پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
آیت الله اعرافی:
کمک رسانی به محرومان جامعه همراه با حفظ کرامت باشد
مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به جایگاه کرامت در زمینه کمک به نیازمندان گفت: اصل دومی که باید در فعالیت‌های کمیته امداد مورد توجه باشد اصل کرامت است، کرامت انسان باید محور هر نوع عمل امدادی باشد،

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، آیت الله علیرضا اعرافی در نخستین گردهمایی مدیران ارشد کمیته امداد که در سالن همایش‌های مجتمع حضرت معصومه (س) کمیته امداد استان قم برگزار شد،  با اشاره به لزوم همکاری و وحدت حوزه‌های علمیه و کمیته امداد در زمینه کمک به نیازمندان جامعه گفت: خدمت رسانی به محرومان از ارزش و جایگاه بالایی برخوردار است که در این راستا هیچ نهاد و سازمانی نباید در این زمینه کوتاهی کرده بلکه باید با اهتمام جدی اقدام اساسی انجام دهد.

 امام جمعه قم با تاکید بر اینکه در دستگیری نیازمندان اسلام مکتب و ملزومه فکری دارد، افزود: نظام امداد رسانی مبتنی بر احکام و اخلاق و تاریخی تمدنی استوار است که پروژه ای کلان محسوب می‌شود، در نظام‌های فقهی آیات و روایات زیادی در این زمینه داریم.

  وی گفت: وجود افراد زیر خط فقر سبب گسست و شکاف روحی در جامعه می‌شود که امداد رسانی باید در ابعاد کلان اجتماعی ارزیابی شود.

 اعرافی با اشاره به جایگاه و اهمیت کمیته امداد گفت: کمیته امداد با عملکرد خود سبب جلوگیری از زیان بزرگ اجتماعی می‌شود که اقدامات امداد رسانی و رفع مشکلات فرد اگر در نگاه کلان ارزیابی شود آثار آن بیشتر مشاهده می‌شود.

 وی با اشاره به جایگاه کرامت در زمینه کمک به نیازمندان ادامه داد: اصل دومی که باید در فعالیت‌های کمیته امداد مورد توجه باشد اصل کرامت است، کرامت انسان باید محور هر نوع عمل امدادی باشد، کرامت انسانی اصل مهمی است که در دین اسلام مورد توجه قرار دارد و تلاشی که برای آن کرامت انجام می‌شود بالاترین ارزش هارا دارد.

 آیت الله اعرافی ادامه داد: عمل خوب مطابق منطق قرآن چند ثمره دارد و اینکه کلید اثار مثبت در دنیا و آخرت است و ثواب بالایی دارد و فراتر از آن این موضوع است که عمل خیر کفاره می‌شود و پوششی برای خطاهای انسان است و همچنین بدی‌ها را به خوبی‌ها تبدیل می‌کند.

 عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: باید به عنوان نهاد حوزه این موضوع را مورد توجه قرار دهیم که روحانیت باید همدل و همراه مردم در زمینه خدمت رسانی به محرومان باشد ودر قبال مشکلات جامعه احساس مسولیت کرده و در کنار مردم باشد.

 مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور افزود: کمک به نیازمندان اهمیت بسیار بالایی در اسلام دارد، رفع فقر و نیاز یک اصل است و دولت و مردم در این زمینه وظیفه مهمی را عهده دار هستند.

 استاد حوزه علمیه با بیان اینکه کمک به فقرا و نیازمندان بر اساس فقه یک واجب کفایی است، بیان کرد: باید زمینه و شرایطی فراهم شود تا آحاد جامعه در این زمینه فعال شوند چون مشارکت همگانی دارای آثار مهم اجتماعی و اخلاقی و روحی برای جامعه دارد.  

انتهای پیام/

برچسب ها : آیت الله اعرافی
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .