سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با قم فردا:
تغییر واحد پول ملی به «تومان» تاثیری در مهار تورم نخواهد داشت
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بابیان این‌که تغییر واحد پول ملی کارشناسی شده نیست، گفت: تغییر واحد پول ملی به «تومان» تأثیری در مهار تورم نخواهد داشت.

  سید حسن حسینی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان، اظهار داشت: این بحث از سال 85 شروع شد و در 1387 جزء برنامه‌های طرح تحول اقتصادی بود.

وی بابیان این‌که حذف صفر از واحد پولی کشور به شکل فعلی مؤثر نیست، افزود: بحث حذف صفر از واحد پولی همواره مطرح بود اما در این سال‌ها اقدامی صورت نگرفت و تصمیمی هم که الآن گرفته‌شده است یک اقدام موقتی و اولیه است.

حسینی تصریح کرد: باید کارهای کارشناسی وسیعی صورت بگیرد تا در ایجاد ثبات در بازار و مهار تورم مؤثر باشد.

وی با اشاره به تصمیم جدید دولت، ابراز داشت: دولت تصمیم گرفته که ریال را به تومان تغییر بدهد البته این هم قابل‌تقدیر است اما کار اساسی و کارشناسی مؤثری صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: بهتر این بود که روی 3 یا 4 صفر کار می‌شد اما شاید تنها حسن این کار خارج شدن مردم از سردرگمی دانست.

وی افزود: مردم در بازار با واحد تومان و ریال دچار سردرگمی بودند و اشتباهاتی در محاوره و حسابداری می‌شد با یکسان‌سازی واحد پولی کشور جلوی آن گرفته می‌شود و به همان پول سنتی قبل از سال 1310 برمی‌گردیم.

حسینی تأثیر این اقدام دولت را کوتاه‌مدت و اندک خواند و گفت: در محاوره عادت داریم که با تومان کارکنیم و حذف ریال تنها در دفاتر و اسناد ما خواهد بود و از باب این‌که همان تومان رایج است تأثیری در تورم و اقتصاد و رشد پولی نخواهد داشت.

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .