جمعه ۳۰ شهريور ۱۳۹۷
رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم:
صیانت از گفتمان انقلاب اسلامی، مهم ترین رسالت حوزه انقلابی است
رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: صیانت از گفتمان انقلاب اسلامی و پاسخ به شبهات ، مهم ترین رسالت حوزه انقلابی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، حجت‌الاسلام ‌والمسلمین احمد واعظی پیش از ظهر امروز طی سخنانی در همایش " حوزه انقلابی، مسئولیت‌های ملی و فراملی" که در سالن اجتماعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، با اشاره به تاکید فراوان مقام معظم رهبری مبنی بر تلاش برای حفظ و تقویت روحیه انقلابی در حوزه و روحانیت ابراز داشت: در این عرصه البته باید به ابعاد و زوایای گوناگون قضیه توجه کرد، ضمن آن که باید دانست اساساً حوزه انقلابی ترکیب و واژه نوپیدایی است که با شروع نهضت اسلامی ایجاد شد و در سال های اخیر پس از تاکیدات فراوان رهبر معظم انقلاب بار دیگر به طور خاص مطرح گشت.

وی با اشاره به این که ما دو مقطع حوزه انقلابی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و حوزه انقلابی پس از پیروزی انقلاب را پشت سر گذاشته ایم، گفت: قبل از هر چیز ما باید به ابعاد و وجوه اشتراک و افتراق حوزه انقلابی توجه ویژه داشته باشیم به این معنا که وقتی از مشترکات صحبت می کنیم، این مؤلفه‌ها را به دو سطح بینشی و عملکردی می‌توان تقسیم بندی کرد، یعنی کفردی که دارای این مؤلفه‌های بینشی و عملکردی باشد می‌توان او را انقلابی دانست.

وی اضافه کرد: اعتقاد و باور به این که اسلام مشتمل بر حوزه سیاسی است و برای اداره جامعه برنامه دارد و از سویی اعتقاد راسخ به ولایت فقیه از جمله مهم ترین شاخصه های حوزه انقلابی است.

رییس دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم بیان داشت: وجه بینشی اعتقاد به لزوم تلاش در راستای پیاده سازی احکام و ارزش‌های اسلامی از مباحث مهمی است و در نظام مبتنی بر ولایت فقیه باید در مسیر خدمت به مردم و پیاده کردن احکام الهی کوشید.

وی گفت: یکی دیگر از شاخصه ها و مؤلفه‌های ثابت و اصلی حوزه انقلابی، اعتقاد به ظلم‌ستیزی در مواجهه با نظام سلطه است که البته این بصیرت و آگاهی باید در سایه ولایتمداری حاصل شود.

واعظی همچنین روحیه جهادی، حق‌طلبی و عدالت‌ خواهی، پناه و یاور مستضعفان بودن، رصد درست و دقیق وقایع جامعه و امت اسلامی و حساس بودن نسبت به وضعیت جامعه اسلامی و عدم انزواطلبی و ارتباط با مؤمنان را از دیگر شاخصه های مهم عملکردی حوزه انقلابی برشمرد و افزود: حوزه انقلابی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بار مسئولیت ایجاد نظم جدید را بر عهده دارد درحالی‌که حوزه پیش از انقلاب، اساساً حوزه‌ای مطالبه گر است؛ به دیگر سخن حوزه انقلابی دیروز آرمان‌گرا و بسیج کننده بود و انقلابی گری در آن فضا دارای ممیزه‌های خاصی بود و حوزه انقلابی امروز جامعه ما عرصه تحقق بخشیدن به آن شعارها است.

وی با اشاره به این که پیش از انقلاب، حوزه انقلابی تلاش در جهت پی‌ریزی گفتمان انقلاب اسلامی داشت، گفت: مهم ترین و بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی ایران تکوین یک گفتمان انقلاب اسلامی است.

وی اضافه کرد: به اعتقاد بنده برگ برنده اصلی جمهوری اسلامی قدرت معنایی آن است و رسالت حوزه انقلابی امروز صیانت از گفتمان انقلاب اسلامی است؛ به دیگر سخن در حوزه پیش از انقلاب مخالفانی نسبت به حوزه انقلابی وجود داشتند و اینک رسالت حوزه انقلابی در مقابل این مخالفت‌ها صیانت از این گفتمان و موجه کردن گفتمان و فائق آمدن بر شبهاتی است که مطرح می شود.

 

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .