سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
یادداشت/ کیومرث یزدان پناه
غرب به دنبال دوشیدن ریاض در بیراهه‌ای تاریک
عربستان سعودی با جهالت و خودکامگی آمیخته به نافهمی ژئوپلیتیکی گوی سبقت را از همه ربوده و دخالت‌های بی‌مورد و شلوغ کاری‌های ریاض در حال قفل زدن به تمام مشکلات منطقه است. ‌

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، کیومرث یزدان‌پناه درو عضو هیات علمی دانشگاه تهران طی یادداشتی به دخالت‌های بی‌مورد و شلوغ‌کاری‌های ریاض در منطقه پرداخته و به لیستی از اقدامات ناشایست ریاض همچون کشاندن بازی به عمق استراتژیک مدیترانه یعنی لبنان و گروگان‌گیری و بازداشت سعد حریری نخست‌وزیر لبنان اشاره کرده است.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

« حوادث متعدد در منطقه خاورمیانه و آشوب‌های ژئوپلیتیکی آن ریشه در تاریخ پرآشوب این منطقه در یکصد و پنجاه سال اخیر دارد.

حکایت تلخ درگیری‌های بی‌پایان خاورمیانه که از آن منطقه‌ای سرشار از ناامیدی و سرخوردگی و یاس ساخته و آن را در کهکشانی از بحران‌های سیاسی ـ امنیتی و جغرافیایی فرو برده، نشان از رد پای سیاه غارتگرانی دارد که سوار بر مرکب جهل و خودکامگی حاکمان کشورهای عربی منطقه، بویژه عربستان سعودی، مشغول تاخت و تاز بیرحمانه در مرزهای خونین و ماتم زده این منطقه هستند و فارغ از هرگونه دغدغه‌ای هر روز بازی جدیدی را در صفحه پوسیده شطرنج آن طراحی کرده و شاهان بی‌کفایت و ترسوی آنان را به هر سو که دلشان بخواهد می‌کشانند.

صرف نظر از تمام هزینه‌های نافهمی ژئوپلیتیکی کشورهای منطقه که شعله آتشین جنگ و ویرانی را روشن نگه داشته، آغار دوره جدید رقابت‌های سهمگین قدرت‌های بزرگ در جهان بر آشوب‌زایی مناطق استراتژیک افزوده است.

بحران‌های بی‌پایان منطقه اگر چه ریشه در مداخلات قدرت‌های زورگوی جهانی دارد، اما منشاء بنیادین این بحران‌ها گره در تاریخ تلخ خاورمیانه دارد. به گونه‌ای که جهل ادامه‌دار، نفس منطقه را در 1400سال اخیر بریده است.

امروزه نیز علی‌رغم ظاهر آراسته و توسعه ابزاری اکثر کشورهای منطقه، به دلیل فقر نرم افزاری و فقدان حاکمیت عقل و منطق که راه همبستگی و اتحاد را مسدود و تهدید و جنگ و جدال را نهادینه کرده، کشورهای منطقه تمام انرژی خود را صرف متهم کردن خود کرده‌اند. راهبردی که مطلوب حال غرب به سرکردگی امریکا و قاتل جهان اسلام است.

در این میان عربستان سعودی با جهالت و خودکامگی آمیخته به نافهمی ژئوپلیتیکی، گوی سبقت را از همه ربوده است. 

دخالت‌های بی مورد و شلوغ کاری‌های ریاض در حال قفل زدن به تمام مشکلات منطقه است. کافی است به لیستی از اقدامات ناشایست ریاض به شرح زیر توجه کنید:

دخالت‌های پیدا و پنهان عربستان در کشورهای اسلامی که تنها به مواردی در زیر اشاره می‌شود، ضمن سلب فرصت تشکیل الگوی نظم ژئوپلیتیک اسلامی، هزینه‌های سرسام‌آوری به منطقه وارد کرده است.

عربستان و نقش آن در ویرانی افغانستان با تشکیل القاعده و طالبان و فروپاشی سیستم درونی این کشور اسلامی و در نهایت قراردادن آن زیر سلطه ارتش بی‌رحم آمریکا.

عربستان و نقش ویرانگر آن در پاکستان با تولید تروریسم طالبان و تاسیس هزاران مرکز آموزشی برای شستشوی مغزی جوانان پاکستانی و آلوره‌کردن آنان به ویروس خطرناک افراط گرایی.

عربستان و نقش آن در عراق با بازتولید نسل سوم و چهارم تروریسم اسلامی با عنوان متوحش داعش و به یغمابردن امنیت غرب آسیا و مناطق استراتژیک اسلامی.

عربستان و نقش آن در برهم زدن نظم داخلی سوریه با تولید و تقویت جبهه‌ای دیگر از تروریسم با محوریت النصره و به آتش کشیدن مرزهای سنتی اسلام در نبرد با مرزهای کفار و صهیونیسم

عربستان و اشغال بحرین و سرآغاز بازی خطرناک آمریت ژئوپلیتیکی با چکش ارعاب و سرکوب

عربستان و جنگ غیر منطقی با یمن و پیشگامی در تولید آشوب ژئوپلیتیکی در حوزه فوق استراتژیک باب‌المندب

عربستان و بحران محاصره ژئوپلیتیک قطر و جرقه رفتار جنون‌آمیز و غیر متعارف برای به آتش‌کشیدن منطقه

عربستان و مرعوب‌سازی امارات متحده عربی برای توجیه اقدامات التهاب‌زا و تنش‌آفرین منطقه‌ای

عربستان در کویت برای فرار از فرافکنی‌های متعدد امنیتی و ساختارشکنی‌های پی در پی در جنوب غرب و غرب آسیا و تحریک کشورهای جنینی منطقه از طریق ایجاد ترس و وحشت عربی و درشت‌نمایی یه غلط بزرگ با عنوان تهدید ایران.

عربستان و تهدید عمان برای محدودسازی عمان در همکاری با ایران و در نهایت کشاندن بازی به عمق استراتژیک مدیترانه یعنی لبنان و گروگان‌گیری سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان!

اگر چه رفتارهای غیر متعارف و غیر ژئوپلیتیکی عربستان دلایل دیگری هم دارد، اما در حال حاضر تمام این تحرکات فقط یک هدف را دنبال می‌کند! مهار جدی ترین رقیب اسلامی و منطقه‌ای بنام ایران از طریق تحریک و تبلیغ و ترس تصنعی در حکام عربی و درشت‌نمایی تهدید تهران و محرک‌های تهدیدزای آن.

نکته نهایی در این تحلیل اینکه ریاض راه را گم کرده است و قدم در بیراهه‌ای گذاشته که هم مسیر تاریک است و هم تارهای نامرئی غرب خیانتکار آن را برای دوشیدن در تاریکی بدنبال خود می‌کشد. 

جمهوری اسلامی ایران باید با پرهیز از هرگونه رفتار هیجانی و محرک‌های کاذب و غیر ضرور، حاکمان ریاض را در اسرع وقت متوجه اشتباهات خطرناک و رفتارهای ضد ژئوپلیتیکی خود کند.

استمرار روند فعلی بسیار خطرناک بوده و در صورت تداوم این روند بوی باروت تفرقه و جنگ و آشوب‌های ژئوپلیتیکی تند و تندتر خواهد شد.

 

انتهای پیام/

برچسب ها : عربستان سعودی
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .