دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷
پایان ماجرای موسسات غیرمجاز؛ تسویه با تمام سپرده‌گذاران تا پایان بهمن
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، 

فرشاد حیدری معاون نظارتی بانک مرکزی در نشست مشترک مسئولان اقتصادی دولت با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در موسسه ثامن الحجج تسویه حساب با سپرده گذاران تا سیصد میلیون تومان عملیاتی شده و مابقی هم تا دهه فجر پرداخت خواهد شد. ضمن آنکه به سپرده گذاران بالای 300 میلیون تومان هم اکنون سیصد میلیون تومان پرداخت شده است.

حیدری ادامه داد: در موسسه اعتباری فرشتگان، به سپرده گذاران تا 200 میلیون تومان،  200 میلیون تومان پرداخت شده است، چرا که دارایی‌های این موسسه کفاف طلب سپرده گذاران را می دهد، اما آنها از تیر 94 به بعد سودی نمی‌گیرند.

معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: در موسسات افضل، وحدت و البرز هم با سپرده گذاران تا صد میلیون تومان تسویه شده و به سپرده گذاران بالای صد میلیون تومان، صد میلیون تومان پرداخت شده و باقی سپرده گذاران هم که کمتر از دو درصد سپرده گذاران هستند صد میلیون تومان دریافت کرده اند و در حال تسویه نهایی با آنها هستیم.

حیدری در خصوص موسسه بدر توس، گفت: این موسسه هزار میلیارد تومان به مردم بدهکار است درحالیکه تنها 17 میلیارد تومان دارایی مکشوف دارد و ما برای تسویه با سپرده گذران آن، 56 میلیارد تومان اختصاص دادیم و 61 فقره سند در استان خراسان توسط قوه قضاییه شناسایی شده که در صورتیکه معاون اول قوه قضاییه آن را قطعی اعلام کند، عملیات پرداخت به سپرده گذاران این موسسه هم آغاز می شود اما دامنه تخلفات در این موسسه بسیار گسترده بوده و 700 میلیارد تومان سپرده جعلی و موهوم در این موسسه شناسایی شده یا بخشی از آن در بیرون فروخته شده اما در موسسه ثبت نشده است.

معاون نظارتی بانک مرکزی در خصوص نوسانات نرخ ارز در هفته های اخیر، گفت: برخی اظهارات غیر کارشناسی از جمله اینکه قرار است از سپرده های بانکی مردم مالیات گرفته شود ، موجب ترس مردم می شود و عده ای، نگران شده و پول خود را از بانک خارج کرده و به دنبال خرید دلار می روند.

وی افزود: در همین موضوع موسسات مالی و اعتباری، 21 هزار و 500 میلیارد تومان پول تازه به اقتصاد تزریق شد که بخشی از آن به سمت بازار ارز و دلار رفت و موجب افزایش تقاضا شد درحالیکه عرضه محدود بود.

حیدری درخصوص واگذاری دارایی های منجمد شده بانک‌ها،گفت: در سه سال گذشته 35 هزار میلیارد تومان سهام و املاک بانکها آزاد شده و امیدواریم تا پایان تیر سال آینده یعنی در 6 ماه آینده همین میزان واگذاری و فروش با سرعت بالا انجام شود و اهداف قانونگذار تأمین شود تا این مبالغ صرف افزایش سرمایه بانکها شود اما از سویی باید دقت کرد که اگر سرمایه اضافه شود و از سوی دیگر زیان بانک‌ها افزایش یابد این اقدام هیچ تأثیری ندارد.

وی افزود: باید مشکلات بانک‌ها از درون حل شود و بانک مرکزی در تلاش است در یک بازه 10 ساله از درون و با اصلاح مکانیزم‌ها مسایلی چون سود دهی، ترازنامه و نقدینگی را حل کند.

حیدری تصریح کرد: یکی دیگر از موانع موجود در سر واگذاری‌ها، دخالت‌های سایر دستگاه‌های نظارتی است که مانع از فروش و تاخیر در واگذاری‌ها می‌شود.

وی اصلاح کارمزدها را یکی دیگر از برنامه های بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی دانست و افزود: در این راه بیش از هزار مورد اصلاح انجام شد اما سازمان حمایت از مصرف کنندگان موضوع را به سازمان تعزیرات ارجاع داد که منتظر اعلام نظر این سازمان هستیم.

 

انتهای پیام/

برچسب ها : بانک
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
موسسه کاسپین
۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۸
0
0
چرا امثال اقای پزشکیان همه مردم را احمق و بی عرضه فرض می کنند که این گونه حرفهای مسخره را می زنند . اقای سیف و دوستانشان برای پیشرفت اقتصاد کشور مردم را به سپرده گذاری مطمئن در موسسات مالی مجاز ترغیب می کردند و بازار ارز و طلا را برای سپرده گذاری مذموم می دانستند . مردم بینوا نیز در سالهای 94 و 95 به قول نظارت و حفاطت و صیانت بانک مرکزی در موسسه مجاز کاسپین سپرده گذاشتند و تمامی ترازهای تعاونیهای منحل شده و ادغام شده که بانک مرکزی تائید نموده بود نیزنشان ازمثبت بودن ترازها را داشت . حالا به یک باره اعلام میشود که نیمی از سپرده ها گم شده است و مردم که حتما روی پیشانیشان چیزی نوشته شده است باید این حرفها را قبول بکنند. بعد برای فریب افکار عمومی حدود سی درصد سپرده های مردم در موسسه کاسپین از محل منابع موسسه و سپرده های کلان پرداخت میشود و یک عدد 98 درصد هم که قابل اثبات یا رد نیست اعلام میشود . حالا برای باز پرداخت هفتاد در صد باقیمانده سپرده ها به مردم بدبخت انها را موکول به امر محال می کنند . یعنی تابحال در عرض چند سال فقط معادل سی در صد املاک و منابع پیدا شده است و حالا باید برای پردا