چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷
یادداشت مدیر مسئول؛
چشم بیدار لس‌آنجلس تایمز و خواب مدیران فرهنگی در قم!
هرچند که آسیب‌شناسی این موضوع که چرا فضای فرهنگی و اجتماعی شهر قم به اینجا کشیده شده است، مهم و ضروری است اما چاره‌اندیشی و برنامه‌ریزی برای آینده این شهر مهم‌تر از آن است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، تفاوت‌های زیادی با شهرهای دیگر دارد، از همان ابتدا یعنی دهه 40 و شاید پیش از آن نگاه مردم مذهبی ایران به این شهر بود.

حال این‌که بعد از شروع نهضت امام خمینی (ره) در سال 1342 نگاه و توجه مردم به این شهر بیش‌ازپیش شد.

قم را نه با خیابان‌های باریک و قدیمی و نه با بازارها و معماری‌های قدیمش می‌شناسند، شهر قم از دیرباز مظهر یک شهر اسلامی و مذهبی بوده و هست.

از سوی دیگر باگذشت 5 دهه از روزهای آغازین مبارزات انقلابی هنوز نیز مردم سایر شهرهای کشور به‌مانند حاکمان کشورهای دنیا توجه و نگاهشان به قم هست.

شهری که در آن ریشه‌های انقلاب رشد کرد، جوانه زد،، بزرگ شد و به ثمر نشست اما این روزها شهر قم به‌عنوان خواستگاه انقلاب در حال فاصله گرفتن با چهره‌ای واقعی خودش است.

فاصله گرفتن آن به‌قدری عمیق و زیاد است که به صفحه روزنامه‌های خارجی نیز پایش بازشده به‌طوری‌که روزنامه لس‌آنجلس تایمز آمریکا دراین‌باره می‌نویسد: شهر قم که زمانی نمادی برای بی‌توجهی به مظاهر غرب تلقی می‌شد اکنون به‌مرور در حال تغییر کردن است به‌گونه‌ای که خروجی بزرگ‌ترین پارکینگ شهری قم که هم‌جوار با حرم حضرت معصومه است بازارچه‌ای است که در آنجا انواع تولیدات دیزنی و باربی را می‌توان تهیه کرد.

هرچند که آسیب‌شناسی این موضوع که چرا فضای فرهنگی و اجتماعی شهر قم به اینجا کشیده شده است، مهم و ضروری است اما چاره‌اندیشی و برنامه‌ریزی برای آینده این شهر مهم‌تر از آن است.

دراین‌بین متهم کردن یکدیگر و انداختن بار کوتاهی هر نهاد و مسئولی به دوش دیگری نه‌تنها حرکت در مسیر اشتباه و غلط گذشته است بلکه چاره‌ای کار نیست.

ماه‌ها و در برخی از ماه‌های سال، هفته‌ای نیست که یک همایش و مراسمی در خصوص مسائل فرهنگی در قم برگزار نشود، جلساتی که برای تصمیم‌گیری و حل مشکلات فرهنگی کشور انجام می‌شود، حال این‌که خود شهر قم در این زمینه نیاز به تصمیم‌گیری و کمک درزمینهٔ فرهنگی دارد.

به‌هرحال تغییر نامحسوس چهره‌ای فرهنگی شهر موضوعی است که نباید به‌سادگی از کنار آن عبور کرد و باید پیش از بحرانی‌تر شدن این مهم وارد میدان شد.

 

 

انتهای پیام/150/ 2

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .