پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶
عضو خبرگان رهبری:
مردم و مسئولان، اخلاق نبوی را الگوی خود قرار دهند
عضو خبرگان رهبری با اشاره به اینکه تبلور فضائل و کمالات اخلاقی در انسان نتیجه پیشرفت اخلاقی در جامعه است، گفت: مردم و مسئولان، اخلاق نبوی را الگوی خود قرار دهند.

 آیت الله عسگر دیرباز در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا ضمن تبریک میلاد باسعادت رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) با اشاره به اخلاق نبوی، اظهار داشت:پیامبر اسلام هم مانند سایر انبیاء معجزاتی داشتند که ما با این معجزات ایشان را به عنوان پیامبر می شناختیم.

وی ادامه داد: معجزات پیامبر(ص) فراوان می باشد که مهمترین معجزه ایشان قرآن، معجزه ای جاوید است و در کنار این معجزات، پیامبر معجزات دیگری هم داشته است.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به اخلاق معجزه پیامبر است، گفت: یکی از عالی ترین معجزات پیامبر(ص) که می تواند پیامبر بودن حضرت محمدبن عبدالله(ص) را اثبات کند اخلاق آن حضرت می باشد.

وی افزود: با مطالعه وضعیت جامعه عربستان آنروز و وضعیت اخلاقی و رفتاری مردم آن روزگار و همچنین در مقابل برخورد کریمانه،نجیبانه و بزرگوارانه پیامبر عالیقدر اسلام با آنها را وقتی کنار هم می گذاریم می بینیم که فاصله از فرسنگ ها و فرسنگ ها بیشتر است و در نتیجه تحمل چنان روحیات و اخلاقی که در مردم آن زمان بوده است از ناحیه پیامبر هم بسیار دشوار و حتی برای مردم عادی بشر غیر ممکن است، لذا ما این را به عنوان معجزه پیامبر(ص) تلقی می کنیم.

آیت الله دیرباز با اشاره به اینکه اخلاق یک از نشانه ها و معجزات پیامبر(ص) است، بیان داشت: اخلاق منهای تقوا در قبال خداوند متعال معنا پیدا نمی کند.

وی اضافه کرد: ما در زمینه های مختلف انواع اخلاق را داریم که یکی از این اخلاق ها، اخلاق معامله است، این نوع اخلاق در جوامع مختلف متفاوت است که در جوامع سکولار این نوع اخلاق مبتنی بر سودگرایی می باشد اما اخلاق اسلامی مبتنی بر فضیلت گرایی است.

عضو جامعه مدرسین خاطرنشان کرد: جامعه اسلامی راست گویی ، درست کرداری، باوفایی و خیانت نکردن را به عنوان فضائل و کمالات انسانی می شمارد نه به این جهت که اگر این ها را رعایت کنیم برای ما سودمند و فاید اقتصادی و احترام اجتماعی دارد.

وی ابراز داشت: در نتیجه انسان باید تقوا پیشه کند و ما ریشه اخلاق را در چنین فضائل و کمالاتی می دانیم و تا زمانی که اخلاق بر چنین پایه محکمی استوار نشود هیچ گاه پیشرفت اخلاقی در جامعه نخواهیم داشت.

آیت الله دیرباز در خاتمه گفت: امیدواریم به برکت انقلاب اسلامی و ساختارهایی که در جمهوری اسلامی است و همچنین با نصیحت ها و رفتارهای توام با اخلاق مقام معظم رهبری و برخی مسئولین مخلص کشور، روز به روز اخلاق کریمانه و اخلاق مبتنی بر تقوا و خداترسی  در جامعه اسلامی تقویت شود.

انتهای پیام/160

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .