شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
پزشک خیر قمی مطرح کرد؛
به خاطر پول وارد این شغل مقدس نشوید!
رئیس بیمارستان امام رضا(ع) گفت: ممکن است فردی بارها کار مثبت انجام بدهد که هرگز بازتاب نداشته باشد اما ممکن است یک خطای سهوی انجام دهد که فورا بازتاب رسانه ای داده می شود، در کار پزشکی هرگز یک فرد عمدا دچار یک خطا نمی شود، خطاهای پزشکی سهوی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،از قدیم حرفه پزشکی و پزشک نزد مردم جایگاه ویژه‌ای داشته و همواره مورد احترام بوده است، این روزها نیز پزشکان همچنان مورد احترام هستند اما گاهی مشاهده می‌شود رفتار غیرحرفه‌ای معدود پزشکانی به‌کل جامعه پزشکی تعمیم داده می‌شود درحالی‌که واقعیت آن‌طوری نیست که اعلام می‌شود.

نمی‌توان این حقیقت را منکر شد که معدود پزشکانی رفتارهایی به دور از جایگاه یک طبیب انجام می‌دهند و همین رفتارها به‌سرعت در رسانه‌ها بازتاب پیدا می‌کند اما در برابر این پزشکان هستند پزشکان بی‌شماری که از علم خود برای کمک به محرومان بهره می‌برند و زمانی از وقت و حرفه خود را برای درمان بیماران نیازمند صرف می‌کنند اما بنا به دلایل مختلف به این موضوع در رسانه‌ها کمرنگ پرداخته می‌شود.

یکی از علت‌ها، عدم تمایل پزشکان خَیر برای رسانه‌ای شدن این مسائل می‌باشد اما باید گفت رسانه‌ای شدن این مسائل صرفاً برای معرفی شخص پزشک نیست، بلکه برای اشاعه الگو و فرهنگ پزشکان خَیر است  تا نگاه به این حرفه از زاویه درست صورت بگیرد ، به مناسبت روز پزشک از دکتر محمد اسماعیلی متخصص داخلی و رئیس بیمارستان امام رضا (ع) قم که 24 سال است در حرفه پزشکی مشغول خدمت است و یکی از پزشکان خَیر درزمینهٔ ویزیت بیماران نیازمند و حضور در محله‌های محروم برای درمان بیماران است درخواست کردیم گفتگویی با ما داشته باشد.

بیشتر پزشکان به بیماران نیازمند کمک می‌کنند

دکتر محمد اسماعیلی متخصص داخلی و رئیس بیمارستان امام رضا (ع) قم اظهار داشت: کمک به بیماران محروم همیشه در حرفه پزشکی وجود داشته است زیرا شکل کار درمان و پزشکی طوری است که با تمام اقشار جامعه در ارتباط است، من هم در مدت‌زمانی که در این شغل مشغول هستم تا آنجایی که توانسته‌ام برای بیمارانی که مشکل مالی داشته‌اند شرایطی فراهم کردیم که مشکلات کمتری را احساس کنند، من تمایل نداشته‌ام که این مسئله را بیان کنم.

اسماعیلی بیان داشت: بیشتر پزشکان در طول مدت کاری خود کارهایی از این قبل انجام می‌دهند، شدت و ضعف دارد اما این مسئله و کمک پزشکان به بیماران نیازمند در میان بیشتر پزشکان وجود دارد و دوست ندارند این مسئله را درجایی بیان کنند.

رئیس بیمارستان امام رضا (ع) قم گفت: معمولاً خبر منفی بازتاب بیشتری دارد و رسانه‌ها به این موضوعات می‌پردازند و اتفاقات مثبت کمتر منتشر می‌شود، علت این است که از طرفی فردی که کار خیر انجام می‌دهد نیاز نمی‌بیند این مسئله را عنوان کند از طرف دیگر بازتاب اخبار منفی بیشتر موردتوجه قرار می‌گیرد.

خطاهای پزشکی سهوی است

پزشک خَیر قمی تأکید کرد: ممکن است فردی بارها کار مثبت انجام بدهد که هرگز بازتاب نداشته اما ممکن است یک خطای سهوی انجام دهد که فوراً بازتاب رسانه‌ای داده می‌شود، در کار پزشکی هرگز یک فرد عمداً دچار یک خطا نمی‌شود، خطاهای پزشکی سهواً رخ می‌دهد.

وی بیان داشت: باید همواره جنبه‌های مثبت هم دیده شود، دیدن جنبه‌های مثبت در حرفه پزشکی باعث می‌شود که اعتماد و ارتباط دوطرفه بین پزشک و بیمار بیشتر شود، وقتی اعتماد به وجود آمد مطمئناً اتفاقات غیر عمد و سهوی که در حرفه پزشکی به وجود می‌آید باعث نخواهد شد که نگاه جامعه و بیمار کلاً تغییر کند و باعث می‌شود بسیاری از شکایت‌ها از پزشکان کمتر شود، مخصوصاً برخی شکایت‌هایی که باعث سوءاستفاده دیگران می‌شود، رسانه‌ها در اطمینان بخشی دوطرفه بین بیمار و پزشک نقش بسیار مؤثری دارند.

پزشکان خَیر زیادی در قم وجود دارد

اسماعیلی افزود: وقتی بیمار به پزشک اعتماد و اطمینان داشته باشد اثربخشی درمان هم بیشتر خواهد بود و وظیفه مهم این اعتمادسازی بر عهده رسانه‌ها است.

