جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
به سوی ظهور با پیاده روی راه عشق

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، یقین داریم که برکات معنوی، اخلاقی، عرفانی و آموزه های راهپیمایی عظیم اربعین حسینی بی شمار است و وصف آنها از زبان و قلم و هنر انسان های زمینی و خاکی ممکن نیست. عشق به خاندان اهل بیت علیهم السلام و خامس آل کساء حضرت امام حسین علیه السلام چشمه جوشانی است که در طول زمان تاریخ در حال فوران و افاضات می باشد و حرارتش، آن به آن افزون و  همیشگی است و رویش و جوانه های تازه دارد.

صراط مستقیم و نور خورشید پیاده روی اربعین حسینی بیداری اندیشه ها و همدلی و همزبانی و برادری عصرها و نسل ها را در پی دارد و پیوندی مستحکم و ناگسستنی خلق می کند و زمینه ساز ظهورحضرت مهدی علیه السلام منجی عالم بشریت می باشد و الگویی در سبک زندگی اسلامی است.

هر قدم و اقدامی که برای انجام هر چه باشکوه تر مراسم معنوی فرهنگی پیاده روی اربعین حسینی برداشته شود در راستای حفظ و تعظیم شعائر اسلامی و گسترش ارزش های اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله می باشد.

حضرت امام خامنه ای عزیز و حکیم می فرماید: راهپیمایی عظیم و باشکوه اربعین حقیقتا یک پدیده عظیم تاریخی و الهی است و نشان دهنده این است که این راه، راه عشق همراه بصیرت است.

آحاد میلیونی زائران در مراسم پیاده روی اربعین حسینی با رنگ ها و نژادها، فرهنگ و ادیان مختلف در زیر پرچم امام حسین علیه السلام جمع می شوند و خود را در مکتب آزادگی، شجاعت،دلیری، مردانگی و ایثار و بصیرت حاضر می دانند.

با تشکر و خداقوت به همه دست اندرکاران و عوامل اجرایی و خادمان گمنام و مخلص برپایی مراسم پیاده روی اربعین امسال در همین راستا و برای هر چه بهتر برگزار شدن مراسم اربعین حسینی نکاتی را به مسئولان برگزاری مراسم بی بدیل و باشکوه پیاده روی اربعین در ستاد مرکزی اربعین و استان ها یادآوری می گردد تا ان شا الله هر سال باشکوه تر و با انضباط تر از سال های قبل برگزار شده و در جلب رضایت زائران قدم های بهتری برداشته شود.

 • راه اندازی ستاد دائمی و تشکیل جلسات هفتگی در طول سال برای تحلیل و بررسی برنامه ها، هماهنگی، برنامه ریزی و تمهیدات و آمادگی های لازم.
 • ایجاد موکب اختصاصی هر استان و شهرستان در شهر کربلا و در مسیر پیاده روی نجف به کربلا کاری پسندیده و مورد نیاز است اما نباید غافل شد که مسئولان و مدیران اجرایی وظیفه ای فراتر دارند تا به هماهنگی و پی گیری امور ضروری و مختلف بپردازند و باید حضورشان در تمام مسیر و نقاط محسوس باشد و در یک مکان مستقر و متمرکز نشوند و در طول مسیر همراه با مردم پیاده روی کنند.
 • بهره مندی از ظرفیت جوانان داوطلب عضو گروه ها و اردوهای جهادی.
 • سازماندهی مسئولان استانی ستاد اربعین برای استقرار در مبادی ورودی و بازگشت زائران به کشور، تا زائران هم استانی خود را برای حرکت هماهنگ و منضبط و به موقع به داخل استان و شهرستان راهنمایی کنند و افرادی مسئول، پاسخ گوی مطالبات زائران عزیز باشند تا از ازدحام و معطلی بی جهت در مرزها جلوگیری شود.
 • در جهت استقبال از برگشت زائران حسینی ایجاد ایستگاه های ثابت با وسایل نقیله سواری سازماندهی و ساماندهی شوند و در ورودی های شهرها برای جابجایی و انتقال زائران که به ویژه در سحرها و نیمه های شب وارد می شوند خدمات رسانی داشته  و هماهنگی کنند.
 • پوشش کامل خدمات رسانی و فعالیت های فرهنگی در تمام مسیر پیاده روی نجف تا کربلا و از ابتدای مسیر پیاده روی پوشش داده شود و سرمایه گزاری های فرهنگی و دینی را با محوریت بصیرت افزایی مدیریت کنند.
 • در ورودی شهر کربلا توسط افراد ایرانی، زائران به موکب ها و محل های اسکان و استراحت راهنمایی شوند به ویژه برای دستگیری از زائران مسن و یا دارای نقص عضو و زنان خصوصا برای زائر اولی ها و افرادی که به صورت انفرادی به این سفر آمده اند.
 • پست ها و اکیپ های خدمات رسانی امدادی هلال احمر در مسیر نجف تا کربلا باید متعدد و گسترده تر و با امکانات و تجهیزات بیشتر باشند و خدمات رسانی درمانی و امدادی آنان شبانه روزی اداره گردد و نسبت به تجهیزات دارویی و درمانی و پزشکی و حمایت از جمعیت های هلال احمر خاص این موضوع توجه گردد.
 • مبلغان دینی و اسلامی برای پاسخگویی به پرسشهای زائران در کنار تمام عمودها مستقر باشند و ایستگاه های تبلیغی فرهنگی برپا شود.
 • راه اندازی شبکه تلویزیونی اربعین حداقل 10 روز قبل از آغاز ماه محرم با محوریت برنامه های آموزشی، فرهنگی و اطلاع رسانی نیازی حتمی است.
 • تجهیز و آماده سازی مساجد، نمازخانه ها و سرویس های بهداشتی بین راهی و متعلق به جایگاه های فروش بنزین و سوخت و رستوران ها و ایستگاه های خدمات رفاهی با نصب تابلوهای مکان نما و تعیین مسافت.
 • چون اکثر زائران از راه زمینی به انجام سفر اربعین اقدام می کنند و تا مرزها مسافت زیادی را باید طی نمایند توجه ویژه مسئولین تصمیم گیر را می طلبد تا آنان نیز این مسیر را همراه با مردم با وسایل نقلیه عمومی عظیمت کنند و از نزدیک با نیازها، مشکلات و ظرفیت های موجود آشنا شوند و در پی گیری ها و هماهنگی ها موفق تر عمل نمایند.
 • بهره مندی از ظرفیت حوزه های علمیه و توان نهادهای تبلیغی و فرهنگی و مبلغان و روحانیون کاروان های حج و زیارت برای استقرار در طول مسیر پیاده روی نجف به کربلا.
 • راه اندازی تشکل های مردمی خیرین اربعین یار در تمام استان ها برای طول سال درجهت جمع آوری و بهره مندی از کمک های مادی و انسجام و هدفمندی کمک ها و توزیع عادلانه و به موقع و ترویج فرهنگ وقف برای برگزاری مراسم پیاده روی اربعین حسینی.
 • سعی شود در مسیر نجف تا کربلا برپایی ایستگاه های صلواتی ایرانی بر ایستگاه های صلواتی و موکب های عراقی غالب نشوند و محوریت میزبانی ها مانند زمانهای گذشته با مردم عراق بماند و با همان سادگی و صداقت و به دور از تشریفات بر شکوه هر سال مراسم افزوده گردد. انشاءالله.

محمد رضا قاسمی نیا

                                                                                                                                                   

 

انتهای پیام/

برچسب ها : پیاده روی
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .