چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
قم فردا گزارش می‌دهد؛
خودمختاری بانک‌ها در برابر بانک مرکزی
حالا بیش از یک ماه از این صحبت‌های رئیس بانک مرکزی می‌گذرد و مراجعه امروز خبرنگار قم فردا به بانک‌های سطح شهر و واکنش روسای بانک‌ها به این خبر نیز در نوع خود جالب است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، 22 خردادماه بود که سیف رئیس بانک مرکزی درباره ابلاغ دستورالعمل پرداخت وام بانکی 5 میلیون تومانی با وثیقه قرار دادن یارانه‌های دریافتی گفت: بله، دستورالعمل پرداخت این وام‌ها به بدنه بانکی ابلاغ‌شده است و بانک‌ها در حال عمل هستند.

حالا بیش از یک ماه از این صحبت‌های رئیس بانک مرکزی می‌گذرد و مراجعه امروز خبرنگار قم فردا به بانک‌های سطح شهر و واکنش روسای بانک‌ها به این خبر نیز در نوع خود جالب است.

مسئول تسهیلات یکی از شعبه‌های بانک ملت در پاسخ به سؤال خبرنگار ما گفت: همه‌ساله بارها ازاین‌دست خبرها منتشر می‌شود اما هیچ‌وقت منجر به پرداخت وام نمی‌شود، مطمئن باشید این نوع وام پرداخت نمی‌شود.

رئیس یکی دیگر از شعبه‌های بانک ملت نیز گفت: ما هم فقط در اخبار این نوع وام را شنیدیم اما از ابلاغ و دستور خبری نیست.

تنها در بین بانک‌های سطح شهر بانک کشاورزی بود که رئیس یکی از شعبه‌های آن از پرداخت این نوع وام خبر داد و گفت: تنها به‌صورت محدود این وام به کشاورزان پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: تنها به کسانی این وام تعلق می‌گیرد که علاوه بر کشاورز بودن یارانه خود را نیز از بانک کشاورزی دریافت کنند.

در این میان واکنش مدیران بانک‌های مرکزی هم در نوع خود جالب است به‌طوری‌که در جدیدترین اظهارنظر حمیدرضا غنی‌آبادی درباره وضعیت اجرای طرح یاراکات اعتباری باگذشت دو ماه از ابلاغ این طرح و در واکنش به اینکه هیچ‌کدام از بانک‌ها جز بانک کشاورزی یاراکارت اعتباری صادر نمی‌کنند، گفت: ابلاغیه یاراکارت اعتباری به همه بانک‌ها ابلاغ‌شده و اگر شعب از این طرح مطلع نیستند، به دلیل کم‌کاری خود بانک‌ها است.

وی افزود: درحالی‌که بخشنامه‌های بانک مرکزی به‌صورت یکسان به‌کل سیستم بانکی ابلاغ می‌شود و بانک‌ها موظف هستند طی 5 روز کاری بخشنامه ابلاغی از سوی این بانک را بدون دخل و تصرف به زیرمجموعه خود ابلاغ کنند اما برخی بانک‌ها به متقاضیان دریافت یاراکارت اعتباری اعلام می‌کنند که تاکنون ابلاغیه این طرح از سوی بانک مرکزی به آن‌ها ابلاغ نشده است.

مدیر اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی این اقدام بانک‌ها را کم‌کاری آن‌ها عنوان کرد و افزود: برخی بانک‌ها به دلیل شیوه‌های اجرایی داخلی، منابع و ... تاکنون موفق به اجرای این طرح نشده‌اند اما اینکه این بخش‌نامه از سوی بانک مرکزی ابلاغ نشده، صحیح نیست.

غنی‌آبادی با تأکید بر اینکه اجرای یاراکارت یکی از راهکارهای ایجاد وفاداری و جذب مشتری در بانک‌ها است، گفت: بانک‌ها به دلیل اینکه برنامه‌ریزی مشخص و استراتژی معینی ندارند، از چنین طرح‌هایی استقبال نمی‌کنند و رویکردی منفعلانه دارند.

وی ادامه داد: تمام بخشنامه‌های بانک مرکزی در حال حاضر به‌صورت یکسان از طریق سیستم مشخصی ابلاغ می‌شود و اگر یک بانک دریافت کرده باشد گواهی بر این است که سایر بانک‌ها نیز آن را دریافت کرده‌اند.

با این صحبت‌ها می‌توان به‌راحتی پی برد که بانک‌ها به‌نوعی خودمختار هستند و در برابر دستور صریح بانک مرکزی خودداری می‌کنند، حال این خودمختاری چه دلیلی دارد و چرا باید این هرج‌ومرج ادامه داشته باشد موضوعی است که مدیران بانک مرکزی باید پاسخگو باشند.

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .