آیت الله اعرافی:

جریان های سیاسی منافقانه پشت ملت را خالی نکنند/ مسئولان به جای پرداختن به حواشی بی منطق به مسائل اصلی کشور بپردازند

آیت الله اعرافی با اشاره به اینکه برخی از جریان‌های سیاسی وسط معرکه منافقانه و مغرضانه پشت ملت را خالی می کنند گفت : مسئولان به جای پرداختن به حواشی بی منطق و اختلافات به مسائل اصلی کشور از جمله حل مسائل معیشتی و اقتصادی مردم بپردازند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،آیت الله علیرضا اعرافی در خطبه های نماز جمعه امروز ۱اسفند که در مصلی قدس شهر قم برگزار شد اظهار داشت: محبت به فرزندان فقط اختصاص به پدر و مادر ندارد جامعه باید  رفتار محبت آمیز و دوستانه با کودکان داشته باشند اما این وظیفه برای خانواده و پدر مادر مورد تاکید بیشتر است مهر ورزی و علاقه‌مندی و دوستی به شکل عادی و طبیعی یک مستحب تاکید شده است اما در موارد و سطوحی می‌تواند به یک تکلیف الزامی و واجب مبدل شود .

وی تصریح کرد: زمانیکه مهر و محبت و مهرورزی اعمال نشود زمینه ضلالت و گمراهی و دور افتادن از ارزش‌های الهی در کودک فراهم می شود محبت تبدیل به امر واجب می شود والدین  اگر بدانند که اگر به دختر و پسر محبت نشود کمبود شخصیت و عقده هایی پیدا می‌کند که همان عقده ها زمینه ای می‌شود که دیگران از آن سوء استفاده کنند و در مسیرهای نادرست قرار گیرد باید محبت را بیشتر کند.

محبت به کودکان را ظاهر کنید

اعرافی عنوان کرد: ابراز و اظهار محبت شرط است محبت و دوستی یک امر و مقوله قلبی است که ارزش دارد اما وقتی در روابط اجتماعی و خانوادگی وارد می‌شویم باید این محبت و دوستی را با شیوه ها و روش های درست ابراز کرد.

مدیر حوزه های علمیه کشور تاکید کرد:ابراز محبت  متفاوت است و بنا بر رشد کودکان باید ابراز شود و محبت و اظهار آن در دوره کودکی و سنین اول زندگی یک محبتی است که با نوازش اظهار می شود و در روایات هم در مورد پیامبر در خصوص امام حسن و امام حسین و دیگر کودکان مدینه گفته شده است اما هرچقدر فرزند به سمت نوجوانی و جوانی می‌رود راه های اظهار محبت متفاوت است باید با او گفتگو کرد و به او احترام گذاشت و حرف او را شنید.

امام جمعه قم گفت:محبت و مهرورزی که باید به کودک و نوجوان اعمال شود شرایطی دارد از جمله بدانیم که مهر و علاقه ورزی به خانواده و فرزند در پرتو محبت الهی و فرمان الهی باید باشد اگر مشاهده شد که مهر و علاقه ما به خانواده و فرزندان ما را از خطوط فرمان عبور می‌دهد آن مهر و علاقه ارزشی ندارد.

امام جمعه قم با تبریک میلاد امام علی علیه السلام و امام جواد علیه السلام حلول ماه رجب ادامه داد: این روزها مسئولان دولت و مجلس به مسائل بودجه می‌پردازند این بودجه رفت و آمد هایی داشت و مجلس اشکالاتی به آن داشت و لازم بود که این اشکالات رفع شود و اکنون فرایند تصویب را طی می‌کند.

وی گفت:  نکات بارزی وجود دارد که  مسئولان باید آن را مهم بشمارند و سیاست های مهمی که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید دارند  بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد بخشی از این رفت و برگشت های بودجه به خاطر همین توصیه‌ها و تاکیدات است که ایشان در جهت رعایت مصالح کشور و مردم عزیز داشتند.

بودجه را از خام فروشی رها کنید

اعرافی افزود: از میان همه نکاتی که در بودجه مملکت باید به آن توجه شود چند نکته را بیان می‌کنیم باید بودجه کشور را از خام فروشی معادن و صادرات نفت خام و گاز خام تا آنجا که میسر است رها کنیم این آرزوی یک قرن کشور است  کاش از ابتدا بودجه کشور بر پای خام‌فروشی  معادن و ذخایر زیرزمینی و نفتی استوار نشده بود ما اسیر بودجه ای شدیم که با خام فروشی پیوسته است در برهه ای این خام فروشی کاهش پیدا کرد و اما مجددا افزایش پیدا کرد.

مدیر حوزه های علمیه کشور بیان داشت: باید با تقویت بخش های دیگر اقتصاد و صنعت و تولید تا آنجا که میسر است  بند ناف بودجه را از وابستگی به نفت و خام فروشی قطع‌کنیم یک اصل مهمی است که در خصوص آن تلاش‌های شده است اما کافی نیست باید با روحیه جهادی و یک نگاه بلند با همراهی مردم اتصال بودجه به نفت کاهش پیدا کند و به سمت قطع آن پیش برویم.

امام جمعه قم افزود: در این شرایط تحریم و سختی های زندگی مردم تدابیری اندیشیده شود همچنان باید تاکید کرد که  حمایت از اقشار آسیب پذیر و جامعه بزرگی که امروز در مرز خط فقر و یا زیر خط فقر زندگی می‌کنند باید برای حل این تدبیری اندیشیده شود که بخشی از آن سرمایه‌گذاری‌های پایه است و بخشی هم حمایت‌های هدفمند است چند میلیون جمعیتی که زیر خط فقر هستند یا در مرز خط فقر زندگی می‌کنند مقوله ای است که به سادگی نباید از آن عبور کرد اقشار آسیب پذیر در مسکن و گذران زندگی با نگرانی ها و سختی هایی مواجه هستند که برای حل این ها برنامه ها و هدفمند و دقیق لازم است.

چالش بزرگ دیری جمعیت ایران

اعرافی تصریح کرد:مقوله جمعیتی از جمله  ازدواج و ارتقاء جمعیت و تعالی جمعیت در بودجه باید نشان داده شود ۱۰ سال است که از آغاز شروع فاجعه جمعیتی گذشته و قانونی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث شد و به مجلس رفت تا امروز ۳ مجلس آمده رفته اما  این قانون همچنان معطل تصویب است اما بدانید رشد جمعیت امروز جایگزین جمعیتی فعلی هم نخواهد شد و مشکلات و چالش های بزرگی در بحث جمعیت داریم.

وی تاکید کرد:برای رشد جمعیت اکنون هم دیر شده است و فردا هم دیرتر است  بودجه و قوانین کشور باید به مقوله جمعیت و زمینه‌سازی برای رشد جمعیت بپردازد با تدابیر بسیار جدی که مردم باید به آن توجه کنند شرایط ازدواج از جمله وام ازدواج، مسکن تسهیل شود ۱۰ میلیون جمعیت در شرایط ازدواج به سمت ازدواج می روند و اگر این ۱۰ میلیون به سمت ازدواج مناسب حرکت کنند و دو فرزند داشته باشند مشکل جمعیت در یک دهه حل می‌شود اما با شرایط امروز در مسیر پیری حرکت می‌کنیم و بیست سال دیگر کاهش جمعیت شروع می شود که یک فاجعه  بزرگ برای کشور است

وی ادامه داد : در بحث بودجه شفافیت بودجه مهم است و توجه به بودجه های شرکتهای دولتی و نیمه دولتی که دو سوم بودجه کشور در آنها است  امر بسیار مهمی است که باید شفاف و قاعده مند شود مشاغل آسیب دیده در تحریم و کرونا باید مورد توجه قرار گیرد و جمع زیادی از اصناف که در این شرایط آسیب دیدن حتما برای جبران آن باید توجه شود و همین طور کنترل قاچاق و فرار مالیاتی و فساد سه مقوله آسیب بزرگی است که همه توان کشور را در خود هضم می کند.

به جای حواشی به مسائل اصلی کشور پرداخته شود

امام جمعه قم اظهار داشت:گزارش های فراوانی وجود دارد که قاچاق و فرار مالیاتی و فساد زیاد است مسئولان به جای پرداختن به خیلی از حرفهای بی حاصل و حواشی بی نتیجه و دور شدن از منطق اولیه انقلاب اسلامی و کم توجهی به دستورات مقام معظم رهبری باید به این مسائل اصلی بپردازند این وظیفه ملت و دولت است و وظیفه مسئولان است که امیدواریم توجه شود.

مدیر حوزه های علمیه کشور عنوان داشت: به فضل اللهی رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی خودشان برای مردم تبریز که برای همه مردم ایران بود مسائل را روشن کردند مسئولان و دستگاه  سیاست خارجی باید بدانند بازگشت به ایران به برجام فقط با ادامه درست و رفع تحریم‌ها ممکن است و ایران  به هیچ چیز دیگر  تن نخواهد داد.


وی تاکید کرد:  پیمان شکنان  نتوانستند در اروپا بر پیمان خود بایستند و پیمان شکنان بیانیه دادند و با کمال پررویی و بر خلاف قوانین بین الملل  عمل کردند عهدشکنان و پیمان شکنان و متخلفان از وعده های رسمی که به امضای دنیا و سازمان ملل رسیده است بازهم مطالبه گری دارند.

امام جمعه قم بیان داشت: پیشینیان این عهدشکنان نیز آرزوی تسلیم ایران را با خودشان به گور بردند امروز حرف ایران منطق و عمل به پیمان ها است و انتظار از مسئولان این است که ذره‌ای از این خط عبور نکنند و از جریان‌های سیاسی هم انتظار میرود  که وسط معرکه پشت ملت را خالی نکنند برخی‌ها منافقانه  سودجویانه و مغرضانه وسط کارزار بزرگ سخنانی می‌گویند که همراهی با دشمن است این بسیار زشت و ناپسند است امیدواریم که دست از این حرکت های زشت و  ناپسند بردارند ملت باید امروز یکدست و منسجم آخرین گام ها را بردارد و مقاومت خود را بر دشمن تحمیل کند این چیزی است که همه انتظار می رود.

وی ادامه داد: امیدواریم در روزهای پایانی سال توجه به نیازمندان و استمرار کمک‌های مومنانه و حرکت مواسات آمیز در میان گروه راه جهادی و مردم و همه خیرین استمرار داشته باشد و رعایت مقررات سلامت و بهداشت را توجه کنند.

انتهای پیام/170

http://www.qomefarda.ir/24262
اخبار مرتبط

نظرات شما