واکنش مراجع و علما به اهانت به ساحت قرآن کریم در سوئد؛

نقش اندیشکده های صهیونیستی و آمریکایی در اهانت اخیر به قرآن کریم کاملاً مشخص است / دستگاه دیپلماسی کشور وارد عمل شود

مراجع عظام تقلید و علما ضمن محکوم کردن اهانت به قرآن کریم اظهار داشتند: نقش اندیشکده های صهیونیستی و آمریکایی در اهانت اخیر به قرآن کریم کاملاً مشخص است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، اهانت و تعرض به هر دینی در جهان امروز اقدامی نابخردانه، جاهلانه و محکوم است و درواقع در آموزه‌های ادیان الهی هیچ‌گاه این اجازه داده نشده که به ادیان دیگر توهین شود.
در این میان هر از چند گاهی در برخی از کشورهای اروپایی به بهانه آزادی بیان و ... این اجازه به عده‌ای از افراد افراطی داده می‌شود تا به هر بهانه‌ای نه به همه ادیان بلکه به دین مبین اسلام و مقدسات آن توهین شود.
این اقدام که در راستای اسلام هراسی صورت می‌گیرد در دو دهه‌ای اخیر پارها تکرار شده است که نشان‌دهنده سناریوی واحد علیه دین اسلام است.
در این میان اقدام اخیر گروهی افراطی در کشور سوئد و اهانت آن‌ها به قرآن کریم با واکنش‌هایی زیادی در بین مراجع عظام تقلید و علما روبرو شده است.

آیت‌الله نوری همدانی: این اقدام با پشتیبانی اندیشکده های صهیونیستی و آمریکایی صورت گرفته است


در پی آتش زدن قرآن کریم، آیت‌الله نوری همدانی پیامی صادر کرد که بدین شرح است:
 
بسم اللّه الرحمن الرحیم
اقدام شرم آور اهانت به ساحت به مقدس قرآن کریم موجب تألم خاطر همه انسان‌های آزاده گردید.
بی شک این اقدام سبک سرانه با پشتیبانی اندیشکده های صهیونیستی و آمریکایی در راستای اسلام هراسی صورت گرفته، لازم است مسلمانان جهان با اتحاد و همبستگی در مقابل این نقشه شوم ایستادگی نمایند.
اینجانب ضمن محکوم کردن این حادثه اسفناک، از سران کشورهای اسلامی و سازمان‌های بین المللی در خواست می‌کنم نسبت به این موضوع واکنش جدی داشته و مانع از تکرار این قبیل جریانات شوند.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:نهادهای بین‌المللی اسلامی و اندیشمندان جهان اسلام، خط خبیث اسلام‌ستیزی را بشناسند

متن بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در محکومیت اهانت به ساحت مقدس قرآن مجید و پیامبر اسلام در کشور سوئد، به این شرح است:


بسم‌الله الرحمن الرحیم

حادثه دردناک و شرارت‌آمیز اهانت به ساحت مقدس قرآن مجید و سوزاندن مصحف شریف الهی جنایتی بزرگ و غیرقابل‌گذشت است. این حرکت گرچه توسط جمعی از جاهلان حقیر و بداندیش واقع شد اما پشت پرده‌های پیچیده و کینه‌توزانه‌ای دارد که در یک زنجیره پلید در حال فعالیت است و خصمانه علیه مقدسات اسلامی کار می‌کند.

سیاست خصمانه اسلام‌ستیزی که توسط صهیونیسم بین‌الملل و استکبار جهانی هدایت می‌شود در اندیشکده ها و سازمان‌های صهیونیستی امریکا و برخی دولت‌های اروپایی طرح‌ریزی‌شده و برای اجرا به مزدوران جنایت‌کار سپرده می‌شود.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم این اقدام شنیع و همچنین بازنشر کاریکاتورهای اهانت‌آمیز نسبت به رسول اکرم (صلی‌الله علیه و آله و سلم) را محکوم می‌کند و اعلام می‌دارد:

امت اسلامی و همچنین هر انسان آزاده و متفکری این اقدام را محکوم می‌کند و با آن مقابله عالمانه و عمیق خواهد کرد. اقدامات ضد اسلامی جنون‌آمیز در بستر یک منطق آمریکایی شکل‌گرفته است و آن خطر ظهور تمدن اسلامی و بر هم خوردن نظم جهانی آمریکایی است. امروز اسلام دشمن درجه اول استکبار و جریان کفر و ظلم بین‌المللی است و به همین خاطر با تمام قوا به مصاف اسلام و امت اسلامی آمده‌اند.

