سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
در ورودی های شهر قم چه می بینیم+تصاویر
قم فردا: سنگبری ها، دامداری ها، کوره های آجرپزی، مکانیکی و خدمات اتومبیل بیشترین کاربری های ورودی های شهر قم را تشکیل می دهند که هیچ کدام با ویژگی های شهر قم به عنوان یک شهر علمی و فرهنگی سنخیت ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، به نقل از سایت خبری ثامن؛ سید عبدالله میرابراهیمی  سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم گفت : همزمان با فرا رسیدن سال جدید طرح پاکسازی مبادی ورودی و خروجی شهر قم در مناطق هشتگانه شهر قم اجرایی شده است .

 وی بیان داشت: هدف از اجرای طرح پاکسازی مسیر و معابر سطح شهر از ضایعات خاک و نخاله، بهسازی مسیر‌ها و ایجاد منظری زیبا و مناسب برای شهروندان و زائران عنوان کرد.

ورودی هر شهری در نگاه نخست میزان توسعه یافتگی و تمدن و فرهنگ آن شهر را نشان می دهد در اکثر ورودی های شهر قم شاهد وضعیت نامطلوب و کاربری های نامتجانس هستیم و تنها با پاکسازی زباله های ریخته شده نمی توان ورودی های قم را مطلوب ارزیابی کرد.

مدت ها بود ورودی های شهر مقدس قم با بنرهای تبلیغایی پر شده بود مسئله ای که زیبنده شهر مقدس قم نبود و نیست و هنوز هم برخی از ورودی ها ی قم تصاویر متناسب با این شهر کار نشده است.

ورودی هر شهر چکیده ای از فرهنگ و نوع منش مردم آن شهر است شهر مقدس قم  ام القرای جهان اسلام و پایتخت شیعه است پس هر فرد و گروهی چه از داخل و چه از خارج از کشور در ابتدای ورود به قم باید با معرفت و منش قم اشنا شوند مسئله ای که قربانی سودهای به دست امده از تبلیغات کالاهای تجاری می شود.

سنگبری ها، دامداری ها، کوره های آجرپزی، مکانیکی و خدمات اتومبیل بیشترین کاربری های ورودی های شهر قم را تشکیل می دهند که هیچ کدام با ویژگی های شهر قم به عنوان یک شهر علمی و فرهنگی سنخیت ندارد.

البته در اقدامی شایسته چند وقتی است که بنر شهدای مدافع حرم قم در ورودی شهر مقدس قم  در اتوبان قم تهران نسب شده بود که نیاز است این مسئله به صورت گسترده صورت بگیرد.

در همین راستا حجت الاسلام میرزامحمدی اظهار داشت: امروز ورودی های قم نشانه ای از حرم اهل بیت(ع)  ندارد و تابلوهای تجاری جای تصاویر شهدا را در خیابان های شهر گرفته اند.

وی خاطر نشان کرد: زمانی به اسم اصلاحات بدترین خلاف ها را انجام می دادند  و بهانه می گرفتند که تابلوی شهدا که در خیابان ها نصب شده خلاف  قوانین راهنمایی و رانندگی است و حواس رانندگان را پرت می کند اما امروز تابلوهای تجاری در وسط خیابان های قم به صورت گستره نصب شده است.

خطیب برجسته حوزه تصریح کرد: امروز تابلوهای تبلیغاتی و عکس آرایش های زنانه در اتوبان قم نصب شده است، ورودی شهر مقدس قم باید رنگ و بوی شهر اهل بیت(ع) و امام زمان (عج) بدهد نه رنگ و بوی شهوت که این تبلیغات تجاری به ارمغان می آورند.

علاو بر توجه به نمای دینی ورودی های قم و با توجه به ایام عید نوروز زائران و مسافران زیادی به قم سفر می کنند و ورودی های شهر مقدس قم اولین خاطره ای است که در ذهن آنها خواهد ماند و ملاک قضاوت خواهد شد.

چندی پیش جواد ناطق رئیس اداره بهداشت،ایمنی،محیط زیست و انرژی در این زمینه اظهار داشت:  شهر قم بعنوان شاهراه مواصلاتی 17 استان و بعنوان دومین شهر زیارتی کشور سالانه میزبان تعداد زیادی از هم میهنان و گردشگران مذهبی از کشورهای هم جوار می باشد که در این راستا زیباسازی مبادی ورودی شهر یکی از اولویتهای مسئولین استان است.

ناطق افزود: با تلاش اداره HSEE این سازمان و طی برگزاری جلسات متعدد زمینه جابجایی صنایع آلاینده از مبادی ورودی شهر فراهم شد و در کارگروه آمایش، سرزمین و توسعه پایدار استانداری جابجایی صنایع سنگ کوبی و کفش و دمپایی پراکنده ورودیهای شهر به منطقه دیگری خارج از محدوده و در شهرکهای تخصصی مصوب گردید.

وی گفت: در این راستا مقرر گردید صنایع سنگ کوبی به مجاورت کوه یزدان واقع در جاده اراک و صنایع کفش و دمپایی به شهرک تخصصی کفش و دمپایی در شهرک صنعتی شکوهیه منتقل شوند.

 

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .