سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
اشتباه غربی‌ها در تشخیص کانون زلزله از کجا آب می‌خورد؟
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  با اعلام خبر زلزله در غرب کشور اخبار ضدونقیضی در خصوص محل این زلزله توسط رسانه‌های داخلی و خارجی منتشر شد.

در حالی که برخی از منابع خارجی کانون اصلی زمین‌لرزه را سلیمانیه عراق اعلام کرده و برخی دیگر از منابع می‌گفتند مرکز اصلی زلزله کرمانشاه است؛ برخی دیگر از منابع غربی حلبچه را به عنوان مرکز اصلی زلزله اعلام کرده بودند.

علی مرادی رئیس مرکز لرزه‌نگاری کشوری در گفت و گو با شبکه خبر در پاسخ به این اخبار ضدونقیض با اشاره به اینکه فرآیند تعیین محل لرزه وابسته به ایستگاه‌های لرزه‌نگاری است اظهار کرد: ما در کرمانشاه شبکه لرزه‌نگاری داریم که نزدیک به کانون است و به همین دلیل کار ما نسبت به ایستگاه‌هایی که با فاصله چند کیلومتری می‌خواستند تعیین محل کنند راحت‌تر بود.

مرادی با اشاره به اینکه کار شبکه‌های زلزله‌نگاری خارجی هم بسیار خوب بوده است خاطرنشان کرد: اگر توجه کرده باشید در همان گزارش‌هایی که داده می‌‎شد هم منطقه مرزی به عنوان کانون زمین لرزه اعلام می‌شد.

وی با بیان اینکه ما شبکه لرزه‌نگاری کرمانشاه را داریم که وابسته است به شبکه لرزه‌نگاری کشوری است اظهار کرد: غیر از آن در منطقه غرب هم ایستگاه لرزه‌نگاری زیاد داریم و خوشبختانه با توجه به وجود این ایستگاه‌ها تعیین محلی که انجام شد تعیین محل دقیق و خوبی بود.

رئیس مرکز لرزه‌نگاری کشوری با اشاره به اینکه سازمان‌های آمریکایی و اروپایی هم اشتباه خود در تعیین محل زلزله را اصلاح کردند خاطرنشان کرد: سازمان اروپا دقیقا کانون زمین لرزه را در استان کرمانشاه و پائین شهر ازگله انداخته است و آمریکا هم بزرگی زلزله را 7.3 ریشتر اعلام کرده است.

وی یادآور شد: این کاملا طبیعی است که وقتی یک ایستگاه لرزه‌نگاری کم یا زیاد می‌شود با توجه به تجربی بودن و میانگین‌گیری که از اعداد انجام می‌شود پارامتر کمی بازی کنند.

 

انتهای پیام/

برچسب ها : غرب
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .