افتتاح بیمارستان امیرالمومنین همچنان در مسیر وعده مسئولان

آخرین وعده مسئولان استان برای افتتاح و راه‌اندازی بیمارستان امیرالمومنین ابتدای ماه مبارک رمضان بود اما گویی با کاهش بیماران کرونایی در استان، انگیزه برای راه‌اندازی بیمارستان هم از بین رفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، اسفندماه بود که با شناسایی بیماری کرونا در قم بیمارستان های استان به حالت آماده باش درآمدند و در ادامه با افزایش تعداد مبتلایان در استان و تغییر وضعیت قم به رنگ قرمز مسئولین استان تصمیم گرفتند تا بیمارستان امیرالمومنین را هرچه سریع‌تر به بهره‌برداری برسانند و وارد چرخه پذیرش بیماران کرونایی کنند.
بیمارستان امیرالمومنین (ع) قم با ظرفیت ۲۲۰ تخت، که در سال ۱۳۹۴ کلنگ ساخت آن به زمین خورد، با ۲۱ هزار مترمربع در ۹ طبقه می‌باشد و این بیمارستان دارای بخش‌های مختلفی ازجمله زنان، اعصاب و روان، جراحی، اطفال، ارتوپد، گوش، حلق و بینی، چشم و واحدهای پاراکلینیکی از جمله تصویر برداری، سی تی اسکن، آزمایشگاه و داروخانه است.
تا قبل از شیوع ویروس کرونا این بیمارستان تخصصی، بیش از ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ازآنجاکه نگرانی‌ها برای افزایش تعداد بیماران کرونایی در قم وجود داشت، با تخصیص اعتبار ۶۰۰ میلیارد ریالی دولت برای تکمیل هر چه زودتر این پروژه اختصاص داد.
اما مسئله مهم این است که از همان روزها وعده‌های افتتاح بیمارستان توسط مسئولین استان هرچند روز یک‌بار در رسانه‌های استان منتشر می‌شد و تقریباً هر بار این تاریخ افتتاح عقب‌تر می‌رفت.
در 25 اسفندماه سال قبل بود که  دکتر ابرازه قائم‌ مقام دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به جذب 60میلیارد تومان اعتبار برای بیمارستان امیرالمومنین(ع) گفت: ما از همان روزهای نخست شروع به خرید تجهیزات کردیم و هم‌اکنون دیزل و ترانس‌ها به بیمارستان داده‌شده و تا ۱۰ روز آینده این بیمارستان ۲۲۰ تخت خوابی افتتاح می‌شود.
اولین وعده در خصوص افتتاح این بیمارستان مربوط به روزهای ابتدایی فروردین ماه است که محقق نشد اما چهاردهم اردیبهشت ما بازهم دکتر ابرازه قائم‌ مقام دانشگاه علوم پزشکی قم پیش بینی راه اندازی این بیمارستان را به هفته اول اردیبهشت موکل کرد و در گفتگو با خبرنگاران ابراز داشت: روز گذشته برق بیمارستان امیرالمومنین(ع) قم وصل شد؛  امروز حدود 250 کنسول اکسیژن از اصفهان بارگیری شد و قرار است امشب به دستمان برسد تا در اتاق‌ها و بخش‌های اورژانس نصب شود.
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی قم تصریح کرد: در صدد بودیم تا بیمارستان امیرالمومنین(ع) قم در هفته اول فروردین به بهره برداری برسد اما با توجه به نحوه فعالیت شرکت‌های تولید تجهیزات بیمارستانی در شرایط امروز کشور، برخی از تجهیزات به دستمان نرسید و افتتاح این بیمارستان به تعویق افتاد.
ابرازه خاطرنشان کرد: خوشبختانه تجهیزات و تاسیسات مورد نیاز با پیگیری مسئولان استان خریداری و مشکلات پیش روی این بیمارستان برای تجهیز و بهره برداری رفع شد.
اما در همین حین استاندار قم دکتر سرمست در بیست و دوم فروردین ماه از بیمارستان امیرالمومنین بازدید کرد و در حاشیه این بازدید در گفتگو با خبرنگاران گفت: از همان ابتدای شیوع کرونا در استان با تکمیل تمام ظرفیت‌های تخت‌های بیمارستانی استان، پیگیر تکمیل و راه اندازی دو بیمارستان مادر و امیرالمومنین (ع) شدیم.
وی با بیان اینکه تمام پرسنل بیمارستان امیرالمومنین (ع) از امروز کار خود را آغاز کردند، افزود: تلاش مجموعه استان بر این بود که این بیمارستان نیمه فروردین ماه به بهره برداری برسد، اما به دلیل تعطیلی‌های رخ داده اندکی به تأخیر افتاده اما بیمارستان امیرالمومنین (ع) تا ماه مبارک رمضان بهره برداری خواهد شد.
امروز که بیش از یک هفته از ماه مبارک رمضان می گذرد هنوز خبری از افتتاح و راه‌اندازی بیمارستان امیرالمومنین نیست و گویی با کاهش بیماری کرونا در استان و خروج قم از وضعیت قرمز روزهای اول ، انگیزه ها برای افتتاح هرچه سریع‌تر این بیمارستان هم از بین رفت.
درهرحال امید است با توجه به گفته کادر پزشکی و درمانی کشور که امکان بازگشت این بیماری در فصل سرما وجود دارد تلاش برای افتتاح و راه‌اندازی و آماده شدن این بیمارستان در اولویت قرار بگیرد.
از طرفی مسئله مهم‌تر این است که چرا مسئولان عادت کرده‌اند وعده‌هایی دهند که عملیاتی کردن آن دشوار است. مسئولان باید با انجام به‌موقع وعده‌های خود و یا حتی‌المقدور دادن تاریخ‌های مناسب باعث جذب اعتماد مردم شوند نه اینکه اعتماد مردم را از دست دهند.
انتهای پیام/
http://www.qomefarda.ir/20121
اخبار مرتبط

نظرات شما