پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶
برگزاری هجدهمین جلسه شورای اسلامی شهر قم
قم فردا:هجدهمین جلسه شورای اسلامی شهر قم با تاکید بر تجهیز امکانات برای شرایط بحرانی، مدیریت اعتبار مالی برای این امر، آموزش های پیشگیرانه برای اقشار مختلف مردم و هماهنگی بین دستگاه ها برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  هجدهمین نشست علنی شورای اسلامی شهر قم با حضور دکتر سقائیان‌نژاد شهردار قم و معاونان وی در سالن جلسات شهید باکری ساختمان شورای اسلامی شهر قم برگزار شد.
رئیس شورای اسلامی شهر قم با اشاره مدیریت بحران، گفت: مدیریت بر منابع و اعتبارات باید به صورتی باشد تا سهم ویژه ای برای تجهیز امکانات و آمادگی درشرایط بحرانی اختصاص یابد.
عبدالله جلالی افزود: مدیریت هماهنگ درشرایط بحرانی یکی از موضوع هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا دستگاه ها زیرنظر یک فرماندهی ،خدمات را ارائه کرده و شاهد موازی کاری و تداخل وظایف نباشیم.
وی با اشاره به این که یکی از مسائل مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد پیشگیری و آمادگی است، گفت: در کنار نظارت بر ساخت و سازها، تکمیل امکانات، ارائه آموزش های همگانی به شهروندان در خصوص حوادث ضروری است.
رئیس شورای اسلامی شهر قم تاکید کرد: اگر شهروندان آموزش ندیده باشند در زمان حوادث اقدام های امدادی آنان باعث خسارت جسمی و مالی بیشتر خواهد شد؛ چرا که یک حادثه، از لحاظ روحی و روانی بر روی شهروندان تاثیر می گذارد.
جلالی، با بیان این که بیمه به عنوان یک صنعت شناخته شده است، افزود: ورود به عرصه بیمه در ابعاد مختلف نوعی سرمایه گذاری است که می تواند التیام بخش در شرایط بحرانی باشد.
وی در بخش دیگر از سخنان، به هفته معلولان از 12 الی 18 آذرماه سال جاری اشاره کرد و تصریح کرد: توجه به معلولان به عنوان یک وظیفه برای آحاد جامعه به ویژه مسئولان است تا به وظایف خویش نسبت به این قشر معلول عمل کنند.
رئیس شورای اسلامی شهر قم ادامه داد: وظایف مدیریت شهری، نگاه عملی و اجرایی به انتظارات معلولان در خصوص مناسب سازی شهری است تا رفت و آمد آنان در جامعه تسهیل شود.
حجت الاسلام سید محمد آتش زر نیز در ادامه این جلسه با اشاره به این که درقم بوستان ها و سوله هایی وجود دارد که برای شرایط بحرانی باید تجهیز شود، اظهار کرد: آب و برق برای شرایط بحرانی در آنها باید تامین شود و ضروری است همه دستگاه ها بر اساس وظایف وجدانی خویش در این حوزه پیگیریهای لازم را انجام دهند.
وی افزود: سوله هایی برای زمان بحران باید در استان قم ساخته شده است که در داخل آن امکانات اولیه مورد نیاز نگهداری تا در زمان حوادث احتمالی، مورد استفاده قرار گیرد.
عضو شورای اسلامی شهر قم با تاکید بر این که شورای اسلامی شهر قم ساخت بوستان امداد را مورد پیگیری قرار داده بود، بیان داشت: در این خصوص نامه‌نگاری‌هایی با دستگاه های مربوطه صورت گرفت ولی نتیجه ای نداشت.
آتش زر با تاکید بر این که کمبود اسکان موقت همیشه مشکلاتی در شرایط خاص ایجاد کرده است، گفت: در کشورهای مختلف دنیا این مسئله حل شده است در حالی که در کشور ما تازه در زمان وقوع زلزله، اقدام به ساخت اسکان موقت می‌کنند.
حسن بختیاری نائب رئیس شورای اسلامی شهر قم درادامه این جلسه، با اشاره به این که ساخت و سازها با رعایت قوانین استاندارد صورت نمی گیرد، بیان داشت: باید احساس خطر در این مساله صورت بگیرد تا با برنامه ریزی اقدام های مناسبی انجام شود.
وی افزود: مدیران مربوطه دراین خصوص به صورت جدی وارد شوند از این رو باید محدوده های گسل ها به صورت ابلاغی به سازمان های نظام مهندسی و شهرداری ارائه شود تا با رعایت استانداردهای سخت گیرانه تر در وقوع خطر کمترین خسارت را مشاهده کنیم.
نائب رئیس شورای اسلامی شهر قم بیان داشت: برگزاری مانورهای جدی مهم است لذا شهرداری باید در این زمینه برنامه ریزی های لازم را داشته باشد.
بختیاری با اشاره به گسل های زلزله در قم، گفت: متاسفانه مطالعات خاصی در زمینه زلزله دراین شهر وجود ندارد.
وی تاکید کرد: مطالعات باید در معرض عموم مردم قرار گیرد تا با وضعیت قم آشنا شده و در مقابل حوادث اقدام های پیشگیرانه انجام داده و آمادگی خویش را حفظ کنند.
سید امیر سامع معاون خدمات شهری امور اجتماعی شهرداری قم نیز در ادامه این جلسه با بیان این که پنج سالن چند منظوره و بوستان های غدیر و فدک برای شرایط بحرانی آماده است، اظهار داشت: این مکان ها با رعایت اصول و استاندارد ها به عنوان اسکان اضطراری پیش بینی شده است که ظرفیت آن به 10هزار خانوار هم نمی رسد.
وی افزود: امکانات قم را باید تجهیز کرد از این رو در همه جلسه ها باید ظرفیت های مورد نظر را از دستگاه های مختلف مطالبه کرد.
معاون خدمات شهری و امور اجتماعی شهرداری قم با اشاره به این که ستاد مدیریت بحران شهرداری مانورهایی را هرماه اجرا می کند، گفت: توسط شهرداری درمناطق مختلف قم برنامه هایی پیش بینی شده است تا در زمان بحرانی، وضعیت مدیریت شود.
سامع اضافه کرد: این نهاد تیم های مدیریت بحران و آتش نشانی را به منطقه زلزله زده غرب کشور اعزام کرد تا از لحاظ کارشناسی مسائل را مورد بررسی فنی قرار دهد در همین راستا از تجربه این زلزله، نقاط قوت و ضعف را در استان قم شناسایی کرده ایم.
در ادامه عباس جعفری مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم از ایجاد ایستگاه‌های جدید آتش‌نشانی و خریداری امکانات مورد نیاز در شهر قم یاد کرد و افزود: در صورت رخ‌دادن حادثه نیازمند امکانات و تجهیزات گسترده‌تری هستیم به علت امیدواریم تامین این امکانات مورد توجه قرار گیرد.
وی با تاکید بر اینکه در حوادث بزرگ امداد‌رسانی در سطح کل شهر کاری نشدنی است، عنوان کرد: در راستای رفع این مشکل سال گذشته 90 هزار ساعت آموزش را رقم زده و امسال نیز 25 هزار نفر ساعت آموزش را ارائه کردیم تا بتوانیم از ظرفیت عموم مردم در راستای کمک به آسیب‌دیدگان و کاهش خسارت‌ها در هنگام بحران استفاده کنیم

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .