سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
نظر مراجع عظام تقلید در خصوص چهارشنبه آخر سال؛
چهارشنبه سوری یک مراسم خرافی بر گرفته از آیین غلط گذشتگان است
مراجع عظام تقلید ضمن نهی مردم از برگزاری مراسم چهارشنبه‌سوری، می‌فرمایند: چهارشنبه‌سوری یک مراسم خرافی برگرفته از آیین غلط گذشتگان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  چهارشنبه‌سوری مراسمی که هرساله در آخرین هفته سال و عصر روز سه‌شنبه برگزار می‌شود، مراسمی که محور آن آتش است و همه‌ساله ده‌ها کشته و مصدوم در اثر نگهداری و یا به کار بردن وسائل آتش‌بازی بر جای می‌ماند.

مراجع عظام تقلید دراین‌باره نظر قاطع و روشنی دارند و با حرام دانستن این مراسم، آن را خرافه‌پرستی می‌دانند.

آیت‌الله مکارم شیرازی: چهارشنبه‌سوری یک مراسم خرافی برگرفته از آیین غلط گذشتگان است

آیت‌الله مکارم شیرازی با خرافی دانستن این مراسم بیان می‌دارد: متأسفانه در چنین روزی (چهارشنبه‌سوری) شاهد انجام برخی از حرکات ناشایست از سوی قشر جوان هستیم و مسئولان و نهادهای ذی‌ربط باید از انجام چنین حرکاتی جلوگیری کنند.

وی ادامه می‌دهد: چهارشنبه‌سوری یک مراسم خرافی برگرفته از آیین غلط گذشتگان است و در فرهنگ اسلامی هیچ جایگاهی ندارد. پیامبر گرامی اسلام در بدو آغاز رسالت خود با برخی از سنت‌های اعراب جاهلی مخالفت کردند و ما نیز باید باسنت غلط چهارشنبه‌سوری مقابله کرده و آن را حذف کنیم.

این مرجع تقلید می‌افزاید: دین مبین اسلام دارای سنت‌ها و آیین‌های بسیار خوبی است که این آیین‌ها باید جایگزین آیین غلط چهارشنبه‌سوری شود. در ایام نوروز که از اعیاد باستانی است، باید سنت‌هایی همچون دیدوبازدید، صله رحم، کمک به دیگران و... ترویج شود و ما نباید تسلیم سنت‌های خرافی گذشتگان شویم. مردم باید مراقب باشند و نوروز خود را عزا نکنند، این‌همه تجربه و تلفات و ضایعات در این شب وجود داشته اما بازهم عده‌ای مراقبت نمی‌کنند؛ متأسفانه گاهی با این سروصداها سبب آسیب رساندن به بیماران دیگر می‌شوند.

وی تصریح می‌کند: خریدوفروش، حمل‌ونقل مواد محترقه که به منجر به ایجاد حادثه و مصدوم شدن دیگران می‌شود، جایز نبوده و منفعت حاصل از آن نیز حرام است.

آیت‌الله جوادی آملی: چهارشنبه‌سوری را ابطال کنید و به سایر جوان‌ها بگویید این کار نه معقول است نه مقبول

آیت‌الله جوادی آملی چهارشنبه‌سوری را سنّت سیئه‌ای قلمداد کرده که نه‌تنها مبنای عقلی و نقلی ندارد، بلکه برخلاف نظم و امنیت و آسایش افراد است.

وی می‌افزاید: این کار سنّت سیئه و ظلم به فرهنگ مردم بزرگ ایران است و نه‌تنها مبنای عقلی و نقلی ندارد، بلکه برخلاف نظم و امنیت و آسایش افراد و همنوعان است و آزادی آنان را سلب می‌کند و آسیب‌ها و تلفات فراوان در پی دارد.

این مرجع تقلید تصریح می‌کند: برای نوجوانان و جوانان یک جامعه عیب است که پدران و مادران برای رشد و سلامت آنان از جان و سلامت خود مایه بگذارند؛ ولی آنان براثر جهل علمی یا جهالت عملی، خود را بسوزانند و جامعه را نیز در اضطراب فروببرند! بلکه زیبنده کشور اسلامی این است که از این سنت زشت دست بردارد و سنت‌های الهی مانند عید فطر، عید قربان، نماز جمعه و... را زنده کند.

وی می‌افزاید: چهارشنبه‌سوری را ابطال کنید و به سایر جوان‌ها بگویید این کار نه معقول است نه مقبول، کاری است برخلاف عقل، برخلاف نقل، جز ضرر و زیان چیز دیگری ندارد این‌همه سنن الهی در عالَم هست این درختکاری‌ها هست این صله‌رحم‌ها هست این دیدوبازدیدها هست این نشاط‌های معقول و مقبول هست. چرا انسان دست به خطری بزند که مسئولیت دینی و قانونی دارد، خسارت دنیایی و اخروی دارد؟ بی‌خردی یعنی همین، بی‌عقلی یعنی همین.

آیت‌الله سبحانی: مراسم چهارشنبه آخر سال را نوعی خرافه است

آیت‌الله جعفر سبحانی نیز مراسم چهارشنبه آخر سال را نوعی خرافه و اعمال آن را خلاف شرع و عقل می‌داند.

این مرجع تقلید می‌افزاید: قرآن مجید می‌فرماید یکی از اهداف بعثت پیامبر این است، غل و زنجیری که بر افکار مردم بسته‌شده بود را باز کند. مراد از غل و زنجیر، آداب‌ورسوم جاهلی است که هیچ اثری در اخلاقیات وزندگی انسان ندارد. از این رو، پیامبر اسلام تمام رسوم جاهلیت را که به ضرر انسان بود، لغو کرد.

آیت‌الله سبحانی مراسم چهارشنبه آخر سال را یکی از این رسوم غلط برشمرده و می‌فرماید: مراسم آخرین چهارشنبه سال، به نحوی که در ایران رسم شده، جهل است و ضررهای آن برای همه مشهود است.

آیت الله نوری همدانی نیزدر این باره می‌فرماید: چهارشنبه سوری جزء خرافات است در این مراسم کارهایی که انجام می‌دهند و موجب آزار و اذیت مردم می‌شود حرام می‌باشد و باید جدا از آن اجتناب شود.

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .