چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷
آیت الله کعبی در گفتگو با قم فردا؛
هیئت سکولار در دستگاه سیدالشهدا(ع) معنا ندارد
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: امام حسین (ع) برای احیای دین قیام کرد، پس هیئتی که برای اباعبدالله الحسین (ع)، عزاداری می کند باید پرچمدار دفاع از باورها و ارزش های اسلامی در متن سیاست و اجتماع باشد، لذا هیئت سکولار در دستگاه سیدالشهدا(ع) معنا ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، یکی، دو روزی است که در و دیوارهای شهر خبر از غم بزرگی به وسعت قرنها غم و اندوه را می دهند. خبر از فرارسیدن ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) را می دهند. آری، ماه محرم امسال نیز همچون سالهای پیش از راه رسید...

محرم که شروع می شود، شهر رنگ و بویی دیگر به خود می گیرد و بسیاری از جوانان و نوجوانان، به صورت خودجوش تکیه های عزای حسینی را در جای جای شهر برپا کرده و در و دیوار محله هایشان را سیاه پوش می کنند.

هیئت های عزاداری نیز همزمان با فرا رسیدن ماه محرم در سرتاسر جهان، فعالیت های خود را آغاز می کنند و علاوه بر خدمت به عزاداران امام حسین(ع)، برای تسلی خاطر دل خود و سایر عزاداران و بالاخص عزادار اصلی این ایام یعنی صاحب الزمان(عج)، به نوحه سرایی می پردازند.

اما نباید فراموش کنیم که هیئات عزاداری اهل بیت (ع)، نقش بسیار مهمی در رشد و ارتقای باورهای مذهبی مردم دارند، لذا سزاست که اهل منبر و ذاکران اهل بیت (ع) از این جلسات برای بصیرت افزایی مردم استفاده کنند.

همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: «یک نکته هم همین مطلبی است که آقای نجات اشاره کردند که درست هم هست. هیئت ها نمی توانند سکولار باشند؛ هیئتِ امام حسینِ سکولار ما نداریم! هرکس علاقه مند به امام حسین است، یعنی علاقه مند به اسلام سیاسی است، اسلام مجاهد است، اسلام مقاتله است، اسلام خون دادن است، اسلام جان دادن است؛ معنای اعتقاد به امام حسین این است. این که آدم در یک مجلس روضه یا هیئت عزاداری مراقب باشد که نبادا وارد مباحث اسلام سیاسی بشود، این غلط است.

یعنی هیئت این نیست که به سیاست کاری نداشته باشد؛ چون بعضی سخنران ها عادت کردند که می گویند ما سیاسی نیستیم. رهبر انقلاب معتقدند این عبارت، عبارت صحیحی نیست. ایشان فرموده اند: «یکی از خصوصیات ائمه ی طاهرین این بوده که همه ی آن ها مبارزین و مجاهیدن فی سبیل الله بودند. یکی از ائمه ی طاهرین را سراغ ندارید که این ها در موضع مجاهدت و مبارزه قرار نداشته باشد.»(2/8/1382)

هیئت سکولار از آرمان ها و فرهنگ عاشورا فاصله گرفته است

در همین راستا آیت الله کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار قم فردا، اظهار داشت: هیئت های عزاداری برای احیای نهضت حسینی و فرهنگ عاشورایی که بر پایه جهاد فی سبیل الله و آمادگی برای جان نثاری و فداکاری در راه دین است، شکل می گیرند.

وی افزود: امام حسین (ع) برای احیای دین قیام کرد، پس هیئتی که برای اباعبدالله الحسین (ع)، عزاداری می کند باید پرچمدار دفاع از باورها و  ارزش های اسلامی در متن سیاست و اجتماع باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: لذا هیئتی که می خواهد سکولار باشد و به فکر جدایی دین از سیاست باشد، از آرمان ها و فرهنگ عاشورا و نهضت حسینی فاصله گرفته است.

آری، عزاداری و سوگواری برای امام حسین (ع)، زمانی تاثیرگذار است که هدفمند باشد و آن هم بصیرت افزایی عزادارن حسینی است. وگرنه برگزاری مراسم ها و هیئت های عزاداری بدون هیچ هدفی نه تنها سودمند نیست، بلکه آفت های بسیاری از جمله تحریف در آرمان ها و فرهنگ عاشورایی را در پی خواهد داشت.

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .