چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
تهدید نرمی که جدی گرفته نمی‌شود؛
نگاه سیاسی پاشنه آشیل برخورد با آسیب‌های فضای مجازی/ انتقاد چندباره مراجع از کم‌کاری دولت
تهدیدها و آسیب‌های فضای مجازی در حالی روزبه‌روز بیشتر می‌شود که در برخورد و کنترل آسیب‌های آن عزم جدی دیده نمی‌شود، اتفاقی که منجر شده بارها مراجع عظام تقلید بر روی آن تأکید کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، " توسعه فضای مجازی موجب کم‌رنگ شدن ارتباط درون خانواده‌ها شده است به‌طوری‌که متأسفانه با گسترش ارتباطات در فضای مجازی، ارتباط کلامی خانواده‌ها از دو ساعت به 17 دقیقه در روز کاهش‌یافته است." این بخشی از صحبت‌های شهیندخت ملاوردی معاون رئیس‌جمهور در خصوص آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی است که نشان می‌دهد این فضا به چه اندازه بنیان مستحکم خانواده را تهدید می‌کند.

اما این صحبت‌های معاون رئیس‌جمهور هم موجب نشده تاکنون تغییری جدی در نگرش دولت به فضای مجازی ایجاد شود.

هم‌اکنون بیش از 30 میلیون ایرانی فقط از شبکه اجتماعی تلگرام استفاده می‌کنند، شبکه‌ای که به‌راحتی هر نوع فیلم، خبر و یا هر چیز دیگری را بدون در نظر گرفتن این‌که مخاطبانش در چه رده سنی قرار دارند، در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد یا به عبارت بهتر به هر سمت و سویی که می‌خواهد مخاطبانش را سوق می‌دهد.

در این میان به اعتقاد بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل اصلی عدم برخورد جدی با این شبکه‌ها و ایجاد محیط امن برای افراد جامعه نگاه سیاسی و جناحی به این مهم است.

درواقع در کنار نبود شبکه‌های اجتماعی بومی و ملی برخورد جناحی و سلیقه‌ای با این موضوع هم موجب شده این روزها آسیب‌های این شبکه‌ها روزبه‌روز گسترش یابد.

مراجع عظام نیز بر ضرورت برخورد با آسیب‌های فضای مجازی و همچنین راه‌اندازی شبکه ملی تأکیددارند.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی روز دوشنبه در دیدار با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی که در دفتر این مرجع تقلید انجام شد، بار دیگر به این موضوع ورود کرد و گفت: در حال حاضر باید برای تهدید فضای مجازی برنامه مشخصی داشته باشیم؛ مفاسد فضای مجازی مشکلات بسیاری را به دنبال دارد چراکه در این فضاها به مقدسات مختلف توهین می‌شود و مباحث جنسی گسترش می‌یابد.

آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد: تاکنون برای پرداختن به مشکل فضای مجازی توسط مسئولان وعده‌هایی داده‌شده است اما این راهکارها مسکن بوده و راهکار اساسی تقویت شبکه ملی اطلاعات و واگذاری پهنای باند شبکه‌های اجتماعی به شبکه‌های داخلی است.

وی با تأکید بر اینکه شبکه ملی اطلاعات باید پاسخگوی نیازهای مشروع باشد، گفت: متأسفانه دولت تاکنون نسبت به این موضوع دلسوزی لازم را نداشته است؛ مجلس نیز به موضوع فضای مجازی توجه دارد اما باید بیشتر از این راهکارها را دنبال کند؛ بیشتر طلاق‌های کنونی به‌واسطه استفاده افراد از فضای مجازی رخ‌داده است.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه خاطرنشان کرد: دولت اگر متوجه تأثیر شبکه ملی شود به این عرصه ورود می‌کند اما تاکنون دلسوز فضای مجازی نشده است هرچند شبکه‌های مختلف ماهواره‌ای همانند ولایت می‌توانند خلأها را پر کنند اما این فعالیت‌های مشابه باید برای رفع نیازها جامعه و مقابله با خواسته‌های دشمن افزایش یابد.

آیت‌الله نوری همدانی: فضای مجازی هدف دشمن برای نفوذ است

آیت‌الله نوری همدانی نیز با اشاره به برنامه‌ریزی دشمن برای نفوذ در کشورمان معتقد است: دشمن تلاش می‌کند از فضای مجازی نفوذ کند که در این زمینه نمایندگان مجلس شورای اسلامی وظیفه‌دارند در برابر نفوذ دشمن ایستادگی کنند.

درواقع باید گفت فضای مجازی این روزها یک تهدید نرمی است که متأسفانه جدی گرفته نشده است و گذشت زمان برخورد با این تهدید را مشکل‌تر و سخت‌تر خواهد کرد.

 

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .