نافع از سینه من فوران می‌کند؛ بخشی از آن فوران ها علوم الهی در سیره ایشان در قالب نامه 47 نهج البلاغه ظهور و بروز پیدا کرده است.

 

فرمایشات حضرت علی(ع) ناظر به آیات قرآن است

ملکی، فرمایشات امیرالمؤمنین(ع) را ناظر به آیات قرآن عنوان کرد و اظهار داشت: کسانی که برای تربیت خود، فرزندان، شاگردان و جامعه خود دغدغه دارند، از این سیل خروشان باید استفاده کنند؛ تمام فرمایشات حضرت ناظر به آیات قرآن است.

وی گفت: اگر بخواهیم تمام دستورات الهی را در قالب تمثیل بیان کنیم، باید به آیه 261 سوره بقره اشاره کرد؛ کسانی که در راه خدا انفاق می‌کنند، مثلشان مثل دانه ای است که در دل خاک کاشته می‌شود، این دانه وقتی که همه شرایط را داشته باشد، استعداد یک دانه گندم قابلیت تبدیل شدن به 700 دانه گندم را دارد.

معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه تصریح کرد: اگر کسی که به تمامی ارزش‌ها و دستورات الهی عمل کند، به اوج می‌رسد و به سمت بی نهایت حرکت می‌کند.

 

پاداش اصلاح میان افراد

وی افزود: اگر کسی به دنبال صلح، صفا، معنویت، قدردانی، قدرشناسی، احترام و تکریم است، باید به این وصیت عمل کند که حضرت فرمود، من از پیامبر(ص) شنیدم که پاداش اصلاح بین خانواده، دوست و آشنا، برتر از همه روزه‌ها و نمازها است، که در روایت منظور از این عبادات را روزه و نمازهای مستحبی عنوان شده است؛ چرا که روزه و نماز ترقی در پی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی اظهار کرد: جایی که انس و الفت و صمیمیت نباشد، آنجا تکامل شکل نمی گیرد و تکامل انسان جایی است که غل و غش نباشد.

 

ریشه اختلافات در زندگی‌ها

وی با اشاره به اهمیت عمل کردن دستورات الهی گفت: اگر که امروز می‌شنویم در برخی خانواده‌ها و جوامع مسأله اختلاف، طلاق و دشمنی اتفاق می‌افتد، ریشه در عمل نکردن درست به دستورات الهی دارد.

معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه با بیان این که بایستی قرآن و سیره اهل بیت(ع) را شاخص زندگی خود قرار دهیم، تصریح کرد: این شب‌های ماه رمضان، فرصت خوبی است که خداوند سبحان به بندگان خود عنایت خاص دارد و بهترین فرصت، برای تدبر و تفکر است و سبک زندگی خود را نقد کرده و معیار و شاخص زندگی خود را قرآن و سیره اهل  بیت قرار دهیم تا از این دنیای چند روزه لذت ببریم.

وی با بیان این که لذت در دل آسایش است نه آرامش، افزود: آسایش در گروه انجام وظیفه و تکلیف است؛ باید به ارزش‌های شیطانی پشت پا بزنیم تا همیشه از نعمت‌های الهی متنعم باشیم.
انتهای پیام/
http://www.qomefarda.ir/19627
اخبار مرتبط

نظرات شما