جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷
استقلال و استغنای فرهنگی در آیینه انقلاب اسلامی
می توانیم بگوییم که از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی، استقلال فرهنگی می باشد و نقشه راه جمهوری اسلامی ایران در زمان حال و افق آینده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی رحمت الله علیه می فرماید:راه اصلاح یک مملکتی، فرهنگ آن مملکت است اصلاح باید از فرهنگ شروع بشود. آن چیزی که ملت ها را می سازد فرهنگ صحیح است.


استقلال فرهنگی حبل المتین نگهداشت، پاسداشت و پایداری انقلاب اسلامی در کنار سایر ابعاد انسانی، سیاسی،اجتماعی و اقتصادی شمرده می شود.


اگر اسلام عزیز به علم وارداتی و یادگیری و کسب آن از دیگران اعتقاد دارد ما باید آن را با بومی کردن در مسیر خدمت مردم و پیشرفت کشور و برای قرب الی الله تبدیل کنیم و سعادت و سلامت و رفاه انسان ها و جامعه را هدف بدانیم.


رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای می فرماید: «سه باور در امام بزرگوار ما وجود داشت که همین سه باور به او قاطعیت می داد، شجاعت می داد و استقامت می داد: باور به خدا، باور به مردم و باور به خود، مردم ایران روحیات خودشان را تغییر دادند خدای متعال هم وضع آنها را تغییر داد خداوند متعال در آیه 11 سوره رعد می فرماید: ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم ملت ایران راه خود را، حرکت خود را، انگیزه خود را اصلاح کردند خدای متعال هم به آنها کمک کرد، به آنها نصرت داد و پشتیبانی کرد.»


این وعده الهی است که باور به توانمندی و ظرفیت های خود و اعتماد به نفس و درون کشور برای حفظ فرهنگ خودی توسط خودمان می باشد و مردم و مسئولان هستند که جلوی نفوذ و پیشروی دشمن را به درون خود و جامعه سد می کنند و البته عقیده به باور خود، نیاز به داشتن باور الهی می باشد و مدد او را عامل بدانیم.


در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور ایران زمانی در ابعاد فرهنگ از استقلال آن خبری نبود و کشور پیرو و مقلد فرهنگ بیگانگان بود و استغنای فرهنگی کالایی دست نیافتنی به حساب می آمد و حتی تصور آن، خوابی بیش نبود. خدا را شکر که با پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن سال 1357 مطلع استقلال فرهنگی نوید داده شد تا از وابستگی نجات پیدا کنیم و اصلاح و استغنای فرهنگی را با استقلال آن بدست بیاوریم.


و باید ایمان داشته باشیم که راه مقابله و مبارزه با استحاله فرهنگی، باور مردم به فرهنگ اصیل اسلام ناب محمدی است.


یکی از هزاران برکات و ره آورد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و تشکیل حکومت اسلامی قطع دست های فرهنگی بیگانگان و مستشاران خارجی در لباس دوست اما دشمن، از کشور ایران می باشد.


بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی رحمت الله علیه خطاب به ملت ایران می فرماید: شما می دانید که در رژیم گذشته آن چه که بر ملت مبارز ایران سایه افکنده بود علاوه بر دیکتاتوری و ظلم، تبلیغات بی محتوا و هیچ را همه چیز جلوه دادن بود ملتی که در همه ابعاد از حوائج اولیه محروم بود وانمود می شد که در اوج ترقی است و در خصوص استقلال فرهنگی و قطع سلطه فرهنگی دشمنان می فرمایند: ما باید در برنامه دراز مدت فرهنگ وابسته کشورمان را به فرهنگ مستقل و خودکفا تبدیل کنیم.


نهادینه شدن فرهنگ با آموزش و رفتار مسئولان، الگوها و آحاد مردم عجین است و در این میان وظیفه رسانه های دیداری و شنیداری پر رنگ و موثر می باشد. فرهنگ، جاده پیشرفت ماشین اقتصاد و سیاست برای اجتماع است.

 

تاسیس ستاد انقلاب فرهنگی در سال 1359 توسط حضرت امام خمینی رحمت الله علیه که در سال 1363 نیز به شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییر یافت یکی از شاخصه ها و بیانگر اهمیت و جایگاه موثر و آینده ساز ابعاد فرهنگی در انقلاب اسلامی می باشد.


رهبر حکیم انقلاب اسلامی می فرماید: «انقلاب همه وجدان های این مردم را تکان داد، ماها را بیدار کرد متوجه هویت خودمان کرد توانایی های خودمان را به ما نشان داد و «ما می توانیم را» شعار ما قرار داد ما هم وارد شدیم و تجربه کردیم، دیدیم بله، می توانیم، لذا امروز استقلال فرهنگی در این کشور، روز به روز در حال پیشرفت است و خودباوری فرهنگی بیشتر می شود.


حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای می فرماید: اما از همه اینها مهم تر استقلال فرهنگی بود. جمهوری اسلامی از اول نشان داد که زیر بار فرهنگ مبتذل و فاسد غربی نخواهد رفت. این نکته را من عرض می کنم که سلطه واقعی قدرت ها، سلطه فرهنگی است یعنی اگر ملتی بتواند فرهنگ و باورها و اعتقادات و رسوم و آداب و عادات خود را، و در مرحله بالاتر، زبان و خط خویش را در ملت دیگری نفوذ بدهد بر آن ملت مسلط است و سلطه او، یک سلطه حقیقی است.

کاری که در دوره ای از این دویست سال گذشته فرانسوی ها با کشورهای دیگر کردند و در یک دوره دیگر انگلیسی ها کردند و در این اواخر آمریکایی ها انجام دادند، یعنی زبان و خط و فرهنگ و روش های زندگی خودشان را به هر کشوری که توانستند صادر کردند. اگر کشوری از لحاظ اقتصادی هم مستقل باشد و وابسته به قدرت ها نباشد اما چنانچه قدرت های بیگانه بتوانند فرهنگ خودشان را در این کشور نفوذ بدهند بر آن مسلط اند.


فرهنگ مثل آب و هواست فرهنگ یعنی همین رسوم و آدابی که بر زندگی من و شما حاکم است فرهنگ یعنی باورها و اعتقادات ما و چیزهایی که زندگی شخصی و اجتماعی و داخل خانه و محیط کسب یک جامعه با آنها روبه روست. جمهوری اسلامی فرهنگ غربی را رد کرد و گفت ما فرهنگ مستقل اسلامی داریم. اسلام تکلیف مسلمانان را در معاشرت، در کیفیت زندگی فردی، در خورد و خوراک، در لباس پوشیدن، در درس خواندن، در روابط با حکومت، در روابط با یکدیگر و در معاملاتشان معین کرده است ما نمی خواهیم اینها را از غربی ها یاد بگیریم و از آنها تقلید کنیم جمهوری اسلامی از اول این را نشان داد.


در همین جا عرض بکنم که یکی از مهم ترین علل مخالفت شدید و خصمانه دولت های غربی با جمهوری اسلامی همین مسئله است آن ها روی این مسئله بسیار حساسند. اگر جمهوری اسلامی در همین یک مسئله مقداری کوتاه می آمد و اجازه می داد که فرهنگ بی بند و بار غربی در زمینه های روابط ناسالم زن و مرد در جامعه تحقق پیدا کند بسیاری از مخالفت هایی مجامع سیاست مداری و غیر سیاسی غرب با جمهوری اسلامی دارند کم می شد یا بعضا از بین می رفت.»

از ارکان اصلی وابستگی یک ملت، وابستگی فرهنگی است و استقلال و خودکفایی فرهنگی در گرو باور مسئولان و سیاستمداران و برنامه ریزان سطوح عالی به سرمایه ها و نیروهای درون کشور و باور به خود می باشد و امید است روز به روز همان گونه که بر عطر و عمر با برکت انقلاب اسلامی ایران افزوده می گردد به استغنا و استقلال فرهنگی عنایت ویژه بشود و با حفظ روحیه انقلابی به قلل رفیع پیشرفت کشور در همه ابعاد با پیروی از آموزه های قرآن کریم و اهل بیت علیهم السلام صعود کنیم و زمینه ظهور حضرت مهدی موعود امام زمان علیه السلام فراهم گردد. ان شا الله


محمد رضا قاسمی نیا

 

انتهای پیام/

برچسب ها : انقلاب اسلامی
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .