پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷
مدیر کل بهزیستی قم مطرح کرد؛
کاهش 50درصدی معلولیت ها با اجباری شدن آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج
مدیر کل بهزیستی قم با اشاره به لزوم افزایش بودجه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در استان قم، گفت: با اجباری شدن آزمایش های ژنتیک قبل از ازدواج کاهش 50درصدی معلولیت ها خواهیم بود.

  دکتر سلیقه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا با اشاره به اینکه 18 میلیون نفر درگیر با آسیب های اجتماعی می باشند، اظهار داشت: با توجه به اینکه بهزیستی یکی از متولیان مقابله با آسیب های اجتماعی است ولی مقدار بودجه مقابله با آن اندک می باشد.

وی ادامه داد: بحث پیشگیری یکی از اقدامات سازمان بهزیستی می باشد اما اعتباراتی که برای این مسئله اختصاص داده اند با آن تناسب ندارد.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان قم افزود: کشورهایی که به خوبی توانسته اند در بحث آسیب ها ، پیشگیری  و معلولیت ها کار کنند معمولاً درصد تخصیص بودجه آن‌ها در این زمینه بالا است، ما هم اگر بتوانیم تخصیص اعتبارات در خصوص پیشگیری را بیشتر در نظر بگیریم مطمئناً ثمرات بیشتر و بهتری را در بحث آسیب ها و پیشگیری ها به دست خواهیم آورد.

وی در ادامه با اشاره به بحث طلاق، گفت: در بحث طلاق ما هزینه بایت مشاوره طلاق، خدمات بعد از طلاق، خدمات بانوان بی سرپرست، خدمات کودکان طلاق و.. را داریم  که اگر در مسئله پیشگیری خدمات دهی کنیم نتیجه بهتری می گیریم.

سلیقه تأکید کرد: باید درزمینه آموزش پیش از ازدواج و توانمندسازی زوجین جوان فعالیت کنیم و آن را گسترش بدهیم، در این صورت هزینه‌ها و آمار آسیب‌های اجتماعی ما کمتر می‌شود.

وی افزود:در چند سال اخیر در این زمینه فعالیت کرده‌ایم و نتیجه آن را هم دریافت کرده ایم، البته قبول داریم که رشد اعتیاد و طلاق و همچنین آسیب های اجتماعی نگران کننده است ولی با همین بودجه اندک نتیجه خوبی گرفته ایم.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان قم در ادامه ابراز داشت: هر مقدار که بتوانیم اعتبارات را افزایش بدهیم مطمئناً ثمره بیشتری را در زمینه های پیشگیری از آسیب های اجتماعی، طلاق و اعتیاد خواهیم گرفت.

وی با اشاره به طرح اجباری شدن آزمایش های ژنتیک قبل از ازدواج، گفت: طرح این مسئله به مجلس تقدیم شده است ولی هنوز در صحن علنی مجلس مطرح نشده است.

سلیقه خاطرنشان شد: هدف در این طرح این است که تمام ازدواج ها در کشور مشاوره ژنتیک را انجام دهند که با این کار 50 درصد معلولیت ها کاهش پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه باید مسئله آزمایش‌های ژنتیک گسترش و اجباری شود، اضافه کرد: 80درصد این آزمایش‌ها هزینه پایینی دارند و فقط 20درصد نیازمند آزمایش‌های تخصصی می باشد که سازمان برای انجام آن‌ها اعتبارات یارانه ای تخصیص داده است.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان قم خاطرنشان شد: در حال حاضر ما هفت مرکز مشاوره ژنتیک داریم که اگر این طرح مصوب و اجباری شود باید بتوانیم 20 مرکز را در استان راه اندازی کنیم تا جوابگوی بیش از 11هزار ازدواج در استان باشد.

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .