مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قم:

برنامه اصلی کمیته امداد در سال 99 اشتغال و توانمندسازی نیازمندان است

میرشکار، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قم با اشاره به توزیع 21 هزار بسته معیشتی در ماه رمضان به تناسب تعداد افراد خانوار، گفت: برنامه اصلی ما در سال 99 اشتغال و توانمندسازی نیازمندان است .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، اکبر میرشکار پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اقدامات انجام گرفته در سال گذشته، اظهار داشت: 22700 خانوار به صورت مستمر از کمیته امداد خدمات دریافت می‌ کنند که از این میزان حدود 15500 خانوار، زنان سرپرست خانوار هستند که در مقایسه با کشور آمار بالاتری را نشان می‌ دهد.
 وی ادامه داد:  از حدود 40 هزار فرد تحت پوشش کمیته امداد، حدود 14 هزار نفر بالای شصت سال هستند که خدمات ویژه ای را دریافت می‌ کنند .
 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قم با اشاره به اینکه حدود 700 نفر وام ودیعه مسکن دریافت کرده اند، گفت: 548 نفر از وام قرض الحسنه برای خرید و ودیعه مسکن برخوردار شده اند و در سال 98 حدود 103 میلیارد تومان وام قرض الحسنه پرداخت کرده ایم.

توانمندسازی خانواده های را با جدیت دنبال می کنیم
 وی اضافه کرد: موضوع توانمند سازی خانواده ها را نیز با جدیت دنبال می‌ کنیم که فقط مربوط به اشتغال نیست چون به عنوان مثال برخی خانواده ها به دلیل چالش ها و دغدغه هایی که داشته اند، نیازمند یک ثبات فکری و آرامش ذهنی هستند از این رو یکی از خدمات مؤثر و مهم کمیته امداد، خدمات مشاوره ای است.
 میرشکار افزود: در سال 98 بیش از 3500 نفر از طریق مشاوران مشاوره دریافت کرده اند که در نتیجه آن 67 مورد ترک تحصیل کرده دوباره تحصیل علم را آغاز کردند، تعداد 25مورد از افراد طلاق گرفته به زندگی قبلی خود بازگشتند و 730 نفر نیز زندگی جدید خود را آغاز کردند.
 
پرداخت وام اشتغال به 2005 نفر در سال گذشته
وی با اشاره به این که 2005 نفر در سال گذشته وام اشتغال دریافت کرده اند، گفت: این میزان پرداختی ما حدود 61 میلیارد تومان می باشد. برای تولید فرش  و گلیم در منزل 254 شغل، صنایع دستی 13، تولیدی 372، حمل و نقل 155، کشاورزی 13، دام و طیور 366 مورد اشتغال زایی در سال گذشته صورت گرفته است.
 
رشد سرانه ازدواج در سال قبل
 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قم با اشاره به اینکه یکی دیگر از وجوه توانمندسازی خانواده ها، موضوع ازدواج است عنوان کرد:   در سال 98 نسبت به سال 97 رشد 30 درصدی را در پرداخت کمک هزینه ازدواج داشته ایم؛ در سال 98 بالای 1400 مورد با حدود 12 میلیارد تومان پرداختی کمک هزینه ازدواج صورت گرفته است.

 آمادگی ساخت هزار واحد را داریم
وی با بیان این که خیرین استان و کمیته امداد برای خدمت رسانی پای کار هستند، گفت: مشکل اساسی ما بحث زمین برای خانه سازی است چون قیمت زمین ها بالاتر رفته است و ما در صورت تأمین زمین می‌ توانیم مشکل عمده مسکن را برطرف کنیم و نگرانی اصلی ما بالارفتن قیمت مسکن و همچنین ودیعه مسکن است و آمادگی داریم یک هزار واحد را بسازیم.
 میرشکار افزود: در حوزه بهداشت و درمان نیز اقدامات خوبی انجام شده است و در همین ایام 56 هزار ماسک و 19هزاربطری های ضدعفونی کننده را با همکاری گروه های جهادی در خانه مددجویان در همان روزهای اول توزیع نمودیم و همچنین مبالغ نقدی از 300 تا 500 هزار تومان به 3000 خانواده آسیب پذیر پرداخت کردیم.
 
توزیع 19900 بسته معیشتی در اسفندماه بین نیازمندان/جمع آوری حدود 8میلیارد کمک در جشن نیکوکاری
 وی در ادامه عنوان کرد: در ماه اسفند با کمک مردم 19900 بسته معیشتی توزیع کردیم و جالب توجه این است که ما در جشن نیکوکاری سال گذشته که دغدغه و نگرانی زیادی با توجه به تعطیلی مدارس و صنوف داشتیم، به فضل الهی نزدیک به پنجاه درصد رشد داشتیم و مردم نزدیک به هفت و نیم میلیارد تومان کمک کرده اند.

 کمک16میلیاردی مردم و خیرین به کمیته امدادطی دوماه
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قم با اشاره به این که برای سال 99 نیز برنامه هایی در نظر گرفته شده است، گفت: امسال علی رغم همه سختی هایی که داشتیم در طی همین دوماه مردم نزدیک به 16 میلیارد تومان کمک کرده اند که رشد 109 درصدی را نسبت به دو ماهه اول سال 98 شاهد بوده ایم.
 
توزیع 21 هزار بسته معیشتی در ماه رمضان به تناسب تعداد افراد خانوار
 وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ایام ماه مبارک رمضان تصریح کرد: در ماه رمضان امسال بسته های معیشتی ببن بیش از 21 هزار خانواده توزیع شد که بالای چهار میلیارد و 700 میلیون ارزش بسته های غذایی بوده است.
میرشکار با بیان این که 76 هزار پرس غذا در طول ماه رمضان طبخ و در اختیار مردم قرار گرفت، گفت: در همین دو ماهه اول سال 598 مورد پرداخت وام داشته ایم که حدود سه میلیارد تومان می‌ شود در حالی که هنوز بانک ها پرداخت وام خود را آغاز نکرده اند.
 وی اضافه کرد: امسال 392میلیون تومان فطریه جمع آوری شد که به لطف خدا با هماهنگی های صورت گرفته عصر عید فطر در اختیار نیازمندان قرار گرفت.

برنامه اصلی ما در سال 99 اشتغال و توانمندسازی نیازمندان است
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) تاکید کرد: در سال 99 باید در حوزه اشتغال نیازمندان و کسانی که بیکار شده اند ورود پیدا کنیم چون خیلی از این افراد توان این که ضامن برای وام های اشتغال ندارند، خیرین می‌ توانند برای ضمانت این افراد نیز اقدام کنند چراکه هدف گیری ما 2540 مورد ایجاد اشتغال است که امیدواریم بانک ها نیز هماهنگی خوبی داشته باشند.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: جامع ترین و کامل ترین بانک اطلاعات نیازمندان در اختیار کمیته امداد است و می‌ توانیم با استفاده از این بانک، نسبت به کمک رسانی درست و جلوگیری از کمک های مکرر اقدام کنیم به همین جهت امروز سامانه ملی «خیر و احسان» با عنوان سامانه سخا رونمایی می‌ شود که خیرین می‌ توانند به راحتی و در آن واحد کمک های خود را به نیازمندان واقعی به صورت لحظه ای پرداخت کنند.
 


انتهای پیام/
http://www.qomefarda.ir/20064
اخبار مرتبط

نظرات شما