يكشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۷
نگاهی به صنعت چوب در استان؛
تکنولوژی پاشنه آشیل صنعت چوب در قم
هم‌اکنون بیش از چهار هزار واحد تولیدی صنایع چوب در بخش‌های مبلمان و مصنوعات چوبی در استان فعال هستند که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم برای شصت‌وچهار هزار نفر شغل ایجاد کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، ، صنایع چوب و نجاری در قم سابقه‌ای بسیار زیادی دارد به‌طوری‌که محله‌ای در قم نیست که زمانی در آن کارگاه‌های نجاری دایر نباشد.

 رواج این صنعت در ایران به گسترش روابط بین ایران و اروپا برمی‌گردد در دهه‌های اخیر نیز انواع ابزارآلات برقی و اتوماتیک از کشورهای صنعتی و اروپایی وارد کشور شد و این صنعت را به‌کلی متحول ساخت.

شهر قم در بین شهرهای دیگر کشور در این صنعت پیشرو است به‌طوری‌که در دهه‌های اخیر همواره یکی از قطب‌های این صنعت در کشور بوده است و به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل‌های زیادی در این صنعت ایجادشده است.

البته این صنعت در قم با مشکلاتی روبرو بوده است از کمبود مواد اولیه گرفته و فرسودگی ماشین‌آلات گرفته تا کیفیت پایین و عدم رقابت‌پذیری در بازارهای بین‌المللی همواره بر این صنعت سایه انداخته است.

بر اساس آمار موجود در کشور حدود پنجاه‌ویک هزار واحد کوچک و بزرگ صنایع چوب در حال فعالیت هستند و کاملاً واضح است که یکی از تاثیرگزارترین صنایع در اقتصاد کشور و همچنین ایجاد اشتغال صنعت چوب است و البته عمده فعالیت آن‌ها درزمینهٔ تولید این صنایع است.

هرچند که استان قم در این صنعت حرف‌های زیادی برای گفتن داشته و دارد اما به نظر می‌رسد یکی از معضلاتی که در سال‌های اخیر در صنعت چوب استان اتفاق افتاده خام فروشی در صنایع تولیدی چوب است.

بررسی‌های کارشناسان نشان می‌دهد که بیش از 80 درصد از محصولات چوبی استان به‌صورت خام و نیمه‌تمام به سایر استان‌های کشور و حتی به آن‌طرف مرزها صادر می‌شود، درصورتی‌که اگر این محصولات در داخل استان کامل شوند موقعیت و جایگاه قم را ازنظر محصولات صادراتی افزایش خواهد داد و ادامه روند به‌صورت علنی فرصت‌های شغلی بسیاری را از بین خواهد برد.

از سوی دیگر با توجه به مشکلات اقتصادی و وضعیت بیکاری در کشور و استان قم مسئولان پی به اهمیت این صنعت و نقش آن در رفع بیکاری جوانان پی برده‌اند اما این تنها به‌خودی‌خود کافی است یا نه موضوعی است که در باید مسئولان جواب آن را بدهند.

هم‌اکنون بیش از چهار هزار واحد تولیدی صنایع چوب در بخش‌های مبلمان و مصنوعات چوبی در استان فعال هستند که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم برای شصت‌وچهار هزار نفر شغل ایجاد کرده‌اند.

این صنعت در استان قم قدمتی چندین ساله دارد به‌طوری برخی از افراد حدود 40 الی 50 سال است در این حوزه به فعالیت مشغول هستند و خود این افراد به اساتید به نام و شناخته‌شده‌ای در سطح کشور تبدیل‌شده‌اند، به اعتقاد این فعالان محصولات چوبی استان در سطح و کیفیت خوبی قرار دارد و قابلیت رقابت با محصولات سایر استان‌ها را دارا است.

حال در چنین شرایطی صنعتگران با مشکلات فراوانی روبرو هستند و معتقدند دستگاه‌های پیشرفته قیمت‌های بالایی دارند و برای خرید آن‌ها نیازمند کمک دولت هستند البته دولت با پرداخت یارانه تولید و حمایت از صنعت چوب می‌تواند گام مؤثری را در تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته و همچنین نیاز ارز در بازارها را به‌وسیله صادرات این محصول مهم و استراتژیک فراهم کند.

با توجه به اینکه فعالیت این‌گونه کارگاه‌ها در داخل شهر آلودگی صوتی بسیاری ایجاد می‌کند نیاز است واحدها در مکان مشخص و معینی سامان‌دهی شوند گرچه این موضوع خود به‌نوعی باعث توقف برخی واحدها شده، اما استفاده از ظرفیت‌ها و احداث شهرک‌های صنعتی در خارج از شهرها می‌تواند راه‌حل مناسبی در جهت رفع این مشکلات باشد.

کارشناسان صنعت چوب معتقدند قم از ظرفیت‌های بسیار مناسب و همچنین صنعت گران چیره‌دستی برخوردار است و با توجه به اینکه استان قم چهارراه مواصلاتی و شاهراه کشور است و همچنین وجود اماکن مقدسه باعث شده است سفرهای بسیاری به این استان انجام شود و این فرصت مناسبی است تا با برگزاری نمایشگاه‌های دائمی محصولات این استان را به مردم سایر استان‌ها شناساند و گام بلندی در جهت تحقق اهداف واحدهای تولیدی صنایع چوب و صنعتگران این بخش برداشت.

به‌هرحال استان قم ازنظر تولید صنایع چوب در ردیف بالاترین استان‌ها در سطح کشور قرار دارد و همین امر اهمیت این موضوع را دوچندان می‌کند تا مسئولان با فراهم کردن یارانه تولید و همچنین ایجاد واحدهای صنعتی در خارج از شهر به فریاد صنعت گران برسند.

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .