چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
قم فردا گزارش می‌دهد؛
حضور نافرجام سیف در بهارستان / نمایندگان به دنبال تحقیق و تفحص از بانک مرکزی
هرچند که این جلسه به‌صورت غیرعلنی برگزار شد اما به نظر می‌آید نتایج این جلسه چندان رضایت‌بخش نبوده است به‌طوری‌که اخبار رسیده از این جلسه حکایت از نارضایتی نمایندگان دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  هرروز بر تعدادشان افزوده می‌شود، این‌که از کجا و چگونه مجوز می‌گیرند به‌جای خود، اما مردم چرا به این مؤسسات اعتماد می‌کنند هم جای بحث دارد.

روزی نیست که مالباختگان تجمع نکنند یک روز در مقابل بانک مرکزی و روز دیگر در مقابل مجلس، خواسته‌ای آن‌ها هم به‌حق و قانونی است آن‌ها سرمایه‌های خودشان را می‌خواهند.

به‌هرحال باید مسئولان و نهادهای مربوطه باید از رشد و فعالیت غیرقانونی این مؤسسات خودداری می‌کردند.

مالباختگان مؤسسات کاسپین و فرشتگان در ماه‌های اخیر بیشترین اعتراض‌ها را داشته‌اند و حتی کسری و درواقع پرشکستگی این مؤسسات دامن مؤسسات باسابقه و قدیمی مانند ثامن و چند موسسه باسابقه دو دهه فعالیت را نیز گرفت.

در این میان انگشت اتهام به‌سوی بانک مرکزی نشانه رفته است، جایی که احتمال ابقای رئیس آن در دولت دوازدهم نزدیک به صفر است و خبری از اقدامات فوری و جدی این نهاد برای حل مشکلات نیست.

به‌هرحال موج اعتراض مالباختگان منجر به ورود شورای عالی امنیت ملی و مجلس به این موضوع شد و امروز سیف رئیس بانک مرکزی در بهارستان برای پاسخ‌گویی به سؤالات وکلای ملت حاضر شد.

هرچند که این جلسه به‌صورت غیرعلنی برگزار شد اما به نظر می‌آید نتایج این جلسه چندان رضایت‌بخش نبوده است، به‌طوری‌که علی لاریجانی بلافاصله در جلسه علنی امروز در این خصوص گفت: در ابتدا آقای پزشکیان که از طرف مجلس مأمور بررسی موضوع شده بود، گزارشی ارائه داد و در ادامه آقای سیف گزارشی از نحوه و تدبیری که برای حل مسئله‌دارند،‌ ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از نمایندگان درزمینهٔ حل این مشکل راهنمایی‌هایی ارائه دادند، خاطرنشان کرد: درمجموع در جلسه غیرعلنی این نظر به بانک مرکزی اعلام شد که باید در اسرع وقت این مشکل را به نحوی عام حل کنند و اگر نیاز شد بخش‌های دیگر کشور ازجمله مجلس دراین‌باره تصمیم‌گیری کنند تا ظرف هفته آینده گزارشی از طریق دولت بدهند تا اگر خودشان می‌توانند در دولت این مسئله را به‌نحوی‌که نگرانی همه افرادی که در این مؤسسات سرمایه‌گذاری کردند، حل کنند.

لاریجانی در ادامه گفت: لذا از بانک مرکزی خواستیم که در جلسه این موضوع را مطرح کنند و پیشنهادی در اینجا مطرح شد که اگر به این نحو عمل شود، می‌تواند رافع مشکل باشد و دغدغه مردم را حل کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان ابراز داشت: مجلس نیز تا هفته آینده موضوع را پیگیری می‌کند تا حل شود.

محمدعلی پور مختار نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ روایت شفاف‌تری از جلسه غیرعلنی امروز دارد، وی دراین‌باره گفت: سیف در گزارش خود عنوان کرد که مطالبات سپرده‌گذاران مؤسسات مالی که با مشکل مواجه شدند تا سقف 50 میلیون پرداخت‌شده است و در حال انجام امور هستیم.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: رئیس‌کل بانک مرکزی با ارائه آمار غیر شفاف در مورد میزان تخلف انجام‌شده در ارتباط با این مؤسسات مالی گفت که بانک مرکزی به دنبال ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری است و به‌طور کل گزارش وی را می‌توان یک گزارش غیرواقعی و یکسویه دانست.

پور مختار خاطرنشان کرد: همچنین در این جلسه مسعود پزشکیان نایب‌رئیس اول مجلس نیز مطالبی را دراین‌باره مطرح کرد که درواقع می‌توان صحبت‌های وی را کپی‌برداری از صحبت‌های رئیس‌کل بانک مرکزی دانست و حرف‌های وی تکرار گزارش ناصحیح و غیرواقعی سیف بود.

هرچند که لاریجانی از پیگیری یک‌هفته‌ای این موضوع خبر داد اما به نظر می‌آید برخی از نمایندگان پیش از رفتن سیف از بانک مرکزی طرح تحقیق و تفحص از این سازمان را کلید خواهند زد.

بر اساس اخبار رسیده جمعی از نمایندگان در حال تدوین طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی هستند که این طرح تا پایان هفته جاری نهایی خواهد شد.

این تحقیق و تفحص به دنبال مشکلات اخیر پیش‌آمده در مورد مؤسسات مالی و اعتباری و سرگردانی سپرده‌گذاران به این مؤسسات انجام می‌شود.

در این میان به نظر می‌آید تنها راه برون‌رفت از مشکلات پیش رو در خصوص مؤسسات مالی تحقیق و تفحص از بانک مرکزی و تدوین قوانین سختگیرانه در صدور مجوز برای این مؤسسات است.

به هر حال این مؤسسات که یک‌شبه به وجود می‌آیند و به هیچ نهادی هم پاسخگو نیستند بدون ضوابط و قوانین اقدام به پرداخت سودهای بالا بدون پشتوانه مالی کرده و در کمتر از چند سال نه‌تنها پاسخگوی تعهدات خود به مردم نیستند بلکه اصل سرمایه مردم را هم نمی‌توانند پرداخت کنند.

همین پروسه غیرقانونی موجب می‌شود که کل نظام بانکی و حتی نظام زیر سؤال برود و خوراک رسانه‌ای ضدانقلاب شود، موضوعی که به‌صورت سازمان‌یافته از سوی رسانه‌های غربی اجرایی می‌شود.

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .