مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم:

عامل انسانی نقش اصلی را در حریق مراتع دارد / طرح‌های آبخیزداری در اولویت قرار دارد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم با اشاره به افزایش حریق در ماه‌های اخیر گفت: عامل انسانی نقش اصلی را در حریق مراتع دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  سید محمدتقی سجادی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات انجام‌شده در سال‌های اخیر درزمینهٔ آبخیزداری، اظهار داشت: در سال‌های 97 98 و بیشتر تمرکز سازمان بر روی پروژه‌های آبخیزداری بود که در سال 99 نیز این روند ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: باوجود تمامی مشکلات رویکرد سازمان توجه به مسائل اساسی بوده به‌طوری‌که در سال 97، 15 میلیارد و در سال 98، 40 میلیارد در قم به آبخیزداری اختصاص یافت که نتایج خوبی نیز به همراه داشت.

سجادی بابیان این‌که محور اجرای برنامه‌های آبخیزداری شهر قم بوده است، تأکید کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته مناطق بالادست شهر قم از قبیل خدیجه خاتون، طایقان، نیزار و مناطق بالادست پردیسان از که موردتوجه بود و اقدامات خوبی نیز در این مناطق صورت گرفت.

وی افزود: در بهار 98 و 99 بارندگی‌های خوبی داشتیم که در به ثمر نشستن این پروژه‌ها تأثیر بسزایی داشت و در ادامه نیز روند کنترل و بهره روی کامل این پروژه‌ها ادامه خواهد داشت.


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم تصریح کرد: جلوگیری از خسارت سیل از دیگر مزیت‌های این طرح‌ها است که با توجه به بارش‌های چند سال اخیر به‌خوبی اهمیت سرمایه‌گذاری درزمینهٔ آبخیزداری را نمایان کرده است.

وی به سایر فعالیت‌های این سازمان در سال‌های اخیر اشاره کرد و بیان داشت: درزمینهٔ بیابان، توسعه و کشت نهال‌کاری و بوته کاری 3 هزار هکتار در سال گذشته اجرایی شد که در کاهش ریز گردها نقش خوبی خواهد داشت.

 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم بابیان این‌که میزان بوته کاری در بیابان تاکنون 7 هزار هکتار بود، گفت: با طرحی که سال گذشته صورت گرفت این میزان به بیش از 10 هزار هکتار افزایش یافت که در کل کشور ازنظر میزان بهره‌برداری در طی یک سال بی‌نظیر است.

وی در ادامه به حریق‌های رخ‌داده در مراتع طبیعی استان نیز اشاره کرد و ابراز داشت: در این زمینه نیز در یک ماه اخیر شاهد رشد چشمگیری بودیم که علت آن‌هم وجود بارندگی‌های خوب بهاری و رشد علفزارها در مراتع است.

سجادی تأکید کرد: عمده حریق‌هایی که رخ‌داده در روزهای جمعه و در ساعات پایانی این روزها بوده که نقش عامل انسانی و گردشگران در این زمینه را بیش‌ازپیش روشن می‌کند.

وی اجرای طرح 9 در 99 را موردتوجه قرارداد و تصریح کرد: این طرح در 9 بخش محور اجرایی می‌شود و بیشترین تمرکز را روی کاداستر اراضی ملی، مدیریت و بهره‌برداری از مراتع و توسعه دولت الکترونیک دارد هرچند که درزمینهٔ ارتقاء پوشش حفاظتی نیز در این طرح برنامه‌های خوبی پیش‌بینی‌شده است.


انتهای پیام/110
http://www.qomefarda.ir/20050
اخبار مرتبط

نظرات شما