پزشک خَیر قمی تصریح کرد: در قم پزشکان زیادی هستند که به بیماران نیازمند کمک می‌کنند حتی اگر نتوانند در مناطق محروم حضور پیدا کنند، در مطب شخصی خودشان و در جایگاهی که حضور دارند به بیمارانی که مشکل مالی دارند کمک می‌کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که آماری از این پزشکان وجود دارد؟ گفت: بنده آماری از این پزشکان ندارم اما اگر فردی بخواهد وارد این موضوع شود و از مطب‌ها و بیمارستان‌ها تحقیق و بررسی کند قطعاً پزشکان خَیر زیادی را مشاهده خواهد کرد.

رابطه مستقیم مالی بین بیمار و پزشک حذف شود

اسماعیلی اظهار داشت: این مسئله که رابطه پولی مستقیم بین بیمار و پزشک حذف شود خیلی عالی است، اگر شرایطی به وجود بیاید که این رابطه مستقیم وجود نداشته باشد، باید فکری به حال این مسئله کرد، بالاخره پزشکان هم مسائل زندگی خود را دارند و حرفه پزشکی منبع درآمد آن‌ها است و نمی‌توان کلاً توقع داشت که پزشکان تمام‌وقت خود را برای ویزیت رایگان قرار دهد.

وی تصریح کرد: وقتی رابطه پولی مستقیم از بین رفت درمان شکل زیباتری به خود می گیرد هم پزشک و هم بیمار راحتر خواهند بود،  از طرفی پزشک به سیستم اطمینان دارد و مسئله حقوق تضمین شده است ، به جرات می گویم 99درصد پزشکان  با این نظر موافق هستند که این ارتباط مستقیم نباشد و توسط یک سیستم مطمئن تعریف شده باشد.


پزشک خَیر قمی  تاکید کرد: به پزشکانی هم که وارد سیستم درمانی می شوند از همان ابتدا  تعرفه و زمان پرداخت اعلام شود ، معمولا پزشکان هم دنبال همین مسئله هستند تا با خیالت راحت فقط به فکر درمان بیمار باشند که مطمئنا  در درمان هم، به موفقیت های زیادی می رسیم،  اگر رابطه پولی بین بیمار پزشک در اختیار پزشک قرارداده شود ناگزیر مشکلاتی به وجود می آید.


به خاطر پول وارد این شغل مقدس نشوید


وی افزود: هر فردی به خاطر درآمد می خواهد وارد رشته پزشکی شود اشتباه می کند، زیرا اگر به فکر درآمد است رشته های پولساز دیگری هم وجود دارد که درآمد بیشتر،بهتر،  راحتر و مسئولیت کمتری دارد.
اسماعیلی بیان داشت: در مسئله درمان با جان و سلامتی بیمار سر و کار داریم که یک موضوع مهم در جامعه است و نیازمند مسئولیت پذیری بالایی است، در نتیجه کسی که در خط فکری درآمد از پزشکی است اشتباه نکند زیرا هم درس خواندن در این رشته بسیار سخت است، هم آمادگی و ادامه در این شغل بسیار سخت است و نمی توان با نگاه مادی آن را تقلیل داد، 5 درصد پزشکان ممکن است درآمدهای بسیاری بالایی داشته باشند.


پزشک خَیر قمی  تاکید کرد: هر فردی می خواهد پزشک شود فقط باید نگاه خدمت و بیمار محوری و کمک به هم نوع را  داشته باشد، اگر این نگاه وجود داشت فرد موفق خواهد بود، با توجه به شرایط درمان در کشور، ارتباط مالی مستقیم بیمار و پزشک چالش ایجاد می کند در نتیجه موفقیت ها کاهش می یابد و برخورد ها بیشتر می شود، باید هدف فردی که می خواهد پزشک شود هدف محترمی باشد.


رئیس بیمارستان امام رضا گفت: در دانشگاه های پزشکی این مسائل و کمک به هم نوع آموزش ها داده می شود اما این فرایند کامل نیست، اصل رشته پزشکی همین کمک به هم نوع است اما وقتی از دانشگاه خارج می شوند وضعیت طور دیگری می شود چون تعاریف بعدی ارائه نشده است.


وی تاکید کرد: این فرایند باید از پذیرش دانشجوی پزشکی، آموزش و سپس بعد از فارغ التحصیلی  و بازنشستگی ادامه پیدا کند، فرایند نگاه درست به پزشکی فقط در زمان آموزش و زمان فارغ التحصیلی دیده شده است و بعد از آن پزشک رها می شود و این رها شدن چه پزشک باشد چه  غیر پزشک آسیب زا است.


اسماعیلی گفت: هرچه انسانیت کم باشد وضعیت خطرناک تر است مخصوصا در غالب درمانی، باید از طریق مسئولین نحوه گرفتن دانشجو، نحوه آموزش و بعد از فارغ التحصیلی کاملا در یک قالب  شفاف تعریف شود، حتی اگر بعد از این رها شدن درصد کمی از پزشکان خطا کنند اما همین خطا به پای کل سیستم نوشته می شود و هدف اصلی را از بین می برد.

گفتگو از مرضیه مهدیلو

 

انتهای پیام/120 /5

برچسب ها : پزشک , روز پزشک
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .