چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
زمانی برای بودن در شهر
شهرها پیشرفته‌ترین نظام اجتماعی انسانی هستند و قشرهای مختلف مردم در کنار یکدیگر با هنجارهای گوناگون در حال زندگی هستند و به شدت به یکدیگر و هنجارهای اقشار مختلف وابسته می‌باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، مدیریت در شهرها همانند حکومت‌های کوچک جهانی هستند که دارای انتخابات مردمی، نهادهای نظارتی شهری و مردمی و در رأس تمامی آن‌ها، شهرداری‌ها هستند که برخی از آن‌ها با دارا بودن بیش از 20 وظیفه در اجرای وظایف مختلف از بسیاری از وزارت خانه‌های دولتی نیز مهمتر و شلوغ‌تر هستند و نیاز به بودجه و توجه بیشتری از سوی دولت‌ها، قوانین و اقشار مختلف مردم جامعه دارند، شهرهای پیشرفته جهان، همواره به دنبال ایجاد نشان‌ها و نمادهایی در عرصه بین الملل هستند.

برای نمونه، تاریخ، جشن‌های ویژه، رقابت‌های ورزشی، ساختمان‌های بلند و گاهی با طراحی خاص و ایجاد شهرک‌ها و مراکز خاص تفریحی و بازسازی وقایع تاریخی ازجمله نمادها و نشان‌هایی برای شهرت شهرها هستند که حتی موقعیت کشورها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند.

در این میان شهرداری‌ها در راستای پاسخ به نیاز بازدیدکنندگان از شهرها اقدام به ایجاد مراکز رفاهی و تفریحی می‌کنند و برای اقشار مختلف مردم ساکن در شهر نیز امتیازهایی را در نظر می‌گیرند.

از سوی دیگر امروزه که تبلیغات در جهان بسیار گسترده شده و حتی در دانشگاه‌ها و مراکزعلمی به صورت جدی مورد بررسی قرار می‌گیرند؛ شرکت‌ها و مؤسسات تبلیغاتی در این میان سعی در ربودن گوی سبقت از یکدیگر دارند و این شهرداری‌ها هستند که می‌توانند با ایجاد مناطقی، فضا را برای شرکت‌ها و مؤسسات تبلیغاتی فراهم آورند و با بودجه ایی که از طریق انجام مزایده و اجاره بها بدست می‌آورند، خدمات مدرن‌تر و گسترده‌تری را به اقشار مختلف آن شهرها ارائه دهند.

شهر مقدس قم نیز از تمام اطلاعات ارائه شده مستثنی نیست، شهری با شهرت جهانی، با مراجعه کنندگانی بین المللی، با تاریخ‌هایی خاص و با نمادهایی ویژه که می‌تواند جاذبه‌هایی را فراهم آورد شهرداری قم که دوره‌ای فقط به زیباسازی و دوره‌ای فقط به زیرساخت‌ها توجه می‌کرد، این بار و به لطف شهردار جدیدش هر دو مسئله را باهم دنبال می‌کند.

اما این مهم، نیازمند بودجه ایی در خور است که از روش‌های مختلف بدست آمده، از آن جمله می‌توان به ایجاد و ارائه فضاهایی برای انجام امور تبلیغی اشاره کرد.

شهرداری قم با ایجاد پل‌هایی برای عبور عابران پیاده در نقاط مختلف شهر هدف‌های مختلفی را تنها با یک تیر دنبال می‌کند،با ایجاد یک پل عابر پیاده در وهله نخست به مردم می‌گوید که با پرداخت عوارض به موقع ما را در ایجاد شهری پویا و امن یاری کنید،سپس با ایجاد این پل به مأموران راهنمایی و رانندگی نیز کمکی در راستای ایمن‌سازی شهر می‌کند.

پس‌ازآن با ایجاد اشتغال برای ساخت پل و نیز نرده‌کشی‌هایی که زیر آن انجام می‌شود تا مردم را اعم از پیر و جوان چه توانمند باشد و چه دارای عذر، مجبور می‌کند تا از پله‌های طولانی که با شیبی بسیار تند و گاهی خطرناک آن پل‌ها استفاده کنند که این امر کمک به دولت برای افزایش آمار اشتغال زایی است.

از تمامی این مسائل که بگذریم تابلوهایی در سطح شهر نصب‌شده است که اجازه یافته‌اند تا درازای پرداخت هزینه‌هایی به شهرداری بتوانند محصولات و یا خدماتی را به مردم ارائه دهند.

اینکه آیا پلیس هزینه‌هایی را از شهرداری‌ها دریافت می‌کند تا برای مردم و کودکانی که همیاران پلیس نامیده می‌شوند آموزش‌های لازم را بدهد؟ خود یک مسئله مهم است

تنها سؤال نگارنده این است که چرا در ایجاد پل‌های عابر پیاده از تکنولوژی‌های روز دنیا که هم‌اکنون در بسیاری از مراکز خرید مورداستفاده است، استفاده نمی‌شود، همان پله‌های الکتریکی که با ورود عابر پیاده روشن می‌شود و در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند. همان‌هایی که می‌شود نام سازنده را کوچک در قسمت داخلی پل قرارداد برای تبلیغ و حتی هیچ‌وجهی بابت پله‌های الکتریکی پرداخت نشود و یا بتوان حداقل هزینه را پرداخت، تا اقشار مختلف مردم شهر اعم از توانمند و ناتوان چه خرد باشد چه کلان بتوانند از این موهبت که شهرداری‌ها ایجاد کرده‌اند استفاده کنند.

 

انتهای پیام/

برچسب ها : شهرداری , قم
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .