رئیس انجمن مطالعات اجتماعی حوزه:

حادثه رومینا اشرفی نتیجه رها بودن و عدم مدیریت فضای مجازی است

حجت الاسلام خیری، جامعه شناس با اشاره به اینکه امروز تغییر نظام های معنایی زندگی که باعث تغییر در سبک های زندگی شده است، گفت: حادثه رومینا اشرفی نتیجه رها بودن و عدم مدیریت فضای مجازی است.

حجت الاسلام حسن خیری  در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به اتفاق رخ داده در خصوص رومینا اشرفی، اظهار داشت: آمار اتفاقاتی این چنینی که در جوامع غربی و تمدن غرب رخ می دهد بسیار بالا می باشد و به هیچ وجه قابل مقایسه با ایران نیست.
وی ادامه داد: با تمام بی بندو باری ها و آزادی هایی که در غرب وجود دارد و از طرفی در آنجا ارزش های دینی و تعصبات اجتماعی حاکم نیست اما بازهم آمار کشته شدگان در مسائل ناموسی توسط بستگان و محارم بسیار زیاد است.
این جامعه شناس بیان داشت: اتفاق این چنینی در کشور رخ داده است و باید در مقابل آن جنبه های شناختی و پیشگیری و آسیب شناختی را تقویت کنیم والبته بودن حتی یک مورد از این گونه موارد دردناک است و طبیعتا وجدان انسانی و شرع ما نمی پذیرید و لذا حساسیت ما از این حیث است که جان یک انسان برای ما بسیار ارزشمند است و باید به آن توجه ویژه ای شود.
وی خاطرنشان کرد: امروز ما مواجه هستیم با تغییر نظام های معنایی زندگی که باعث تغییر در سبک های زندگی شده است که مقام معظم رهبری هم در خصوص سبک زندگی هشدار داده اند و تاکید کرده اند روی این موضوع کار شود.
خیری با اشاره به اینکه امروز فضای مجازی و شبکه های اجتماعی کاملا رها و بی در وپیکر است، ابراز داشت: همه دردمندان جامعه و صاحب نظران و کسانی که  دغدغه فرهنگ جامعه را دارند و ارزش های اجتماعی برای آنها مهم است دائما این دغدغه را اعلام می کنند که  فضای مجازی بدون کنترل برای ما خسارت بار است.
وی تاکید کرد: امروز ما با دشمنی های بسیار مواجه هستیم دشمنی که به صورت فرهنگی است و رهبر معظم انقلاب بارها به تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی و امروز ناتو فرهنگی اشاره کرده است که باید به همین دلایل به این فضا اهمیت بیشتری داده شود.
رئیس پژوهشکده مطالعات اجتماعی و انقلاب دانشگاه آزاد اسلامی افزود:  همانطور که احساس می کنیم در مسائل اقتصادی با تحریم مواجه هستیم و دشمن از هرجهت فشاری می آورد باید بدانیم که از سوی فرهنگ فشار چندبرابری وارد می شود که راه نفوذ این فشار از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است.
وی اضافه کرد: دولت مردان ما باید هرچه سریعتر تکلیف  فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و در ادامه شبکه ملی را مشخص کنند و بر پایه گروه های سنی باید یک نوع کنترل های جامعه پذیری و کنترل اجتماعی اتفاق بیفتد.


انتهای پیام/160
http://www.qomefarda.ir/20051
اخبار مرتبط

نظرات شما