سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
در گفتگو با کارشناسان فضای مجازی و بازی های رایانه ای مطرح شد؛
کمبود محتوای مناسب در فضای مجازی مشهود است /تولید بازی های ایرانی با هدف ترویج اسلام و فرهنگ ایرانی باید در اولویت باشد
امروز شبکه های اجتماعی یکی از ابزار های مهم فضای مجازی می باشد که کوچکترین مطالب در کوتاه ترین زمان در تمام دنیا منتشر می شود اما در کنار این ابزار ، بازی های رایانه ای هم تبدیل به نوعی ابزار ترویج فرهنگ ها تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  امروز عصر تکنولوژی می باشد و هر روز یک نوع تکنولوژی جدید ثبت می شود و به راحتی می توانیم ببینیم که در مدت زمان کوتاهی تکنولوژی های جدید در دنیا در بین کاربران قرار دارد و از آنها استفاده می کنند.

حال در این بین، فضای مجازی و مخصوصا شبکه های اجتماعی این سرعت انتشار را چند برابر کرده است و همه ما در این فضا در حال فعالیت هستیم اما مهم ترین مسئله این است که چه کسی از این فضا بهترین و بیشترین سود و استفاده را خواهد برد.

حجت الاسلام حبیب داستانی بنیسی در گفتگو با خبرنگار قم فردا  با اشاره به اثرات مخرب بازی ها و شبکه های اجتماعی، اظهار داشت: در حال حاضر دو معقوله حساس از فضای مجازی داریم که نسبت به دیگر معقوله ها مهمتر می باشد.

وی ادامه داد: یکی بحث پیام رسان ها مانند تلگرام ، سروش، ... و دیگری بحث بازی های می باشد چه در بحث خارجی و چه داخلی از مهمترین مسائل فضای مجازی است.

این کارشناس مسائل فضای مجازی با اشاره به اینکه این ها ابزار رسانه می باشند و به خودی خود خوب یا بد نیستند، گفت: اما این ابزار ها بر حسب محتوایی که ارائه می دهند و برخی مواقع هم بر اساس موارد تکنیکی؛مثبت و یا منفی در نظر گرفته می شوند.

بنیسی با اشاره به آسیب های بازی و فضای مجازی، خاطرنشان کرد: اینکه بخواهیم بگوئیم بازی ها و فضای مجازی چه نوع آسیبی را ایجاد می کند بستگی به سازنده آن دارد که بخواهد چه چیزی را هدف قرار دهد.

وی افزود: آسیب ها  فضای مجازی و بازی ها معلوم نیست که بگوئیم چند مدل و نوع آسیب وجود دارد و ممکن است هر روز یک آسیب جدیدی پیدا شود که تا دیروز نبوده و این آسیب های از آنجایی به وجود می آید که ممکن است ذهن جدیدی بر سر کار بیایید و این آسیب را تولید و بسازد.

باید توجه کرد که مشکل اساسی ما دراین فضاها نبود یک محتوای مناسب برای ارائه می باشد که بتوانیم در مقابل دشمنان بایستیم که شوشتری کارشناس فضای مجازی افزود: ما هم باید با همین ابزار از طریق انیمیشن و بازی های رایانه ای برای ترویج اسلام استفاده کنیم تا غربی های با این ابزار از طریق رایانه و موبایل فرزندانمان را به سمت فرهنگ غربی سوق ندهند.

همچنین در ادامه بنیسی خاطرنشان کرد: مقابله با این بازی ها، یکی از راه های درمان مشکلات موجود است که کاری حاکمیتی است و با حذف این بازی ها می توان از گسترش و صدمات آن جلوگیری کرد.

وی اضافه کرد: ارائه جایگزین مناسب از دیگر راه های درمان این معضل می باشد؛ چراکه باید برای کودکان، نوجوانان و جوانانی که پیشنهاد عدم استفاده از فلان بازی، فلان لباس، فلان کتاب و ... می دهیم، جایگزین مناسب داشته و آن را ارائه نماییم تا بتوانیم اثرگذار باشیم.

کارشناس عرصه بازی های رایانه ای عنوان داشت: امروز تولید بازی های رایانه ای مهیج و سالم می تواند جایگزین مناسبی برای بازی هایی همچون نهنگ آبی باشد از طرفی هم گسترش سبک زندگی اسلامی نیز از دیگر راه های درمان معضل موجود در نوجوانان و جوانان ما می باشد.

این در حالی است که هر فردی بر اساس اختیار خود می تواند از مسائل و بحث های مثبت و یا منفی که در این فضای در ثانیه تغییر می کند استفاده کند اما از طرفی هم باید خودمان مروج فرهنگ و دین در این عرصه باشیم تا آسیب کمتری ببینم از همین رو دکتر شوشتری پور در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به اینکه صنعت فناوری امروزه به عنوان یک ابزار خیلی مهم در دنیا مطرح می باشد، گفت: ما باید از این فناوری های روز دنیا برای ترویج و ظهور فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و انقلابی کشور در دنیا استفاده کنیم.

وی ادامه داد: امروزه غرب از ابزار فناروی ، ابزارIT، فناوری اطلاعات و ارتباطات ، حوزه فناوری نانو، فناوری زیستی و فناوری های حوزه پزشکی و..  استفاده می کند تا فرهنگ خود را در بین جوامع مختلف رواج دهد، باید کشورهای اسلامی هم از این فناوری ها به عنوان ابزار های نشر و ترویج علوم و معارف قرآن ، اسلامی و انقلابی خود استفاده کند.

از طرفی هم امروز شبکه های اجتمای و بازی های رایانه ای به حدی جای خود را در بین سلایق و علایق طیف های مختلف باز کرده که به یکی از نیازهای جامعه تبدیل شده است ولی هنوز ما در این عرصه مصرف کننده ایم و شاید تهدید ها و آسیب های بسیاری در این فضا وجود دارد که هر لظه فردی از جامعه را گمراه خواهد کرد.

در هر حال باید برای کمتر شدن آسیب های این فضا و دوری از تهدید های آن ابزارهای جایگزین را معرفی کنیم و محتوای مناسب با این فضا را تولید کنیم.

انتهای پیام/160

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .