چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷
تحقق شعار سال 96، شاید وقتی دیگر...؛
سرنوشت نامعلوم تولید و اشتغال بعد از گذشت 6 ماه از سال!
متاسفانه با وجود اینکه نیمی از سال می گذرد، اما هنوز مسئولان و دستگاه های ذی ربط اجرایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و حل مشکل تولید و اشتغال کشور کاری از پیش نبرده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، «اقتصادمقاومتی؛ تولید- اقتصاد» شعار سال 96 یعنی همین امسال است که همچون هر ساله از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده است، البته اقتصادمقاومتی در شعار سال گذشته یعنی سال 95 نیز آمده بود و این نشان از اهمیت موضوع اقتصاد مقاومتی برای بهبود وضعیت اقتصاد کشور می باشد. اما دریغ از ذره ای تلاش مسئولان برای تحقق این امر مهم!

به طوری که اگر نگاهی به کارنامه مسئولان و دستگاه های ذی ربط اجرایی کشور بیندازید، خواهید دیدکه متاسفانه اقدام و عمل قابل قبولی در این زمینه ارائه نداده و همچنان چشم بر معجزات اقتصادی برونزا دوخته اند.

اصلاً انگار عده ای اعتقادی به اقتصاد درونزا و حل مشکلات اقتصادی کشور از طریق ظرفیت ها، نیروها و توان های داخلی ندارند و نمی خواهند باور کنند که می توان مشکلات اقتصادی کشور را با تکیه بر اقتصاد مقاومتی این رویکرد فرصت محور که بارها از سوی رهبری مورد تاکید قرار گرفته است، حل کرد.

لذا قبل از هر چیزی باید به این خودباوری که ما می توانیم با استفاده از استعدادهای درونی به پیشرفت روزافزون برسیم، دست یابیم و خود را از وابسته گرایی به غرب رهایی بخشیم.

اما متاسفانه با وجود اینکه نیمی از سال می گذرد، هنوز مسئولان و دستگاه های ذی ربط اجرایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و حل مشکل تولید و اشتغال کشور کاری از پیش نبرده اند.

بنابراین کافی است تنها یک نیم نگاهی به دوروبر خود بیندازید و ببینید که چطور ظرفیت ها و توان های داخلی کشورمان در حال فنا شدن هستند؛ جوانان با استعدادی که به دلیل نداشتن شغل و فراهم نشدن آن از سوی دولت، جوانی خود را در قهوه خانه ها و پارک ها و... پای قلیان دود کرده و به هدر می دهند.

در مقابل مسئولان به جای توجه به شعار سال و تحقق آن همچون کبک سر خود را زیر برف کرده و معلوم نیست چه برنامه ای برای بزرگترین مشکل جوانان یعنی بیکاری که ارتباط مستقیمی با تولید و اشتغال کشور دارد، دارند.

حالا خدا را هزار مرتبه شکر که ماهیت پوچ مذاکرات بر همگان روشن شد و مسئولان دیگر نمی توانند حل تمامی مشکلات کشور از آب خوردن مردم تا مشکل ریزگردها را به آن گره بزنند!

حال سوال اصلی اینجاست که چرا با وجود مشخص شدن نقشه راه از سوی رهبر عزیزمان و برخورداری از ظرفیت های داخلی برای رسیدن به پیشرفت های اقتصادی، هنوز به آن دست نیافته ایم؟!

 در پاسخ به این سوال به بخشی از بیانات رهبری در این خصوص اکتفا می کنیم که می فرمایند: «در طول انقلاب اسلامی، هر گاه مدیریت انقلابی، فعال و پرتحرک داشتیم، کارها پیش رفته است و هر جا مدیریت‌های ضعیف، بی‌حال، ناامید، غیرانقلابی و بی‌تحرک داشتیم، کارها متوقف یا منحرف شده است

آری، اگر مدیریت در بخش های مختلف، متدین، انقلابی و کارآمد باشند، همه ی مشکلات موجود در کشور حل خواهد شد.

اما متاسفانه مدیران نالایق و غیرانقلابی در برخی از نهادها حضور دارند که با ناکارآمدی خود تیشه به ریشه نظام و مخصوصا اقتصاد کشور می زنند. وقتی هم که پای حقوق و مزایا در میان باشد، همین آقایان حقوق های نجومی دریافت می کنند و از بهترین مزایا برخوردارند.

به راستی با وجود بر سر کار بودن چنین مدیرانی چطور می توان انتظار داشت تا فرجی در بخش تولید و اشتغال کشور گردد و درخت اقتصاد مقاومتی به بار بنشیند؟! به خصوص حالا که علاوه بر اینها بدنه دولت یازدهم را مسئولان پیر و خسته تشکیل داده اند که آرد خود را پخته و الکشان را آویخته اند!

حال به نظر شما چنین دولت و کابینه پیر و خسته ای که چشم امید خود را به اقتصاد نفتی و واردات عجیب و غریب از سنگ پا و تله موش گرفته تا بوق و خلال دندان دوخته اند، می توانند به مطالبات رهبری که همان«اقتصادمقاومتی؛ تولید- اشتغال» است، جامه عمل بپوشانند؟!

به خصوص آن که رونق و تکیه بر تولیدات داخلی یکی از مهمترین راه های رشد اقتصاد و حرکت به سمت بهبود وضعیت اقتصادی کشور و حل معضل بیکاری جوانان بالاخص جوانان تحصیل کرده می باشد.

با همه ی این اوصاف متاسفانه آمار رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که واردات کالای چینی در دولت یازدهم ۳۱ درصد از لحاظ ارزشی و ۲۵ درصد از لحاظ وزنی رشد داشته و به رقم ۱۰ میلیاردو ۷۵۲ میلیون دلار و معادل ۴ میلیون و ۴۵۰ هزار و ۶۷۷ تن رسیده است.

این در حالی است که در حال حاضر بالغ بر ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت ۲۵ میلیونی فعال اقتصادی کشور (مجموع جمعیت بیکار و شاغل در سن کار) در زمره بیکاران قرار دارند که حدود ۲۰۰ هزار نفر نسبت به سال گذشته، افزایش یافته است.

آن وقت دولت با وجود این حجم از جمعیت بیکار در کشور، به جای اینکه به فکر ایجاد شغل و رونق تولید داخلی باشد، تمام هوش و حواس خود را صرف واردات از خارج از کشور به خصوص چین کرده است.

به هر تقدیر 6 ماه گذشت و دولت یازدهم همچنان در شوک رودست خوردن در مذاکرات و برجام به سر می برد و گویا تحقق شعار سال را به وقتی دیگر موکول کرده است؛ فقط امیدواریم قبل از آن که دیر شود، هر چه زودتر به خود آمده و آستین همت را برای جامه عمل پوشاندن به شعار سال بالا بزند.

 

 

انتهای پیام/140 /2

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .