چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷
قم فردا گزارش می دهد؛
فریضه امربه‌معروف، لازمه سلامت جامعه و جلوگیری از رشد فساد
لازمه رستگاری و سعادت جامعه و جلوگیری از رشد فساد و ولنگاری فرهنگی و اخلاقی ، این است که همه به انجام امربه‌معروف البته با در نظر گرفتن شرایط و مراتب آن به خصوص عمل و لسان خوب اهتمام داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،   حجاب به معنا پوشش بیرونی و عفاف به معنا پوشش درونی می باشد که این دو عامل به نوعی باعث سلامت جامعه تلقی می شود و در صورت نبود این دو عامل در جامعه ، موجب به وجود آمدن مشکلات و اثرات مخرب زیادی در جامعه خواهد شد.

مقوله بدحجابی امروز به یک معضل کاملاً مشهود در جامعه درآمده است معضلی که فقط برای افراد بد‌حجاب مشکل ایجاد نمی کند؛ در واقع آسیب‌هایی که از بد‌حجابی ناشی می‌شود، تمام اعضای جامعه را در بر می‌گیرد.

از طرفی حجاب و عفاف یک دستور دینی است که در دین ما رعایت آن بسیار تأکید شده است و حتی برای آن قانونی هم قرار داده شده است به نام امر به معروف و نهی از منکر که از طریق این قانون الهی باید جلوی این معضل فرهنگی و اجتماعی را گرفت.

حجاب  از مسائل مهم و کلیدی جامعه ما می باشد و با بسیاری از مسائل پیوند خورده و دارای ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در جامعه است.

وقتی در جامعه حجاب رعایت نشود مشکلاتی مانند چشم چرانی، هواس رانی، دوستی های نامشروع، بلوغ زود رس و در ادامه هم از بین رفتن آرامش خانواده، طلاق های عاطفی و گرایش مردان به چند همسری و در نهایت ایجاد اختلالات روانی و عصبی در پی بروز این مشکلات در بین افراد می باشد پس در این نقطه است که پی به دستور الهی به رعایت حجاب می بریم و می دانیم که چرا مرد و بیشتر زن باید به حجاب خود اهمیت بدهند.

امر به معروف و نهی از منکر حلقه گمشده در جامعه

از همین رو زهرا تاجیک  عضو هیئت علمی جامعه الزهرا در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به مسئله بد حجابی در قم، اظهار داشت: ابتدا در این قضیه باید گفت که از قوانین اسلام غافل شده ایم چرا که اسلام در این مسئله دستورالعمل هایی دارد.

وی ادامه داد: دستورالعمل مسئله حجاب فریضه واجب امر به معروف و نهی از منکر می باشد که این قضیه به نوعی نادیده گرفته می شود که گویی وجود ندارد.

 عضو انجمن تعلیم و تربیت اسلامی حوزه علمیه قم افزود: فریضه امر به معروف و نهی از منکر با توجه به حکمت هایی که  دارد و خداوند به ما اعلام کرده است اگر در جامعه اجرا شود به عنوان قوانین اجتماعی اثر خود را خواهد گذاشت.

وی در ادامه اضافه کرد: امروز چون این فریضه و واجب الهی انجام نمی شود درگیر برخی از مشکلات اجتماعی هستیم.

این در حالی است که امروز در کشور اقدامات فرهنگی بسیاری در راستای این مسئله انجام می شود اما کافی نیست و به نوعی این اعمال در پله های ابتدایی قرار دارد و فریضه امر به معروف و نهی از منکر که مورد سفارش بزرگان دینی است به فراموشی سپرده شده و به راحتی ازکنار آن عبور می کنیم.

فریضه امر به معروف، لازمه سلامت جامعه و جلوگیری از رشد فساد

با توجه به این مسئله آیت الله محسن فقیهی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار قم فردا ضمن انتقاد از کمرنگ شدن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، خاطرنشان شد: لازمه رستگاری و سعادت جامعه و جلوگیری از رشد فساد و ولنگاری فرهنگی و اخلاقی ، این است که همه به انجام امر به معروف البته با در نظرگرفتن شرایط و مراتب آن به خصوص عمل و لسان خوب اهتمام داشته باشیم.

 

از طرفی هم در باب اهمیت حجاب در جامعه حجت الاسلام و المسلمین محمدمهدی ابراهیم پور رئیس مرکز حجاب ریحانه النبی در گفتگو با خبرنگار قم فردا اظهار داشت: در مسئله بهداشت معنوی باید به بحث حجاب، پوشش و ارتباط ها توجه ویژه ای شود.

وی ادامه داد: حجاب باید از سوی مردان و البته از سوی زنان بیشتر رعایت شود تا جامعه به سوی برخی معضلات اجتماعی سوق پیدا نکند.

دولت در مسئله حجاب پیش قدم باشد

مسئله حجاب به عنوان بحثی است که باید در جامعه رعایت شود تا دچار معضلات اجتماعی دیگری نشویم از همین رو  حجت الاسلام والمسلمین سید جواد حسینی کیا  نماینده مردم شهرستان سنقر در مجلس در گفتگو با خبرنگارقم فردا با اشاره به اینکه باید دولت در عرصه فرهنگی خودش طلایه‌دار شود، گفت: اگر دولت در عرصه حجاب از کارکنان خود شروع کند لااقل50درصد ناهنجاری حجاب و بدحجابی حل خواهد شد.

نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید دولت آینده یک کارگروه کارشناسی فرهنگی قوی از حوزه و دانشگاه دور هم جمع کند تا ناهنجاری های اجتماعی را احصا و راه درمان آن‌ها را در سه مرحله کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت  طراحی و بعد هم به سرعت اجرایی کنند.

برخی بی حجابی ها مغرضانه و برنامه ریزی شده است

زهرا تاجیک عضو هیئت علمی جامعه الزهرا(س) در گفتگو با خبرنگار ما خاطر نشان شد: برخی از حرکاتی که انجام می شود حرکات مغرضانه، حساب شده و برنامه ریزی شده در این مسئله می باشد.

وی با اشاره به اینکه این مسائل پشتوانه هایی دارد که ما نباید اجازه بدهیم اتفاق بیفتد ، گفت: بهترین اقدام در این مسئله اجرای قانون اسلامی می باشد .

 

به هر حال با توجه به اهمیت بالای مسئله حجاب در جامعه باید برای این مسئله با توجه به اینکه ما یک کشور اسلامی هستیم برنامه و اقدام موثری صورت بگیرد.

 

انتهای پیام/160 /5

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .