به بهانه بروز سیلاب و گردوخاک‌های فصلی در قم؛

آبخیزداری راهکاری که جدی گرفته نمی‌شود / ادغام پژوهشکده آبخیزداری وضعیت را بحرانی‌تر خواهد کرد

با نگاهی به وقوع سیلاب‌ها و همچنین بروز گردوخاک‌های فصلی در بسیاری از مناطق کشور اهمیت آبخیزداری بیش‌ازپیش احساس می‌شود، موضوعی که طرح جدید دولت، تهدیدی جدی برای آن است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  " پروژه‌های اجراشده پاسخگوی کانون‌های گردوغبار قم نیست" این جدیدترین اظهارات یکی از مسئولان استان در خصوص گردوغبار و مشکل ریز گردها در استان قم است.

صادق آبروش رئیس اداره بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم بابیان این‌که باید به سمت مهار ریز گرد ها و کانون‌های گردوغبار برویم، بیان داشت: اجرای پروژه‌های بیولوژیکی موجب تثبیت خاک، شن و جلوگیری از حرکت شن‌های روان به سمت شهر شده اما به علت وسعت زیاد کانون‌های گردوغباری و کمبود بودجه عملیات نهال‌کاری به میزان موردنیاز انجام‌نشده است.

باید به این موضوع وقوع سیلاب‌ها را نیز اضافه کرد به‌طوری‌که اخیراً بعد از 50 سال در مسیری سیلاب رخ داد که از آخرین باری که در این نقطه سیلاب رخ‌داده سال‌های بسیار زیادی می‌گذرد.

محسن اوروجی مدیرکل مدیریت بحران قم در این رابطه گفت: جاری شدن سیلاب جاده قم – اراک در بیش از ۵۰ سال گذشته سابقه نداشته و بارش شدید باران به‌صورت نقطه‌ای در این منطقه پس از سال‌ها اتفاق افتاده است.

این‌گونه حوادث بار دیگر موضوع آبخیزداری و توجه به حفاظت از خاک را دوچندان می‌کند اما این روزها خبرهای خوبی در این زمینه به گوش نمی‌رسد.

ادغامی که به ضرر آبخیزداری است

شورای عالی اداری در اواخر سال گذشته مصوبه‌ای با عنوان اصلاح ساختار سازمانی، حذف واحدهای موازی و سازمان‌دهی مراکز و مؤسسات تحقیقاتی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی داشت که بر اساس این مصوبه و طبق ماده دو این ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی (سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی) مکلف است نسبت به ادغام موسسه پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری در موسسه تحقیقات جنگل و مراتع کشور و تغییر نام موسسه به تحقیقات جنگل، مرتع و آبخیزداری کشور ظرف دو ماه اقدام کند.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که کارشناسان این حوزه بر این باور هستند که این اقدام موجب می‌شود، موسسه پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری نتواند به رسالت اصلی خود که همان اعمال مدیریت و بهره‌برداری هماهنگ، یکپارچه و قانونمند از کلیه منابع طبیعی، کشاورزی و اقتصادی در یک حوزه آبخیز است، نه تواند به‌خوبی عمل کند.

با نگاهی به وقوع سیلاب‌ها و همچنین بروز گردوخاک‌های فصلی در بسیاری از مناطق کشور اهمیت آبخیزداری بیش‌ازپیش احساس می‌شود.
به‌هرحال آبخیزداری دارای فواید و آثار متعددی است که ازجمله آن می‌توان به جلوگیری از وقوع سیلاب‌های ویرانگر، جلوگیری از فرسایش خاک، بهبود کیفیت آب و جلوگیری از آلودگی آن، تغذیه سفره‌های زیرزمینی، جلوگیری از فرونشست زمین، حفظ و تقویت پوشش گیاهی، احیای جنگل‌ها و مراتع، افزایش محصولات کشاورزی و رونق تولید داخلی، مقابله با گردوغبار و بیان زدایی، جلوگیری از مهاجرت اجباری روستاییان و اشتغال‌زایی اشاره کرد.

یکی از رویکردهای اصلی آبخیزداری، توسعه و تقویت کشاورزی، باغداری و دام‌پروری دیم است که در سایه استفاده حداکثری از نزولات جوی به‌وسیله آبخیزداری می‌توان آن را فعال کرد. این اقدام می‌تواند به تحقق هرچه بیشتر شعار سال 99 یعنی جهش تولید در کشاورزی و دام‌پروری کمک کند.

تضعیف به‌جای تقویت

بسیاری از کارشناسان معتقدند که این اقدام نه‌تنها نمی‌تواند گره‌گشا باشد بلکه زیرساخت‌های ایجادشده در سال‌های اخیر را نیز با چالش روبرو می‌سازد.

در این میان باید گفت فقدان داشتن نگاه علمی و آکادمیک به موضوع آبخیزداری از سوی دست اندا رکان دولتی در سطح بالا موجب شده که این ادغام غیراصولی شکل بگیرد و مشخص نیست که در صورت نهایی شدن این اقدام چه خسارت‌های به کشور وارد خواهد شد.
انتهای پیام/110
http://www.qomefarda.ir/19671
اخبار مرتبط

نظرات شما