شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
چند تصویر در چند روز گذاشته
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، تصویر اول مربوط بود به اسارت غرور انگیز و با صلابت محسن حججی مدافع حرم، بدست حرامیان داعشی در سوریه و سپس شهادت حسین گونه این شهید بزرگوار که صلابت، عزت و غرورش، غوغای در داخل و خارج بر پا کرد؛ تصویری که موجب سربلندی و سر افرازی ملت بزرگ ایران مخصوصاً خانواده معزز و مکرم ایشان گردید.

دیدیم که آن شهید حرم چگونه بار دیگر صحنه‌ی عرفانی کربلا را به تصویر کشید و بدست یزیدیان و شمرهای زمان، حسین ابن علی وار سر از تن مبارکش جدا شد!؟ تا باور کنیم که حادثه کربلا واقعیت انکار ناپذیر تاریخ مسلمانان بوده است؛ مهم‌تر از همه اینکه انان که به حادثه و صحنه‌های زیبا کربلا شک داشتند، باور کنند که حق و باطل در حادثه کربلا بوجود آمد، اردوگاه حق به رهبری حسین ابن علی (ع) و اردوگاه باطل به رهبری یزید ابن معاویه.

تصویر دوم مربوط بود به نزاع میان یک وانتچی میوه فروش در اوج گرمای تابستان و ماموران سد معبر شهرداری در نیروگاه، ودر نهایت مرگ غم بار میوه فروش؛ فارغ از اینکه کدام یک از اینها مقصر اصلی این درگیری و نزاع بوده‌اند، این سؤال مطرح است که منشأ این حوادث ناگوار که هر از گاهی شاهدان در شهر مقدس قم هستیم، چیست؟

در پاسخ به این پرسش عوامل گوناگونی دخیل می‌باشند که نگارنده به برخی از آنها اشاره می‌نماید:

۱-غفلت و عدم توجه مسؤلان در رسیدگی به مشکلات و معضلات مناطق محروم بویژه منطقه مستضعف نیروگاه که جمعیت متراکم و جوان را با امکانات بسیار کم در خود جای داده است؛ منطقه‌ای که دارای مشکلات و معضلات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی عدیده‌ای می‌باشد.

 مردم ولایتمداری که همیشه در تمام صحنه‌ها و حوادث انقلاب حضور پر شور و مثال زدنی داشته و دارند، شهدای زیادی که چه در زمان جنگ و چه در دفاع از حرم اهل بیت ع و مبارزه با تروریسم تقدیم کرده است و...؛ متاسفانه بدلیل نگاه غلط و بعضاً تبعیض آمیز مسولان به این منطقه و مناطق شبیه آن، هیچگاه شاهد ارائه خدمات شهری برای تغییر و تحولات اجتماعی و محرومیت زدایی از آن نبوده‌ایم.

حتی می‌توانم ادعای فراتر داشته باشم و آن اینکه برخی مسؤلان شهر مقدس قم دیدگاه منفی نسبت به مردم شریف این منطقه دارند!؟ اگر کسی معتقد است که نه اینگونه نیست، بنده عرض می‌کنم که توهین روزنامه شاخه سبز در «جنگل» خواندن منطقه نیروگاه در آن مطلب کذایی، حاصل همین دیدگاه می‌باشد. البته با عرض پوزش از تک تک مردم نجیب و شریف نیروگاه که خود نیز متعلق به آن هستم، می‌خواهم به یک واقعیت غم انگیز اشاره نمایم و آن اینکه منطقه نیروگاه فقط در زمان انتخابات برای برخی افراد بسیار اهمیت پیدا می‌کند!؟ در این زمان است که شعارهای عوام فریبانه به اوج خود می‌رسد!؟ وعده و عیدهای عجیب و غریبی داده می‌شود!؟ بلندگوهای مساجد و حسینیه‌ها که اقای نامزد پشتان قرارمی گیرد، گوش فلک را کر می‌کند!؟ شعارهایی که منانم رستم بود پهوان سرداده می‌شود!؟ و هزاران اقدام و رفتارهای خلاف شرع و قانون دیگر که برای جمع آوری رأی در این منطقه صورت می‌گیرد!؟

اما همین که آقای نامزد به هدفش رسید، مردم این منطقه به فراموشی سپرده می‌شوند!؟ از عمل کردن به وعده و عیدها خبری نیست!؟ حتی آقایان حاضر به شنیدن درد دلهای مردمی که به آنها رأی داده‌اند نیستند!؟ البته بعضاً برای خالی نبودن جای عریضه، به بعضی مردم نامه‌های بدون ضمانت اجرایی، به برخی ادارات داده می‌شود که هیچ مسئول یا مدیری حاضر به ارائه خدمت یا حل مشکل صاحب نامه نیست!؟

۲-عدم اختصاص بودجه لازم و متناسب با جمعیت و مشکلات و معضلات این منطقه؛ همانطوری که در بند قبلی عرض کردم؛ به علت وجود دیدگاه منفی در نزد برخی مسؤلان نسبت به مردم این منطقه و معضلات آن، هیچگاه آقایان حاضر نشدند برای حل مشکل و معضلات این منطقه پر جمعیت و جوان که پتانسیل و ظرفیتهای زیادی برای بکارگیری در ادارات و کارخانجات را دارند، اقدام اساسی نمایند!؟ بنابر این، قطعاً با این دیدگاه، مصیبت‌ها و تراژدی منطقه محروم نیروگاه، به این زودیها قابل حل نخواهد بود.

۳- عدم ساماندهی افراد دست فروش، با عنایت به رکود اقتصادی، تعطیلی کارخانجات و کارگاه‌های کوچک اقتصادی، و تعطیلی ساخت و ساز، در نتیجه بیکار شدن بسیاری از سرپرستان خانواده‌ها و جوانان و روی آوردن آنها برای مشاغل چون دست فروشی و میوه فروشی در خیابان ها، میادین و کوچه‌ها برای تأمین حداقل معاش زندگی را موجب گردیده است، بنابر این در اینجا مسئولیت ساماندهی این قشر عظیم بر عهده شهرداری است، و شهرداری ها موظفند مکانهای مناسب کاسبی بدون مزاحمت اجتماعی را برای این افراد آماده و مشخص نمایند، این اقدامات و برنامه‌ها باید دایمی باشد نه مقطعی در غیر این صورت تبعات بسیار منفی به دنبال دارد که مرگ غم بار وانتچی میوه فروش در نیروگاه حاصل آن است.

تصویر سوم هم مربوط بود به خود سوزی پیمانکار شهرداری قم که آن نیز گفتنی‌ها و حرف و حدیثهای مربوط به خود دارد که از بیان آنها صرف نظر می‌گردد، و توضیحات را بر عهده مسئولان شهرداری شهر مقدس قم می‌گذاریم.

خلیل حسن زاده

انتهای پیام/ 160/ 1

برچسب ها : شهرداری , قم ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .