چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مطرح کرد؛
حوزه های علمیه ظرفیت بسیار بالایی در مقابله با نفوذ فرهنگی دشمنان دارند
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: انصافا امروزه حوزه های علمیه، چه در ارتباط با بحث های اعتقادی، چه اخلاقی و چه فرهنگی ظرفیت بسیار بالایی را دارند که می توانند در این عرصه حضور پیدا کرده و اقدامات مثمر ثمری انجام دهند.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد غروی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در گفتگو با خبرنگار قم فردا، در خصوص بحث نفوذ فرهنگی دشمن و لزوم بهره گیری از ظرفیت عظیم قم در مقوله حوزوی و دینی در امر مقابله با آن ها اظهار داشت: امروزه با توجه به وجود امکانات ارتباطی، نفوذ دشمن و تهاجم فرهنگی نه تنها عموم خانواده ها، بلکه تک تک افراد خانواده ها را مورد تهدید قرار داده است، به گونه ای که دیگر قابل کنترل نیست.

 وی افزود: چراکه متاسفانه جوانان و نوجوانان ما با استفاده از این امکانات، بسیاری از چیزهایی را که نباید ببینند، می توانند ببینند و بشنوند که این خود شروع نفوذ فرهنگی دشمن است.

عضو جامعه مدرسین، ادامه داد: از طرفی نیز که سرورهای این راه های راتباطی در فضای مجازی در آن طرف مرزهاست، دشمن به راحتی نسبت به علایق ملت ما آگاهی پیدا کرده و براساس آن برای نفوذ فرهنگی در کشور ما برنامه ریزی می کند.

وی تصریح کرد: در نتیجه افکار، سلایق، انگیزه ها و عواطف مردم ما را به صورت فردی و جمعی تحت تاثیر قرار می دهد که ماهواره نمونه بارز تاثیر گذاری دشمن روی مردم از طریق امکانات ارتباطی آلوده است.

غروی عنوان داشت: زیرا خوراکی را که دشمن از آن سوی مرزها برای مردم ما فراهم کرده و از طریق ماهواره و فضای مجازی و... می فرستد آلوده به سم مهلکی است که اگر مسئولین هر چه سریعتر جلوی آن را نگیرند، صدمات جبران ناپذیری را متحمل خواهند کرد.

وی بیان داشت: لذا می طلبد تمام نیروهایی که دلسوز فرهنگ، نظام و انقلاب هستند، برای اینکه با این نفوذ فرهنگی یا شبیخون، مقابله کنند، نیروهای خود را وارد میدان کرده تا با استفاده از امکاناتی که در دست دارند، آن را در نطفه خفه کنند.

عضو جامعه مدرسین، خاطرنشان کرد: حتی بهتر است از همان امکاناتی که دشمن برای نفوذ استفاده می کند، برای مقابله با آنها بهره گرفت تا بتوان حملات دشمن در زمینه های فرهنگی را خنثی کرد.

وی گفت: انصافا امروزه حوزه های علمیه، چه در ارتباط با بحث های اعتقادی، چه اخلاقی و چه فرهنگی ظرفیت بسیار بالایی را دارند که می توانند در این عرصه حضور پیدا کرده و اقدامات مثمر ثمری انجام دهند.

غروی ابراز داشت: اما متاسفانه کسانی که باید این ظرفیت ها را بشناسند، نمی شناسند و کسانی هم که گاهی این امکانات در اختیارشان است به خاطر مسائل مختلف عملا وارد نمی شوند و از ظرفیت های موجود برای حل این مشکل و مقابله با دشمن استفاده نمی کنند.

وی افزود: در حالی که امروزه حوزه های علمیه از لحاظ علوم انسانی، جامعه شناسی و سایر علوم زنده دنیا با گذشته خیلی تفاوت دارند و پیشرفته تر شده اند و حوزوی های ما خود در زمینه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، دینی و... اهل تفکر و نظریه پردازند.

عضو جامعه مدرسین، اظهار داشت: همچنین امروزه امکانات مختلفی در اختیار دستگاه ها و سازمان های مختلف برای تولید خوراک های خوب فرهنگی وجود دارد که بعضا افراد نه شناخت لازم از آنها دارند و نه حتی حاضرند این شناخت را پیدا کنند و یا از آنها بهره بگیرند.

وی یادآور شد: به هر حال امیدواریم که مسئولین بیشتر دقت کنند و ارتباطات خود را برای بهبود وضع فرهنگی کشور با سایر دستگاه ها به خصوص حوزه ها بیشتر کنند تا در این مسیر شکست نخوریم.

غروی خاطرنشان کرد: چون اگر در زمینه ی فرهنگی از دشمن شکست بخوریم، در زمینه های مختلف هم شکست خواهیم خورد. زیرا کسانی که بتوانند جوانهای ما را صید و از درون تهی کنند، می توانند آینده ی کشور را هم به خطر بیندازند.

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .