اردوغان خواستار اصلاح ساختار شورای امنیت شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در روز دوشنبه انتقادات خود را نسبت به ساختار شورای امنیت سازمان ملل ابراز کرد.

اردوغان در سخنرانی خود گفت: «سرنوشت ۷ میلیارد انسان در دستان شورای امنیت است. گره خوردن این سرنوشت به ۵ کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، نه موضوعی پایدار و نه عادلانه است».

رئیس جمهور ترکیه در ادامه این را هم گفت که: «علی‌رغم آرمان‌هایی که از قبل برای سازمان ملل تعیین شده، این نهاد در توقف درگیری ناتوان بوده است».

او در ادامه افزود که در راستای افزایش توان سازمان ملل در حل چالش‌ها در اولین گام باید اصلاح ساختار شورای امنیت صورت گیرد.

رئیس جمهور ترکیه این را هم گفت که ساختار شورای امنیت مربوط به نیاز‌های قرن گذشته است و نمی‌تواند مشکلات کنونی را رفع کند.

شورای امنیت دارای پنج عضو ثابت است که حق وتو دارند و قطعنامه‌هایی که در راستای منافع آن‌ها نباشد، به تصویب نمی‌رسد. بسیاری از کشورها طی سال‌های اخیر نسبت به این موضوع ابراز نارضایتی کرده‌اند. بنیان‌گذاران حق وتو در شورای امنیت معتقدند مادامی که به منافع قدرت‌های جهان تعرضی صورت نگیرد، آن‌گاه صلح در جهان تضمین می‌شود.
انتهای پیام/


http://www.qomefarda.ir/20460
اخبار مرتبط

نظرات شما