ما در مقابل اسلام هراسی و اسلام‌ستیزی منفعل عمل نخواهیم کرد و بااراده بیشتری به تعمیق و ترویج معارف قرآنی خواهیم پرداخت. نور پر فروغ قرآن و شکوه و عظمت این مصحف شریف که سرشار از معارف الهی و انسانی است با جان و نفوس مسلمین گره خورده است و هرگزخاموش نخواهد شد.

نهادهای بین‌المللی اسلامی و اندیشمندان جهان اسلام، خط خبیث اسلام‌ستیزی را بشناسند و ریشه‌های این شجره ملعونه را قطع کنند. اهانت به ساحت مقدس نبی اکرم (صلی‌الله علیه و آله و سلم) و قرآن کریم با بهانه آزادی عقیده در حقیقت ذبح آزادی و مثله مثله کردن جنایت‌آمیز عقیده است.

لازم است وزارت محترم امور خارجه و نهادهای حقوقی بین المللی قاطعانه نسبت به این اهانت‌های زنجیره‌ای و هدفمند واکنش نشان دهند و از اندیشه و اعتقاد بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان دفاع کنند. «الاسلام یعلوا و لایعلی علیه» حقیقتی است که امروز به یک واقعیت عینی تبدیل‌شده است و شیطان‌های بزرگ و کوچک را از بلاد اسلامی و همچنین حکومت بر مستضعفان جهان رجم و طرد خواهد کرد.

آیت‌الله محمد جواد فاضل لنکرانی: دستگاه دیپلماسی شدیدترین واکنش را نسبت به اهانت به قرآن در کشور سوئد داشته باشد


در پی اهانت به قرآن کریم آیت‌الله محمد جواد فاضل لنکرانی با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این اقدام خواستار واکنش مسلمانان جهان به این اقدام شد.
متن این بیانیه بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
حادثه بسیار دلخراش اهانت به قرآن کریم و مقدسات مسلمانان که این روزها درکشور سوئد اتفاق افتاد، قلوب مسلمین و پیروان همه ادیان آسمانی را داغدار نمود. اهانت به قرآن کریم، اهانت به تورات و انجیل و همه کتب آسمانی است. اهانت به قرآن کریم اهانت به همه انبیاء الهی است. اهانت به قرآن کریم پایمال کردن همه ارزشها و همه دستورات همه ادیان آسمانی است. کسانی که مرتکب این عمل بسیار زشت شده‌اند. چه هدفی را دنبال می‌کنند؟ آیا تحمل آیات مبارزه با کفر شرک و ظلم را ندارند؟ آیا آیاتی که آینده را از آن اسلام می‌داند: ﴿هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدی وَدِینِ الْحَقِّ لِیظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کلِّهِ وَلَوْ کرِهَ الْمُشْرِکونَ﴾برنمی تابند؟ آیا به خیال خام خود فکر می‌کنند که می‌توانند مانع نفوذ کتابی شوند که امروزه در درون کاخ سفید و کرملین نفوذ و سایر قدرت‌های غربی وسرقی رشد ونفوز نموده؟
این کور دلان و اربابان طراح این نقشه ننگین بدانند هرچه زمان پیش می‌رود اعجاز این کتاب آسمانی و نفوذ آن درقلوب بشر و مراکز علمی و تحقیقی بیشتر و بیشتر می‌شود.
امروز انسان‌ها در حال بازگشت به فطرت خویش و پذیرش این کتاب و روی آوردن به اسلام هستند.
دولت سوئد بداند خشم همه انسان‌های آزاده وهمه مسلمانان را بر انگیخت.
 باید تأسف از برخورد و نادانی رئیس جمهور فرانسه خورد که به بهانه آزادی عقیده به پیامبر اکرم صلی الله علیه واله وسلم را محکوم نکرد!!
آیا نمی‌داند بیش از یک میلیارد انسان در زمان حاضر است که اهانت به ایشان اهانت و تضییع حق یک میلیارد انسان است.
تأسف دیگر نسبت به سکوت دولت‌های اسلامی است که با سکوت خود بی اعتقادی خویش را به قرآن اعلام می‌نمایند.
از دولت جمهوری اسلامی خصوصاً وزارت محترم امور خارجه اکیداً می‌خواهم که شدیدترین برخورد را نسبت به این عمل اعلام نمایند.
 باید ملت مسلمان ایران، حوزویان و دانشگاهیان و همه اقشار مختلف انزجار خود را اعلام نمایند

آیت‌الله سعیدی: وزارت خارجه با شدیدترین برخورد نسبت به اهانت به قرآن واکنش نشان دهد


آیت‌الله سعیدی تولیت آستان مقدس کریمه اهل‌بیت (س) با صدور پیامی اهانت به قرآن را محکوم کرد که متن این پیام به شرح زیر است:


بسم الله الرحمن الرحیم

جهان اسلام در ایام حزین ماه محرم، سوگوار ثقلین است. چرا که بار دیگر حادثه نابخشودنی اهانت به وحی منزل الهی، قرآن کریم و مقدسات اسلامی تکرار شده است.
اهانت به قرآن، قلب تمام پیروان ادیان توحیدی، بلکه ‌هر انسان آزاده و اهل منطقی را جریحه دار می‌کند. این حرکت زشت و وحشیانه دشمنی آشکار با عقل و منطق به شمار می‌رود و ستیز بی پروا با تمام فضایل اخلاقی و معنوی و انسانی است که در جای جای کلام الله مجید مورد سفارش و تاکید قرار گرفته؛ همچنین انتقام از داستان‌های پندآموز انبیاء الهی و غلبه موحدین بر طواغیت عالم است و غیض از وعده‌های حقه الهی مبنی بر غلبه حزب خداوند و وراثت بندگان صالح خدا در زمین!
به کسانی که مرتکب این جنایت می‌شوند تنها باید گفت: موتوا بغیضکم… اما آنچه جای تعجب دارد سکوت برخی از حاکمان کشورهای به اصطلاح اسلامی است که احتمالاً چنان سرگرم سبک سنگین کردن روابط با امثال رژیم اسرائیل جنایتکار هستند که واکنش مؤثر و به هنگام را فراموش کرده و روزه سکوت گرفته‌اند!
اینجانب به نمایندگی از جمع کثیر فرهیختگان شهر مقدس قم و خادمان بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها این عمل شنیع را به شدت محکوم نموده و از دولت جمهوری اسلامی خصوصاً وزارت امور خارجه اکیداً می‌خواهم با شدیدترین برخورد نسبت به این عمل، واکنش نشان دهند تا هم صدا با اقشار گوناگون مردم شهید پرور جمهوری اسلامی ایران در اعتراض به این حرکت باشند.

آیت‌الله اعرافی: نهادهای بین المللی را به وضع قوانین بازدارنده و منشور مشترک ادیانی فرا می‌خوانیم


مدیر حوزه‌های علمیه در پیامی ضمن محکوم کردن اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم در سوئد، ملت‌های عالم را به اتخاذ مواضع روشن در برابر این افراط گرایی و نهادهای بین المللی را به وضع قوانین بازدارنده و منشور مشترک ادیانی فرا خواند.


متن پیام آیت‌الله اعرافی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
جسارت به محضر قرآن کریم و اقدام بابخردانه به قرآن‌سوزی، که هر از چندگاهی مایه ننگ و نفرت می‌شود، این بار در ایام سوگواری سرور آزادگان عالم و سید شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام در یکی از کشورهای اروپایی فضاحت بارتر و ننگین‌تر رخ نمود و خشم یکپارچه آزادگان و احرار و حقیقت جویان عالم و پیروان ادیان الهی در جهان و بویژه امت اسلامی را برانگیخت و مع الاسف سیاست مداران اروپا و غرب بنام آزادی یا بر آن مهر تأیید زدند یا از کنار آن گذشتند و گروه‌های پستی نیز با آن همراهی کردند، جسارت به کتاب عزیزی که برای بشر تمدن، فرهنگ، رهایی و آزادی به ارمغان آورده و آیه آیه آن مشحون از حکمت و لبریز از معرفت و سرشار از حقائق و لطائف الهی و انسانی است، آری جسارت به آن جز برآمده از کینه شیطانی و فرهنگ دیو صفتانه نخواهد بود، اسلام و دانشمندان مسلمان همواره بر تعامل و تعایش حکیمانه میان انسان‌ها و حوار میان ادیان الهی و احترام به مقدسات آن تأکید ورزیده‌اند، اکنون که ندای اسلام عزیز در جهان طنین‌افکن و پرچم آن در اهتزاز است، مستکبران و گروه‌های بی منطق و عقل ستیز و خرد سوز در سایه ترس وانفعال به جنگ با روشنایی و پیکار با ارزش‌های انسانی و الهی دست آلوده کرده‌اند غافل از آنکه ومکروا ومکر الله والله خیر الماکرین ویریدون لیطفئوا نورالله بافواهم والله متم نوره.
این صفحه ننگین در پرونده مستکبران و مدعیان تمدن غربی و جریان‌های نادان و سست منطق ثبت و برای آنان گران تمام خواهد شد، مضحک‌ترین قصه عصرما تعرض به صحیفه الهی و کتاب آسمانی و نسخه نجات و رهایی بشر بنام آزادی است، قرآن عزیز نه تنها سنگ بنای تمدن اسلامی است و نقطه تحول و تکامل اندیشه توحیدی و معارف الهی و انسانی بشمار می‌آید بلکه تمدن بشری بطور عام در پرتو این رهآورد وحیانی جان دوباره گرفت و کاروان علم و دانش و اخلاق و فضیلت با آن به حرکت درآمد و همه بشریت را وامدار خودساخت.

جریان‌های خردسوز و اسلام ستیز و ستم پیشگان و مستکبران بدانند برغم همه دشمنی‌ها و کینه ورزی‌ها و مظالمی که بر مسلمانان و امت اسلامی و کشورهای اسلامی روا داشته‌اند و برغم همه این حرکت‌های فرومایگان، خورشید اسلام کم فروغ نخواهد شد بلکه تابان تر خواهد بود و اندیشه توحیدی و معرفت قرآنی و اخلاق و عقلانیت اسلامی بیش از گذشته پیش خواهد رفت و مورد استقبال جهانیان قرار خواهد گرفت و سنگرهای ذهن و ضمیر آدمیان را فتح خواهد کرد و زورگویان و سست منطقان را برجای خود خواهد نشاند.

ایران اسلامی و مراکز فرهنگی و علمی و دانشگاهی آن بویژه حوزه‌های علمیه و مراجع معظم و زعما و بزرگان و طلاب و استادان و نهادها و مؤسسات آن در کنار همه خردورزان عالم و امت سرافراز اسلام این حرکت سبک سرانه و همراهی‌های مستکبرانه با آن را محکوم می‌نمایند و ملت‌های عالم را به اتخاذ مواضع روشن در برابر این افراط گرایی و نهادهای بین المللی را به وضع قوانین بازدارنده و منشور مشترک ادیانی فرا می‌خوانند.

حوزه‌های علمیه دست همگان را برای گفتگوی آزاد و حوار بین الادیان و بحث منطقی و مباحثات علمی می‌فشارد و البته در برابر توهین و افترا و ستم و استکبار بفضل الهی خواهد ایستاد.

از همه خردورزان و آزادگان جهان و مسلمانان و علمای ادیان الهی و شخصیت‌ها و مراکز علمی وفرهنگی که مواضع خود را در برابر این حرکت سبک سرانه و بی منطق اعلام کردند تقدیر و تشکر و بر تداوم آن تأکید می‌ورزیم.


انتهای پیام/


http://www.qomefarda.ir/20097
اخبار مرتبط

نظرات شما