در نشست خبری مشترک مطرح شد؛

رئیسی: حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه امنیت ساز است/ رحمان: خواهان روابط اقتصادی با ایران هستیم

رئیس جمهور گفت: حضور جمهوری اسلامی در منطقه امنیت ساز بوده و تلاش داشتیم که مردم افغانستان خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در دیدار با رئیس جمهور تاجیکستان در کاخ ریاست جمهوری این کشور اظهار کرد: امید دارم که این سفر نقطه عطفی برای روابط ایران و تاجیکستان باشد.

رئیسی افزود: در گفت‌وگوهایی که داشتیم به پیشینه روابط دو کشور اشاره کردیم و همانطور که می‌دانید، اولین کشوری که از استقلال تاجیکستان حمایت کرد ایران بود.

او ادامه داد: ظرفیت‌های بین دو کشور میتواند زمینه‌های گسترده ای برای همکاری و توسعه بین دو کشور ایجاد کند.

رئیس جمهور عنوان کرد: برای آغاز فصل جدید همکاری های بین دو کشور، قراردادهایی تنظیم کردیم که منعقد خواهد شد.

رئیسی در ادامه گفت: ارتباط با تاجیکستان یکی از اولویت های جمهوری اسلامی ایران است چون مشترکات زیادی بین مردم ما با این کشور وجود دارد و می توانیم دو کشور را دارای تمدن کهن بدانیم.

او ادامه داد: ظرفیت تجاری و اقتصادی که الان بین ایران و تاجیکستان وجود دارد، قابل قبول نیست و باید توسعه پیدا کند.

رئیس جمهور تصریح کرد: مناسبات فرهنگی بین دو کشور باید توسعه پیدا کند و می‌تواند زمینه‌های فرهنگ، هنر و ادب در محافل علمی و ادبی باشد.

رئیسی افزود: قراردادی در زمینه کشاورزی منعقد شد که می‌تواند به گسترش روابط بین دو کشور بیانجامد.

او افزود: امیدواریم گسترش روابط علمی و فرهنگی در کنار روابط اقتصادی توسعه پیدا کند.

رئیس جمهور با اشاره به وضعیت افغانستان گفت: بیگانگان برای کشور نتوانستند امنیت ایجاد کنند و مشکلی از این کشور حل کنند؛ مسئله افغانستان باید توسط مردم افغانستان حل شود.

او ادامه داد: همکاری ما و تاجیکستان و کشور‌های همسایه می‌تواند موجب حل مشکلات افغانستان توسط خود مردم این کشور شود؛ باید در افغانستان یک دولت فراگیر ایجاد شود و همه گروه‌ها و اقوام سیاسی در آن ایفای نقش کنند.

رئیسی افزود: حضور تروریست‌ها و داعش در افغانستان برای منطقه خطرناک است و باید زمینه حضور هرگونه جریان تروریستی را در افغانستان از بین برد.

رئیس جمهور با اشاره به نقش ایران در منطقه گفت: حضور جمهوری اسلامی در منطقه امنیت ساز بوده و تلاش داشتیم که مردم افغانستان خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند؛ راه حل افغانستان دست یک قوم و گروه نیست.

او همچنین عنوان کرد: امیدواریم حضور هیئت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان فصل جدیدی از همکاری‌ها بین دو کشور را رقم بزند.

رئیسی با اشاره به مواضع رهبر معظم انقلاب نسبت به سایر کشور‌ها افزود: امروز رهبر انقلاب برای همه مردم مسلمان در سراسر عالم نگران هستند که مردم مسلمان در همه جای منطقه بتوانند آرامش به همراه رشد و تعالی داشته باشند و همواره نسبت به رشد و پیشرفت ملت‌های مسلمان تاکید دارند.

او در پایان گفت: پیشرفت کشور‌های منطقه را پیشرفت جمهوری اسلامی تلقی می‌کنیم و از آن خوشحال می‌شویم.

امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان در این نشست خبری مشترک گفت: مردمان ما دارای ارزش‌های، زبان تاریخی و معنوی مشترک هستند. اظهار اطمینان کردیم که این مشترکات زمینه مساعد برای رشد همکاری های دوستی می‌باشد.

وی ادامه داد: ما خواهان روابط اقتصادی با ایران هستیم. ما سفر آقای رئیسی را آغاز مناسبت‌های نو در روابط دو کشور می‌دانیم.انتهای پیام/


http://www.qomefarda.ir/28732
اخبار مرتبط

نظرات شما