يكشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۷
یک روز با گردشگران اروپایی در حرم حضرت معصومه؛
نظر جالب اروپایی ها در مورد قم+تصاویر
قم فردا: مارکوس نوجوان 14 ساله ای که از اسپانیا به همراه خانواده اش به ایران سفر کرده و با انگیزه به توضیحاتی در مورد حرم حضرت معصومه(س) گفته می شد گوش میداد، می گوید قبلا در مورد ایران مطالعه کرده ام ایران کشور زیبایی است وقتی به مدرسه بروم به همکلاسی هایم خواهم گفت که آنچه در مورد ایران تصویر می کنید اشتباه است ایران کشور امن و زیبا با مردمان خوبی است و مجدد برای سفر به ایران خواهم آمد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  به نقل از  سایت خبری ثامن؛  از حضور در قم ذوق زده هستند می خواهد هر چه زودتر به حرم وارد شوند ، در یک روز خوب بهاری با یک گروه توریست اروپایی از ایتالیا و یک خانواده توریست از اسپانیا در مدت زمان حضور در حرم حضرت معصومه(س) همراه شدیم، در ابتدای ورودی به بانوان توریست چادرهایی برای تشرف به حرم می دهند برایشان این چادرها جذاب است خادم ها کمک می کنند تا چادرها را سرشان کنند ذوق زده هستند و دوست دارند با چادرها عکس بگیرند از هم نظر می پرسند که با چادر چه شکلی شده اند .

توریست هاکه وارد حرم می شوند اشتیاقشان بیشتر می شود  زیبایی های حرم مطهر آنها را مجذوب خود می کند از لبخند ها و خوش آمد گویی های مردم استقبال کرده و متقابلا پاسخ می دادند خانم زهرا شاه حسینی خادم حرم حضرت معصومه(ع) به عنوان مترجم و معرف حرم نیز همراه ما است از حرم و تاریخ حرم برایشان می گوید و آنها نیز مشتاقانه گوش می دهند.

نام حضرت عیسی(ع) در زیات نامه حضرت معصومه(س)

به زیات نامه حرم که در صحن عتیق نصب شده میرسیم خانم شاه حسینی و لیدر همراه این گروه توضیح می دهد که برای ادای احترام به حضرت معصومه(س) در ابتدا باید به حضرت عیسی(ع) سلام داد، توریست ها که مسیحی هستند با شنیدن این صحبت به هیجان می آیند و این مسئله برایشان جالب است و با ذوق با هم کمی صحبت می کنند.

راهنمای گروه برایشان توضیح می  دهد که حضرت مریم برای مسلمانان مقدس و مورد احترام است و حتی در کتاب آسمانی آنها سوره ای به این نام جود دارد که باز هم توریست ها را شگفت زده می کند و این مسئله را تحسین می کنند.

از یکی از این توریست ها می پرسم نظر شما در مورد مردم ایران و ایران چیست بسیار می گوید مردم خوبی دارید وقتی ما را می بینند لبخند می زنند به ما خوش آمد می گویند و با ما دست می دهند این برایمان جالب است.

مارکوس نوجوان 14 ساله ای که از اسپانیا به همراه خانواده اش به ایران سفر کرده  و با انگیزه به که توضیحاتی در مورد حرم حضرت معصومه(س) گفته می شد گوش میداد، می گوید قبلا در مورد ایران مطالعه کرده ام ایران کشور زیبایی است وقتی به مدرسه بروم به همکلاسی هایم خواهم گفت که آنچه در مورد ایران تصویر می کنید اشتباه است ایران کشور امن و زیبا با مردمان خوبی است و مجدد برای سفر به ایران خواهم آمد.

ایران زیبا و امن است

امادر ماکوس در گفتگو با خبرنگار ما ادامه می دهد و قتی به اطرافیان گفتیم می خواهیم به ایران برویم تعجب کردند گفتند این کار را نکنید ایران نا امن است و جای مناسبی برای توریست ها نیست ایران خطرناک است! اما ما این سفر را آمدیم و آنچه دیدم با انچه شنیده بودیم بسیار فرق می کند ایران بسیار امن و زیبا است و مردم خوبی دارد؛ دوباره برای گردش ایران را انتخاب خواهیم کرد.

مردم و زائران در قم با لبخند و چند کلمه انگلیسی به توریست ها خوش آمد می گویند، توریست ها که انتظار این همه مهربانی را از مردم ندارند با هیجان این محبت ها ر پاسخ می دهند، زیرا به گفته خودشان در مورد ایران در رسانه هایشان مطالب غیر واقعی گفته می شود و ازسفر به قم و حرم حضرت معصومه(س) بسیار راضی هستند و از زیبایی های معماری داخل حرم مدام عکس برداری می کنند.

خانم شاه حسینی از مقام حضرت معصومه(س) برایشان توضیح میدهد از اینکه زنان در اسلام مورد توجه و احترام است اینکه زنان مانند حضرت زهرا(س)، حضرت معصومه(س)، حضرت مریم(س) و آسیه همسر فرعون می توانند به درجات عالیه برسند، این مسئله  برایشان جالب بود و در این مورد سوال می کردند و خانم شاه حسینی  هم برایشان توضیح می داد.

بانوی توریستی که از ایتالیا آمده بود می گوید چادر سر کردن برای ما سخت است، برای شما سخت نیست؟ خانم شاه حسینی می گوید نه! مجدد می پرسد واقعا راضی هستید؟ خانم شاه حسینی می گوید این در دین ما وجود دارد و برای اطاعت از دستور خدا حجاب داریم و از این بابت راضی هستیم و این حجاب انتخاب خودمان است وکسی ما را مجبور نکرده ما می خواهیم به عنوان یک زن در جامعه فعال باشیم به تفکر و تخصص ما توجه شود نه به اندام و ظاهر ما، این پاسخ منطقی  برای این بانوی توریست جالب است و آن را تحسین می کند.

 در مورد تاریخ حرم و حضرت معصومه(س) می پرسند برای گرفتن عکس اجازه می گیرند و حتی زمانی که من و خانم شاه حسینی در هنگام خروج  از حرم برای احترام رو به گنبد کرده و دست به سینه ادای احترام می کنیم آنها نیز این کار را انجام می دهند، در پایان این گردش صمیمانه  و با رضایت از این گردش، خدا حافظی می کنند.

گردشگران خارجی  مبلغان جمهوری اسلامی

قم یکی از شهرهای مذهبی ایران است که مورد توجه توریست های اروپایی است هم به این جهت که پایتخت جهان تشییع می باشد و هم به خاطر جاذبه های تاریخی زیادی که دارد.

وجود بیش از 360 اثر تاریخی، 12 منطقه نمونه گردشگری و نیز وجود 444 بقاع متبرکه و مزارهای متعدد علویان و نوادگان امامان معصوم(ع) و نیز حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران موجب شده تا قم، شهری نام آشنا برای علاقه مندان فرهنگ، تمدن، سیاست و دین در دنیا بوده و همین امر موجب شده تا قم سالانه از میلیون ها زائر داخلی و خارجی میزبانی کند.

با وجود همه تبلیغاتی که عیله ایران توسط رسانه های معاند انجام می شود به واسطه جاذبه های موجود، توریست ها ایران را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند و قم نیز یکی این مقاصد گردشگری است.

به گفته کمال ثریا اردکانی  رئیس اداره امور بین الملل آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)  سال 95 بیش از 93 هزار زائر و گردشگر خارجی در حرم حضور پیدا کرده اند که حدود 20 هزارتن از این گردشگران و توریست ها مسیحی و از 57 کشور دنیا بودند که در حرم بانوی کرامت حضور یافته اند.

هر یک از این گردشگران خارجی به عنوان مبلغان جمهوری اسلامی هستند که باید به بهترین نحو ممکن از آنها استقبال کرده و مسائل مربوط به انقلاب و دین مبین اسلام برای آنها تبیین شود، با توجه انچه امروز به عنوان یک خبرنگار تجربه کردم این بود که هنوز ظرفیت های قم برای  معرفی چهره اصلی اسلام و ایران برای گردشگران خارجی مورد توجه و استفاده قرار نگرفته است. 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .