پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶
معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان قم مطرح کرد:
اقدامات ساده برای جلوگیری از مسمومیت با گازCO یا منواکسیدکربن
معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان قم با اشاره به انتقال مصدوم در مسمومیت با گاز Co به فضای باز، گفت: اقدامات ساده ای برای جلوگیری از مسمومیت با گاز منواکسیدکربن مانند چک کردن لوله بخاری و خروجی آن در پشت بام وجود دارد که باید رعایت شود.

  مهدی فراهانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا با اشاره به حوادث و مسمومیت هایی که در فصل سرما رخ می دهد، اظهار داشت: هرسال بخشی از فعالیت اورژانس 115 استان در فصل زمستان به مسمومیت با گاز CO مربوط می شود.

وی ادامه داد: متاسفانه ماموریت کارکنان اورژانس در سطح کشور در خصوص این مسئله بسیار زیاد است و آمار خوبی در این مورد نداریم علیرغم اینکه در خصوص این بحث اطلاع رسانی های خوبی در کشور و استان انجام می شود اما بازهم شاهد آمار بالای مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن هستیم.

معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان قم با اشاره به سطح بندی مسمومیت ها با این گاز، گفت: مسمومیت با گاز مونواکسید کربن در سطح ضعیف و خفیف فقط باعث کاهش سطح هوشیاری فرد می شود، در این سطح از مسمومیت، افراد اگر اصول نوع برخورد با این نوع مسمومیت را بدانند می توانند آسیب کمتری ببینند.

وی اضافه کرد: افرادی که در این مواقع مصدوم را می بیند باید او را به فضای باز منتقل کند تا اکسیژن کافی به مصدوم برسد که با این عمل به راحتی درمان می شود.

فراهانی در ادامه با اشاره به مسمومیت‌های شدیدتر، بیان داشت: در سطوح بالاتر و قوی تر متأسفانه بعضی مواقع منجر به مرگ مغزی و در نهایت هم منجر به فوت فرد می شود که در این موارد هرچه سریعتر باید اورژانس و پزشک به محل حادثه برسد البته افرادی که زودتر به بالین مصدوم می روند میتوانند مصدوم را به فضای باز منتقل کنند.

وی ابراز داشت: یکی از وسایلی که بسیار حادثه می آفریند استفاده از وسایل گرمایشی مانند پیک نیک در فضاهای بسته می باشد که باعث مسمومیت با گاز co  می شود و از طرفی هم ممکن است حریق ایجاد کند.

معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان قم با اشاره به راه های مقابله با مسمومیت گاز مونواکسید کربن، خاطرنشان کرد: گاز منواکسید کربن گازی خطرناک است که دارای عارضه های بسیاری می باشد که اگر در مقابله با آن دقت نشود تبعات جبران‌ناپذیری خواهد داشت و برای مقابله با آن اقدامات بسیار ساده ای نیاز می باشد.

وی تصریح کرد: برای جلوگیری از مسمومیت با گازCO باید لوله های بخاری به دقت کنترل شود، خروجی در پشت بام بازدید شود، نحوه سوخت شعله بخاری چک شود و اتصالات هم به طور کامل برقرار باشد که از جمله مسائل پیش‌پا افتاده‌ای است که پیچیده و وقت‌گیر نیست.

 

انتهای پیام/160

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .