دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
در دیدار علی لاریجانی با مراجع مطرح شد؛
تاکید مراجع بر حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم
آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید در دیدار علی لاریجانی رئیس مجلس با آنها بر حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم تاکید کردند .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، علی لاریجانی رئیس مجلس که به قم سفر کرده است، عصر چهارشنبه با آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله نوری همدانی از مراجع عظام تقلید دیدار و گفتگو کرد .
در این دیدار آیت الله حسین نوری همدانی با تاکید بر اینکه وحدت و انسجام مسئولان و تبعیت از رهبر  مهم است، اظهار داشت: امروز باید همه مسئولان تلاش کنند تا وضعیت اقتصادی مردم بهتر شود.
با حمایت از شعار سال مشکلات اقتصادی حل می شود
وی ادامه داد: امروز با حمایت از شعار سال و محقق شدن آن موضوع اشتغال و اقتصاد حل شود.
این مرجع تقلید با اشاره به اینکه باید نسبت به دریافت دیرکرد توسط بانک ها از مردم اقدامی صورت بگیرد، بیان داشت: باید بصورت جدی در حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم تلاش شود.
وی ابراز داشت: توقع این است تلاش‌ها جوری باشد که مردم تغییر وضعیت اقتصادی را بر سر سفره خود احساس کنند و این امر ان‌شاءالله به همت مسئولان محقق خواهد شد و آینده این نظام و کشور روز به روز بهتر و روشن‌تر می‌باشد.
همچنین آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به قاچاق وارونه، اظهار داشت: برخی با تغییر برچسب کالای خارجی آنها را به عنوان کالای داخلی به فروش می رسانند که برای این موضوع باید کارگروهی تشکیل شود.
وی ادامه داد: امروزه درآمد کارگران کافی نیست و برای برطرف کردن این موضوعات تنها نمی‌توان به فرهنگ سازی قناعت کرد.
کارخانه داران با سود 28درصد بانک ها نمی توانند رقابت کنند
این مرجع تقلید با اشاره به سود بانک ها، عنوان داشت: وقتی بانک‌ها سود ۲۸ درصد می‌گیرند صاحبان کارخانه‌ها در کشور دیگر نمی‌توانند رقابت کنند لذا وقتی اجناس خارجی ارزان‌تر باشد به بازار راه پیدا می‌کند.
وی ابراز داشت: نباید فراموش کرد که این وابستگی اقتصادی سبب وابستگی سیاسی و فرهنگی می‌شود از این رو پیاده شدن فرهنگ غربی قبل از انقلاب بر همین اساس صورت گرفته است.
تعیین نرخ ارز برای مردم معما شده است
آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه باید مشخص شود نرخ ارز را چه کسی تعیین می‌کند، خاطرنشان شد: تعیین نرخ ارز برای مردم معما شده است و همچنین ارزش پول کشورمان پایین آمده است و این در حالی است که شنیده شده برخی اتباع کشورهای خارجی پولشان را در کشورمان گذاشته‌اند تا سود بگیرند.
وی اضافه کرد: خوشبختانه اخیراً خبرهای خوبی در خصوص فضای مجازی به گوش رسیده است،البته نمی‌دانیم مسئولان بالا انعطاف دارند یا هنوز در این خصوص حالت منفی گرفته‌اند؛ فضای مجازی در آینده بنا می‌شود.
این استاد برجسته حوزه اطلاع رسانی به مردم را مهم دانست و خاطرنشان کرد: در خصوص مسائل مختلف باید به درستی و به موقع به مردم اطلاع رسانی انجام شود؛ همچنین مسائل مذهبی و حجاب نیز نباید کمرنگ شود؛ لذا اطلاع رسانی‌های مذهبی هرچه بیشتر شود به استقلال ما نیز کمک می‌کند.
اختصاص ۲۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای سرمایه گذاران در داخل کشور
رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی تلاش کرد اصلاحاتی را متناسب با شرایط موجود کشور در بودجه سال جاری انجام دهد، گفت: اشکالات عمده‌ای در اقتصاد وجود دارد که برای برخی از آن‌ها در بودجه راه حل پیش بینی شده است؛ البته به دلیل وجود برخی تنگناها برای برخی اشکالات نیز تدبیری حاصل نشد.
وی درنظرگرفتن تسهیلات برای سرمایه گذاران در داخل کشور را یکی از اقدامات مهم در بودجه دانست و اظهار کرد: به عنوان مثال در تبصره ۱۸ بودجه حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است.
لاریجانی با اشاره به اینکه صادرات غیرنفتی براساس موضوع مذکور در کشور رونق خواهد گرفت، افزود: باید برای صادرکنندگان مشوق‌های صادراتی درنظر گرفت تا آن‌ها بتوانند رقابت کنند به عنوان مثال فرش قم در کشورهای مختلف بازار خوبی دارد اما متاسفانه اتحادیه‌های فرش بضاعت تبلیغ و معرفی آن را ندارند.
وی تصریح کرد: تلاش کردیم در بودجه تعرفه واردات را به میزان مشخصی اضافه کرده و این مبلغ را برای افزایش صادرات اختصاص دهیم تا مشکلات یاد شده تا حدودی برطرف شود.
لاریجانی در خصوص مسئله یارانه‌ها تصریح کرد: محل مصارف یارانه‌ها در بودجه مشخص شده است به عنوان مثال ۴ هزار میلیارد برای حوزه بهداشت و ۳ هزار میلیارد برای تولید در نظر گرفته شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئله درآمدهای دولت نیز مشکل مهم دیگری است، ادامه داد: بعد از توافق هسته‌ای نفت به فروش رسیده اما متعاقباً قیمت آن پایین است در طول ۴۰ سال گذشته حدود هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار درآمد حاصل کشور شده که از این بین ۷۰۰ میلیارد دلار آن سهم دولت گذشته بوده است اما متأسفانه خوب استفاده نشده و سرمایه‌گذاری جدی صورت نگرفته است.
وی با اشاره به اینکه حدود ۶۵ هزار پروژه نیمه تمام استانی و ملی در کشور وجود دارد که به دلیل به بهره برداری نرسیدن نفع اقتصادیشان برای کشور حاصل نمی‌شود، گفت: براین اساس حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان به منظور تکمیل شدن این پروژه‌ها نیاز است اما در این بین فقط می‌توانیم حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل شدن آن‌ها اختصاص دهیم که طبق این روال حداقل ۲۰ سال طول خواهد کشید.
لاریجانی با اشاره به اینکه برای واگذاری پروژه‌های نیمه تمام در بودجه تمهیدات در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: بخش خصوصی به دلیل اینکه پول اولیه برای در اختیارگرفتن پروژه‌ها را ندارد رقبتی نیز برایش ایجاد نمی‌شود؛ لذا تلاش کردیم مبلغ اختصاص یافته برای پروژه‌ها در قالب مشخصی از طریق وام به افراد واگذار شود که اگر این مهم محقق شود بخش عمده‌ای از پروژه‌ها به ثمر خواهد رسید.

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .