پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
پشت پرده حمایت گودرزی از کی روش؛
کارگر دیروز، سوگلی امروز آقای وزیر!
نکته مهمی که در پازل اختلافات کی روش با دبیر فدراسیون به وجود آمد، چرخش یک‌باره وزیر ورزش از مواضع قبلی خود بود به طوری که برخلاف گذشته که وی به صورت علنی از کی روش انتقاد می‌کرد، حالا وی یکی از طرفداران ادامه حضور کی روش در تیم ملی فوتبال است!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، " نباید توسط بیگانه تحقیر شویم. برخی‌ها می‌آیند اما انگار که نظام برعکسی را شاهد هستیم و کارفرما را تحقیر می‌کنند. انگار نه انگار که او کارمند است و کسی دیگر کارفرما و ما توسط یک نفر گرفتارشده‌ایم، بعد از جام جهانی فوتبال ما چه نتیجه‌ای پیداکرده است و چه تفاوتی با جام جهانی‌های قبل داشتیم، من نه به عنوان یک مسئول بلکه به عنوان یک شهروند این سؤال را می‌پرسم که شرایط چه فرقی کرده است؟ اکنون رسانه‌ها ما را محکوم می‌کنند. اگر ما از جام جهانی 1978 می‌خواستیم سالی یک پله پیشرفت کنیم، باید اوضاع بهتر از این می‌شد."

این بخشی از صحبت‌های تند محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان در 16 اردیبهشت سال گذشته است که تنها یک مخاطب ویژه داشت، کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال که از نظر گودرزی عملکرد قابل دفاعی در تیم ملی نداشت.

البته کی روش زرنگ‌تر از این بود که وارد جدال کلامی با شخص اول ورزش کشور شود اما به هر حال در کشمکش دعوای لفظی سرمربی تیم ملی و دبیر فدراسیون این اظهارات گودرزی در حمایت از علیرضا اسدی بود.

درواقع سریال استعفاهای کی روش از زمان روی کار آمدن اسدی کلید خورد به طوری که بهمن‌ماه سال 93 بلافاصله بعد از اتمام جام ملت‌های آسیا با فشارهای وزارت ورزش، اسدی دبیر کل فدراسیون فوتبال شد و جای مهدی محمد نبی را در این پست گرفت.

درست در همان ماه جلسه چندساعته کی روش با دبیر جدید فدراسیون برگزار شد که نتیجه این جلسه مصاحبه‌های تند کی روش و آغاز اختلافاتی بود که تا به امروز ادامه دارد.

موضوعی که کاملاً در اظهارنظرهای کی روش در این دو سال مشخص بوده دست‌های پشت پرده‌ای بوده که قصد داشته وی را از سرمربی گری تیم ملی کنار بگذارد، به اعتقاد کارشناسان کی روش ورود اسدی به ساختمان فدراسیون را در راستای پروژه‌ای می‌داند که هدف آن خروج کی روش از ایران است.

شاید تنها دلیل این‌که وزارت ورزش زیر بار اخراج کی روش در آن زمانی یعنی بلافاصله بعد از جام ملت‌های آسیا نرفت قرارداد سنگین وی با فدراسیون بود.

البته در این میان برای حذف کی روش در آن مقطع یک مانع بزرگ نیز وجود داشت، مردم و بازیکنان تیم ملی برخلاف مربیان ایرانی که برای خروج سرمربی پرتغالی تیم ملی از کشور لحظه‌شماری می‌کردند، با وجود حذف تیم ملی از جام ملت‌ها همچنان خواستار حضور کی روش در تیم ملی بودند.

به هر حال آغاز بازی‌های مقدماتی جام جهانی و جوان‌گرایی صورت گرفته از سوی کی روش و صعود آسان تیم ملی به مرحله دوم بار دیگر کفه ترازو را به سمت کی روش تغییر داد اما با این حال از میزان اختلافات دبیر کل و سرمربی کم نشد.

داستان ادامه‌دار قهر و آشتی‌های کی روش در روزهای اخیر وارد فاز جدیدی شد به طوری که عملاً کی روش اسدی را پیروز اختلافات به وجود آمده دانست و گفت: در بازی من 6 صفر باختم.

نکته مهم دیگری که در پازل اختلافات کی روش با دبیر فدراسیون به وجود آمد، چرخش یک‌باره وزیر ورزش از مواضع قبلی خود بود به طوری که برخلاف گذشته که وی به صورت علنی از کی روش انتقاد می‌کرد، در برنامه ورزش و مردم این هفته صحبت از ادامه همکاری با کی روش کرد و گفت: کی‌روش مربی بادانشی است و امیدوارم که دانش خود را در اختیار مربیان لیگ برتری ما قرار دهد. از او خواهش می‌کنم که دانش افزایی کند. باید این دانش منتقل شود،

وی اضافه کرد: کی‌روش تیم ملی را دوره قبل به جام جهانی برد و توفیق داشت. امیدوارم دوباره این توفیق را نصیب ما کند، ما به قرارداد با وی احترام می‌گذاریم. حتی‌المقدور هم کمک می‌کنیم مشکلات حل شود. کی‌روش متخصص است. ما می‌خواهیم که او را نگه‌داریم، وی باید باشد. البته ایشان هم به ارکان فدراسیون فوتبال احترام بگذارند. این احترام متقابل باعث آرامش فضا می‌شوند. به نظرم مناقشات موجود خیلی جدی نیست و مرتفع می‌شود.

حمایت‌های این روزهای وزیر که خود روزی منتقد اصلی کی روش بود چند دلیل عمده دارد، نخست دستوری است که از پاستور صادرشده است به طوری که تا زمان شروع مرحله نهایی بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2018 زمان چندانی باقی نمانده و درنهایت به طوری کلی تکلیف تیم‌های صعود کرده نیز تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال 96 مشخص خواهد شد.

در این میان دولتی‌ها به‌هیچ‌عنوان دوست ندارند عدم حضور تیم ملی در جام جهانی بر پیشانی این دولت بخورد به خصوص در گرماگرم تبلیغات انتخاباتی که برای حضور مجدد روحانی در پاستور در آن مقطع وجود خواهد داشت.

نکته دیگری که علاقه دولتی‌ها به کی روش را نشان می‌دهد زمزمه‌های حمایت فرزند و برادر رییس‌جمهور از وی است هرچند که این موضوع از سوی رییس فدراسیون تکذیب شد اما حضور برادر رییس‌جمهور در مراسم بدرقه تیم ملی و حتی حضور حسین فریدون در فرودگاه برای بدرقه تیم ملی برای حضور در بازی‌های جام جهانی برزیل خود گواه این مدعاست.

دلیل دوم اتحاد تیمی و جوان‌گرایی منحصربه‌فردی است که کی روش در تیم ملی ایجاد کرده و حمایت قاطع بازیکنان تیم ملی از وی در کنار بازی‌های امیدوارکننده‌ای که تیم ملی در چند بازی اخیر انجام داده موجب چرخش نظر وزارت ورزش به سوی کی روش شده است.

دلیل سوم را می‌توان در مردم و طرفداران دو آتیشه فوتبالی یافت که حتی در زمان‌هایی که سقف دعوت از بازیکنان دو تیم پرسپولیس و استقلال تناسبی باهم نداشت باز هم طرفداران این دو تیم از کی روش حمایت می‌کردند.

نکته آخر این‌که زمان باقی‌مانده به شروع بازی‌ها هم به‌اندازه‌ای کم است که نمی‌توان به جابه‌جایی سرمربی فکر کرد به خصوص زمانی که با کنار گذاشتن سرمربی مانند کی روش افکار عمومی و مردم انتظار جایگزینی فردی باتجربه و سابقه‌دار را دارند که این کار هم هزینه‌های بسیاری برای وزارت ورزش و فدراسیون خواهد داشت.

 

انتهای پیام/مح 1

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .