پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:
امام صادق(ع) احکام شرعی و دینی را به خوبی در جامعه اسلامی تبیین کرد/ شیعه جعفری در زمان امام صادق(ع) محقق شد
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: احکام شرعی و مسائل علمی و سیاسی و فرهنگ و مسائلی که مورد نیاز مردم بود در زمان امام صادق(ع) برای مردم بیان شد و این موضوع سبب شد تا شیعه جعفری در زمان امام صادق(ع) تحقق پیدا کرد و بیشترین روایات از امام صادق(ع) برای شیعیان باقی مانده است.

 آیت الله محسن فقیهی در گفت و گو با خبرنگار  پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، با اشاره به فرا رسیدن میلاد رسول خدا و امام صادق(ع)اظهار داشت:اهل بیت(ع) ترویج اسلام را مورد تاکید قرار دادند اما در زمان‌های مختلف محدودیت هایی در این زمینه ایجاد شد، پس از شهادت امام حسین(ع) محدودین شدیدی ایجاد شد که تنها 4 نفر به ملاقات امام سجاد(ع) آمدند.

 وی افزود: این محدویت به اندازه ای شدید بود که مردم به اهل بیت(ع) امکان دسترسی نداشتند تا زمان امام باقر(ع) که حدود 700 نفر با ایشان ارتباط داشتند و امام باقر(ع) برای این افراد مسائل را بیان می‌کردند، زمینه نشر علوم دینی  در زمان امام صادق(ع) فراهم شد که حدود 4 هزار شاگرد برای ایشان فراهم شد.

 استاد حوزه علمیه بیان داشت: احکام شرعی و مسائل علمی و سیاسی و فرهنگ و مسائلی که مورد نیاز مردم بود در زمان امام صادق(ع) برای مردم بیان شد و این موضوع سبب شد تا شیعه جعفری در زمان امام صادق(ع) تحقق پیدا کرد و بیشترین روایات از امام صادق(ع) برای شیعیان باقی مانده است.

 عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر لزوم نشر علوم دینی  ابراز داشت: مهم‌ترین موضوعی که در جامعه اسلامی نیاز است باید اهل بیت(ع) را الگوی خود قرار دهیم، الگو قرار دادن یعنی ابتدا علم را فرا گرفته و سپس نشر احکام انجام شود و چون علم موضوعی تخصصی است.

 آیت الله فقیهی تصریح کرد: این گونه نیست که هرکسی بتواند در مسائل شرعی اظهار نظر کند، کسانی که علوم امام صادق(ع) را داشته باشند می‌توانند درباره مسائل دینی و شرعی اظهار نظر کنند اما متاسفانه مشاهده می شود افرادی که متخصص نیستند در زمینه مسائل دینی و شرعی نظر دهند که این موضوع سبب می شود برخی توسط آنها منحرف شوند.

 وی گفت: عرفان های کاذب و داعش به این دلیل ایجاد شد این گروه ها اطلاعات درستی از احکام شرعی ندارند و بدون اطلاع با مشاهده آیه ای از قرآن قصد دارند نظر داده و تفسیر به رای کنند، این موضوع سبب انحراف می شود و کشتارها به دلیل این است که اسلام را به صورت دقیق متوجه نشده و سبب انحراف جامعه می شوند.

 استاد حوزه علمیه اظهار داشت: امام صادق مهم‌ترین ویژگی که داشتند این بود که احکام را به صورت دقیق بیان می کردند ، در هفته وحدت قرار داریم که اهل سنت و شیعه این موضوع را مورد توجه قرار دهند که امام صادق (ع) روایاتی را که بیان کردند که باید مورد توجه شیعه و سنی باشد و وحدت شیعه و سنی به این وسیله محقق می شود.

 انتهای پیام/

برچسب ها : امام صادق(ع)
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .