چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷
عضو هیأت علمی دانشگاه قم در گفتگو با قم فردا مطرح کرد؛
رسانه‌ها باید ذائقه خبری جامعه را عوض کنند/ پرداختن به مسائل کم‌اهمیت بجای مسائل مهم از آفت‌های عرصه خبری است
عضو هیأت علمی دانشگاه قم گفت: رسانه‌های خبری داخلی باید سعی کنند ذائقه خبری مخاطبان را اصلاح کنند یعنی نظر آنان را از سوی اخبار کم اهمیت و بی‌تأثیر به سمت اخبار مهم و تأثیرگذار سوق دهند.

دکتر محمد زمان رستمی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، با اشاره به ضرورت تلاش رسانه‌های خبری معتبر و رسمی داخلی در راستای أثرگذاری و جلب هر چه بیشتر اعتماد مردم ابراز داشت: از جمله مواردی که سبب افزایش أثرگذاری رسانه‌های خبری بر جامعه می‌شود «عمق‌پردازی» است، یعنی به جای بررسی، تحلیل و تمرکز بر مسائل جزئی و کم اهمیت به مسائل مهم پرداخته شود.

وی ضمن تأیید این مسئله که برخی رسانه‌های داخلی برای رقابت با رسانه‌های خارجی که اخبار اشتباه در اختیار مردم قرار می‌دهد سعی در گسترش پوشش‌های خطوط خبری دارند تا با دارا بودن جامعیت خبر مخاطبان را به سوی خود جذب کنند افزود: گرچه این مسئله وجود دارد ولی رسانه‌های خبری داخلی باید سعی کنند ذائقه خبری مخاطبان را اصلاح کنند یعنی نظر آنان را از سوی اخبار کم اهمیت و بی‌تأثیر به سمت اخبار مهم و تأثیرگذار سوق دهند.

عضو هیأت علمی دانشگاه قم ادامه داد: تخریب برخی از مسؤولان توسط برخی از رسانه‌های خبری کار مناسبی نیست ولی نقد صحیح، آگاهانه که با هدف اصلاح عملکرد مسؤولان و پیشرفت جامعه صورت می‌گیرد خوب است.

رستمی بیان داشت: از دیگر رسالت‌های مهم رسانه‌های خبری هدایت فکری جامعه است، یعنی باید فکر مردم را در مورد مسائل ارزشی و ضروری رشد دهد و ضمن انعکاس اخبار مهم و تحلیلی، تفکر عمقی و تحلیلی را در جامعه رشد دهد.

وی در  پایان سخنانش فراجناحی بودن را از دیگر عوامل موفقیت رسانه‌های خبری دانست و گفت: رسانه‌ای موفق‌تر خواهد بود که کمتر به حزب سیاسی خاصی گرایش داشته و کمتر جانبداری کند.

 

انتهای پیام/130 /2

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .