شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان قم مطرح کرد:
امکان رد صلاحیت نامزدها در زمان تبلیغات انتخاباتی وجود دارد
رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان قم بابیان این‌که نامزدها در حین تبلیغات باید قانون را رعایت کنند، گفت: امکان رد صلاحیت نامزدها در زمان تبلیغات انتخاباتی وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، احمد امیرآبادی فراهانی با اشاره به برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در 29 اردیبهشت‌ماه، اظهار داشت: شوراهای اسلامی شهر و روستا در حقیقت تبلور اراده مردم در اداره منطقه و روستاهای خودشان است.

وی ادامه داد: مردم در انتخابات شوراها با انتخاب نخبه‌ها در حقیقت مسئولیت مسائل اجتماعی، عمرانی، آبادانی و بهداشتی و درمانی خودشان را به آن‌ها می‌دهند.

امیرآبادی با اشاره به اختیارات شوراها، تصریح کرد: بر اساس قانون شوراها ظرفیت بالایی دارند و در اداره شهر نقش پررنگ‌تری دارند اما در روال فعلی و قوانین عادی شوراها به بلوغ لازم نرسیده‌اند.

وی ادامه داد: درواقع اطمینان کامل به شوراها در کشور نشده و خیلی از امور همچنان به شوراها واگذار نشده است.

رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای قم به عمر شوراها در کشور اشاره کرد و ابراز داشت: از زمان تشکیل اولین دوره شوراها 18 سال می‌گذرد که زمان کمی برای ساختار سازی است.

وی دوره‌های اول و سوم و چهارم شوراها در تمامی شهرها و روستاها را قابل‌مقایسه ندانست و ابراز داشت: قطعاً در این مدت پیشرفت‌هایی حاصل‌شده است اما تا رسیدن به جایگاه مطلوب فاصله وجود دارد.

امیرآبادی افزود: شوراها در توزیع و تنظیم منابع شهری درست عمل کرده‌اند اما بااین‌حال برخی از شوراها در برخی شهرهای کشور نیز تخلفاتی داشته‌اند که دستگاه‌های نظارتی و قضایی برخوردهای لازم را با آن‌ها کرده‌اند.

وی در پاسخ به این سؤال که زمان اعلام نتایج داوطلبانی که صلاحیت آن‌ها تأیید نشده است، چه زمانی است، گفت: بر اساس قانون هیات نظارت شهرستان که مسئول رسیدگی به اعتراض داوطلبین رد صلاحیت شده در روستاها است و همچنین هیات عالی نظارت که مسئول رسیدگی به اعتراض داوطلبان در شهرها می‌باشد، به مدت 10 روز تا تاریخ 17 اردیبهشت‌ماه زمان‌دارند تا به اعتراض‌ها رسیدگی کنند و نتایج آن را به فرمانداری اعلام کنند.

رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای قم ادامه داد: افرادی که صلاحیت آن‌ها رد شده و تاکنون اقدام به ثبت اعتراض نکرده‌اند، قانون زمان دیگری را برای اعتراض مجدد آن‌ها بعد از مهلت قانونی 4 روزه پیش‌بینی نکرده است و دیگر نمی‌توانند اعتراض کنند.

وی خاطرنشان کرد: یک تفاوتی که بین قانون نظارت شورای نگهبان و هیات های نظارت شوراها وجود دارد این است که افرادی که در هیات های پایین‌دستی تأیید می‌شوند، هیات های نظارت بالادستی در شورای نگهبان می‌تواند، آن‌ها را رد کند اما در هیات های نظارت شوراها چنین امکانی وجود ندارد.

امیرآبادی در پاسخ به این سؤال که آیا احتمال رد صلاحیت نامزدها در حین تبلیغات انتخاباتی در صورت محرز شدن تخلف نامزدها وجود دارد، گفت: اگر حکم دادگاهی از نامزد تأیید صلاحیت شده پیدا شود یا نامزدی در حین تبلیغات انتخاباتی تخلفی صورت دهد، هیات نظارت استان می‌تواند از هیات مرکزی نظارت تقاضا کند تا نامزد موردنظر رد صلاحیت شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بابیان این‌که باید نظارت بر انتخابات شوراها و عملکرد آن‌ها ساماندهی و متمرکز شود، اظهار داشت: نمایندگان به‌خصوص در شهرهای کوچک نمی‌توانند ناظر و نظارت‌کننده خوبی بر انتخابات شوراها باشند.

رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای قم خاطرنشان کرد: در حال تدوین طرحی در مجلس دهم هستیم که بتوانیم یک دیوان نظارت بر انتخابات و عملکرد شوراها مشابه دیوان محاسبات برای برگزاری انتخابات شوراها و همچنین نظارت بر عملکرد آن‌ها ایجاد کنیم.

وی در پایان با اشاره به شرایط کنونی منطقه و جهان به‌خصوص تحولات آمریکا خاطرنشان کرد: از مردم همیشه درصحنه و انقلابی ایران اسلامی انتظار داریم بار دیگر با حضور در پای صندوق‌های رأی اقتدار و شکوه انقلاب اسلامی ایران را نشان دهند.

 

انتهای پیام/

منبع : روابط عمومی هیأت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان قم
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .