جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷
ماجرای جالب فراری دادن جوانان قمی در تظاهرات انقلاب+عکس
قم فردا: رهبر معظم انقلاب در سفرشان به قم به هنگام دیدار از مادر شهیدان فاطمی، فرمودند:"همین شهادت‌ها پایه‌های جمهوری اسلامی را مستحکم کرد، اگر این جوان‌های امثال فرزند شهید شما، در دوران اختناق جهاد نمی‌کردند، مبارزه نمی‌کردند، صبر نمی‌کردند، این اتفاق نمی‌افتاد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،به نقل از سایت خبری ثامن؛بی شک هرچه از انقلاب و تاریخ انقلاب بخواهیم بنویسم بازهم ناگفته هایی وجود دارد ناگفته هایی که در دل مبارزان انقلاب در کوچه پس کوچه های شهر ها نهفته است، یکی از شهرها قم است؛ قم خواستگاه انقلاب اسلامی ایران است حتی تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در22بهمن سال 57 انقلاب اسلامی در قم پیروز شده بود.

خیابان انقلاب قم (چهار مردان )شاهد سالها مبارزه مردم قم بوده و به دلیل وجود حوزه علمیه و مجاورت با پایتخت منبع تغذیه اصلی مبارزات انقلاب محسوب می شد.

به اذعان همه بزرگان قم کانون و مرکز مبارزات انقلابی بود و به قول امام خمینی (ره) قم مرکز صدور شهامت و شجاعت است، مرکز مبارزات علیه رژیم طاغوت در قم هم خیابان‌های اطراف حرم حضرت معصومه(س) ازجمله خیابان چهار مردان بود که به علت نقش فعال این خیابان  در پیروزی انقلاب آن را به خیابان انقلاب نام‌گذاری کردند.

راهپیمایی مردم قم

ابوالفضل الماسی از مبارزان زمان طاغوت درقم و رزمنده 8سال دفاع مقدس در خصوص مبارزات انقلابی مردم قم اظهار داشت: شاه با مشاورین خود و با سران آمریکایی مشورت می‌کرد و به این نتیجه می‌رسید که اگر قم ساکت شود کل ایران ساکت می‌شود  شاه همیشه از قم ترس ویژه‌ای داشت به همین دلیل شاه نیروهای خشن و بی‌دین که توسط اسرائیل آموزش‌دیده بودند در قم مستقر کردند تا اعتراض‌ها را سرکوب کنند، نیروهای گاردی وارد قم شده بودند که قمی‌ها به آن‌ها می‌گفتند پرورش گاهی و بسیار شکنجه‌گر و بی‌رحم بودن‌اند و به زن و بچه و کوچک و بزرگ رحم نمی‌کردند.

در روزهای مبارزه بر علیه رژیم طاغوت مردم  از چنان ایمان استواری برخوردار بودند که هیچ حکومت نظامی و شکنجه ای نمی توانست آنها را از آرمان های آزادی خواهی خود درور کند  در میان مبارزان انقلابی از کودک 10ساله تا پیرمرد80ساله از زن و مرد پا به پای همدیگر و با از جانگذشتگی مسیر پیروزی را طی می کردند.

شهید حسین بقایی18فروردین سال 46 در قم به دنیا آمد با وجود سنی کمی که داشت همانند همه مبارزان قمی در صف اول تظاهرات و پخش اعلامیه ها بود، در مدرسه با دونفر از دوستانش  به راهپیمایی رفته بودند و نیروهای شاه وی و دوستانش را فلک کرده بودند تا دیگر نتوانند به راهپیمایی بروند وقتی به خانه آمد مادر علت لنگ زدن پایش را از او جویا می شود حسین می گوید به جرم شرکت در راهپیمایی یک پایم را فلک کردند وبا اراده ای که در قلبش ونه در پای فلک شده اش بود می گوید کاش دوپایم را فلک می کردند زیرا با یک پا سختم است که به راهپیمایی برم.

شهید حسین بقایی

19ادیبهشت 57با پسرعمو هایش به راهپیمایی رفته بود هنگام بازگشت اعلامیه های امام خمینی (ره) در دستش بود و با شجاعت شعار"بگو مرگ بر شاه" سر می داد اما نیروهای گارد او را به رگبار بسته و به شهادت رساندندو بعد از 11روز با گرفتن هزینه زیاد پیکر پاک این نوجوان شهید را از تهران به خانواده اش تحویل دادند، حسین بقایی در روز شهادتش تنها11سال داشت.

جانباز سرافراز سید عباس خوش‌رو از مبارزان انقلابی و رزمنده 8سال جنگ تحمیلی از اهالی روستای صرم قم  در خصوص نقش مردم قم در انقلاب گفت: هر کس آن زمان  کفش کتانی می‌پوشید ماموران رژیم او را دستگیر می‌کردند و مجبورش می‌کردند کفش‌هایش را دربیاورد و پابرهنه برود، زیرا کفش کتانی راحت بود و فرار را آسان می‌کرد این رژیم چنان بزدل بود از اینکه یک جوان کفش کتانی بپوشید ترس داشتند نکند برای پخش اعلامیه آمده و می‌خواهد به‌راحتی فرار کند.

وی اظهار داشت: این کتانی چینی چنان رژیم شاه را حساس کرده بود که اگر پاشنه کفش پایین بود کاری نداشتند اما اگر کفش به‌صورت کامل در پا قرار داشت مجبور می‌کردند فرد کفشش را دربیاورد و پابرهنه برود.

مهدی صادقی برادر شهیدان محمد و علی صادقی ازجمله مبارزان انقلابی نیز اظهار داشت: همبستگی خاصی بین مردم  محله چهار مردان  بود، تا جایی که وقتی بچه‌های مبارز از دیگر محله‌های قم می آمدند وسیله پذیرایی برایشان فراهم بود، شاید این نکته کمتر گفته‌شده باشد اما نباید نقش زنان و مادران قمی در انقلاب فراموش شود، زنان قمی چادربه‌سر کرده و ساعت‌ها پشت درب خانه‌ها می‌نشستند تا اگر تظاهرات منجر به درگیری شد فوراً درب منازل را باز کنند و مبارزان وارد شوند و درب را می‌بستند تا جوانان  از طریق پشت‌بام منازل فرار کنند.

صادقی افزود: در روزهای نزدیکی پیروزی انقلاب نیروهای شاهنشاهی به‌صورت وحشیانه به مردم و تظاهرکنندگان حمله می‌کردند، ما هم برای دفاع از خود نارنجک‌های دستی درست می‌کردیم که نامش را سه‌راهی گذاشته بودیم، و به‌طرف گاردی‌ها پرتاب می‌کردیم، دریکی از درگیری‌ها این سه‌راهی‌ها به دستمان نرسید و نیروهای گارد در حال نزدیک شدن بودند، غنوید(بوته ای شبیه به سیب زمینی) در خانه همه قمی‌ها پیدا می‌شود(با خنده)یکی از دوستانم این غنوید را با یکپارچه بسته‌بندی کرد و به سمت  ماشین‌های گارد پرتاب کرد آن‌ها هم از بس بزدل و ترسو بودند گمان کردند سه‌راهی پرتاب‌شده است از ترس پراکنده شدند و فرار کردند.

مردم قم برای انقلاب اسلامی خون های زیادی تقدیم کردند شهید سید حمید رضا در بیدادگاه رژیم سفاک شاهنشاهی به سه بار اعدام و هشتاد و پنج سال زندان محکوم شد و حکم در سحرگاه هفدهم اسفند سال 1354 ‏در میدان چیتگر تهران به اجرا در آمد و وی به همراه دوست مبارز خویش محمد علی موحدی به  شهادت رسید. وتیتر درشت روزنامه های اسفند سال 1354 شد.

شهید سید حمیدرضا فاطمی

سید حمیدرضا فاطمی همیشه می گفت اگر روزی امام خمینی(ره) بیایند من درصف اول برای استقبال می روم او دانشجوی مکانیک دانشگاه شریف، نخبه و متدین بود و طبق دستورات امام خمینی(ره) راهش را انتخاب کرده بود و بعد از ۱۳ ماه و ۱۷ روز که در زندان کمیته مشترک ضد خرابکاری (موزه عبرت ایران فعلی) نگهداری شد و چون رهبر گروه بود کلیه شکنجه هایی که فکرش را بکنید، روی او انجام شد و سرانجام اعدامش کردند، شهید سید حمید رضا فاطمی موقع شهادت ۲۱ سال داشت.

انتهای پیام/

برچسب ها : قم , انقلاب
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .