جمعه ۳۰ شهريور ۱۳۹۷
اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفتگو با قم فردا:
برخی دولتمردان به دنبال اجرای مدل اقتصاد لیبرالی در کشور هستند
عضو هیئت علمی گروه اقتصاد موسسه امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه عدم شفافیت در اقتصاد از ریشه های بی عدالتی است، گفت: متاسفانه برخی دولتمردان به دنبال اجرای مدل اقتصاد لیبرالی در کشور هستند.

 دکتر محمد جواد  توکلی در گفتگو با خبرنگارقم فردا با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص عقب ماندگی در زمینه تحقق عدالت، اظهار داشت: مسئله ای که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره کردند یکی از مسائل مهم است که نسبت به آن غفلت کرده ایم.

وی ادامه داد: در این سال ها سعی شده است تورم در کشور کنترل شود اما شاخص های سنجش عدالت و مقابله با تبعیض نشان از بدتر شدن اوضاع دارد.

عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی (ره) با اشاره به بیشتر شدن فاصله طبقاتی در بین فقیر و غنی در کشور، گفت: در آغاز پرداخت یارانه ها این فاصله کمتر بود اما با کم شدن ارزش پول و افزایش تورم این مسئله بدتر و باعث نارضایتی در جامعه شد.

وی عنوان داشت: در برخی عرصه ها در زمینه قانونی نیز مشکل داریم که باید فکری برای این موضوع کنیم چرا که برخی قوانین باعث ایجاد ناعدالتی و تبعیض و در نتیجه کاهش اعتماد و نارضایتی مردم در جامعه می شود.

توکلی با اشاره به عذرخواهی مقام معظم رهبری ، ابراز داشت: به جای ایشان باید بسیاری از مسئولان دست اندرکار کشور اعم از دولت و دیگر قوا باید از مردم عذرخواهی کنند که به خاطر کم کاری های آنان این وضع ایجاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: از سویی جالب است که برخی مسئولان برای حل مشکلات اقتصادی به دنبال مدل های اقتصاد لیبرالی هستند در حالی که این مدل ها در بهترین حالت در کشورهای غربی جواب می دهد هر چند که در همان جوامع نیز باعث تشدید ظلم و بی عدالتی و افزایش شکاف های طبقاتی شده و این حقایق را نمی توان انکار کرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به نبود شفافیت در اقتصاد ، گفت: عدم شفافیت یکی از مشکلات اقتصاد ما است که در این زمینه باید دولتمردان پاسخگو باشند؛ یکی از ریشه های بی عدالتی وجود همین وضعیت عدم شفافیت است که ما باید برای اصلاح شفافیت اقتصادی ایجاد کنیم و این مسئله بی شک نیازمند عزم و اراده جدی است.

انتهای پیام/

برچسب ها : عدالت , اقتصاد , دولت
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .