پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
معاون بازرگانی مرکز کامپیوتری نور مطرح کرد؛
بارگذاری 20 هزار عنوان کتاب بر روی نرم افزار کتابخانه همراه نور
معاون بازرگانی و خدمات فرهنگی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی(نور) ، تولید نرم افزار کتابخانه همراه نور را خدمتی دیگر به محققان ، فعالان فرهنگی و پژوهشگران علوم اسلامی و انسانی کشور عنوان کرد و گفت: 20 هزار عنوان کتاب بر روی نرم افزار کتابخانه همراه نور بر روی این سامانه بارگذاری شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،حجت‌الاسلام والمسلمین محمد باقر خوانساری ظهر امروز طی سخنانی در نشست خبری که در سالن جلسات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) برگزار شد ، با اشاره به نرم افزار کتابخانه همراه نور اظهار داشت: این نرم افزار هم بصورت موبایل و هم بصورت سیستمی می توان بکار برد.
وی ادامه داد: پشتیبان این نرم افزار که هم قالب سیستمی و موبایلی دارد یک سایت اینترنتی می باشد.
معاون بازرگانی و خدمات فرهنگی مرکز تحقیقات کامپیوتری نور با اشاره به بارگذاری 20هزار کتاب در سامانه کتابخانه نور، گفت: این سامانه به صورت روزانه در حال آپدیت شدن است و به دنبال رساندن کتاب‌های سامانه به 40 هزار کتاب هستیم.
وی افزود: این مرکز رویکرد پژوهش محور دارد و به همین دلیل امکانات پژوهشی همچون سرویس جستجو و نیز پشتیبانی از هزاران جلد کتاب به صورت همزمان و نیز امکانات جانبی همچون یادداشت برداری در نرم‌افزارهای مرکز نور پیش بینی شده است.
حجت الاسلام خوانساری با اشاره به اجازه کتبی از ماکین کتاب های موجود در نرم افزا، بیان داشت:  رسالت مرکز نور رسالت دینی و حوزوی است و به همین دلیل در نرم‌افزارهای این مرکز به محتواهای دینی توجه شده است.
وی ابراز داشت: زبان نرم افزار کتابخانه همراه نور فارسی است، اما در این نرم افزار کتاب‌هایی به زبان فارسی و زبان عربی وجود دارد.
معاون بازرگانی و خدمات فرهنگی مرکز تحقیقات کامپیوتری نور با اشاره به دسته بندی کتاب ها بر اساس موضوع و مولف، خاطرنشان کرد: این مرکز سابقه ای حدود 28 ساله دارد و از حدود 6 سال پیش به سراغ تولید نرم‌افزارهای مرتبط با تلفن همراه رفت، نسخه اولیه نرم افزار کتابخانه همراه نور حدود 4 سال پیش تولید شد و 935 کتاب علوم قرآنی و تفسیر در این نرم افزار وجود دارد.
وی تاکید کرد: پژوهشگران برای استفاده از پایگاه مجلات تخصصی نور باید هزینه کمی در طول سال بپردازند، این دریافت هزینه برای پرداخت حقوق صاحبان مجلات است.
حجت الاسلام خوانساری با اشاره به معاونت های این مجموعه، گفت: این مرکز دارای معاونت فنی ، معاونت پژوهشی ، معاونت بازرگانی  می باشد و در کل مجموعه مرکز تحقیقاتی نور حدود 400 نفر فعالیت می‌کنند.
وی تصریح کرد: این مرکز در طول سال در حدود 100 نمایشگاه داخلی شرکت می‌کند، پیش از شروع تحریم‌ها مرکز تحقیقاتی نور، سالیانه در حدود 50 نمایشگاه خارجی حضور داشت که با شروع تحریم‌ها این تعداد کاهش یافت.
معاون بازرگانی و خدمات فرهنگی مرکز تحقیقات کامپیوتری نور با اشاره به اینکه این مرکز در سال 1368 زیرنظر دفتر مقام معظم رهبری برای تسهیل دسترسی دانش پژوهان به نرم‌افزارها تاسیس شد، گفت: یکی از اقدامات مرکز تحقیقاتی نور شرکت در همایش‌ها و بزرگداشت‌ها است و این مرکز برای این برنامه‌ها نرم افزار هم تولید می‌کند.
وی اضافه کرد: مرکز نور 40 هزار عنوان کتاب در قالب نرم‌افزارهای مختلف و هزار و 250 عنوان نشریه در قالب پایگاه مجلات تخصصی نور منتشر کرده است.

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .