کلاس‌های حوزه علمیه تا جایی که ممکن است حضوری برگزار شود

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: اگر با رعایت شئونات بهداشتی امکان برگزاری کلاس‌ها ی درس حوزه علمیه نبود، باید به سمت مجازی حرکت کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، وی روز شنبه درپیامی تصویری درآیین آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه درسالن جلسات مدرسه دارالشفای قم افزود: بنده تصمیم گرفتم کلاس‌ها را با ۱۰ نفر و با رعایت تمام شئون بهداشتی برگزار و درس را ضبط کنم، اگر با رعایت شئون بهداشتی امکان برگزاری کلاس‌ها نبود، باید به سمت مجازی حرکت کنیم، اما اگر امکان دارد کلاس‌ها باید حضوری تشکیل شود، چراکه کلاس حضوری عالمی دارد که مجازی ندارد.

این مرجع مرجع تقلید افزود: اگر حوزه مجازی شد،اساتید و مسئولین حوزه به حضور و غیاب توجه جدی داشته باشند، نه اینکه آزاد باشد تا یک روز ۲۰ نفر و یک روز ۲ نفر حضور داشته باشند.

وی عنوان کرد: باید توجه داشت که مسائل اخلاقی درحوزه‌ها کمرنگ نشود، طلاب سعی کنند که هرروز یا هر هفته یک حدیث اخلاقی خوانده و آن را شرح دهند.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: درحوزه علمیه علم و اخلاق شرط هستند، همان‌طور که علم باید در حد اعلا باشد، تقوا هم باید آن حد اعلا باشد.

وی ابراز داشت: از خداوند می‌خواهیم حوزه را کمک کند تا در این شرایط سخت بتواند کار را ادامه دهد، حوزه علمیه با درس حوزه است و اگر درس‌ها تعطیل شوند، حوزه دیگر کاربرد همیشگی را نخواهد داشت.

وی اظهار داشت: در زمان حضرت علی(ع) مسجد حوزه علمیه بود؛ این جریان ادامه پیدا کرد و در زمان امام باقر و امام صادق(ع) حوزه گسترش پیدا کرد.

این مرجع تقلید تاکید کرد: بعدها شیخ طوسی حوزه علمیه نجف را تأسیس کرد و سپس در سایر شهرستان‌ها و ازجمله قم حوزه تشکیل شد و این میراثی است که از زمان پیامبر(ص) برای ما مانده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی اظهار کرد: حوزه سند افتخار اسلام بوده و اگر حوزه نباشد اسلام به‌تدریج با مشکل مواجه می‌شود، اگر می‌توان حوزه را حضوری ولی با اعداد کم برگزار کرد، باید این کار را انجام دهیم.
انتهای پیام/


http://www.qomefarda.ir/20071
اخبار مرتبط

نظرات شما