دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
مراجع عظام تقلید در دیدار وزیر بهداشت تاکید کردند؛
ضرورت تلاش همه جانبه مسئولان برای تحقق شعار سال / مسئولان باید به فکر مردم مظلوم و قشر کم درآمد باشند
مراجع عظام تقلید در دیدار وزیر بهداشت با اشاره به نامگذاری امسال به نام حمایت از تولید ملی بر ضرورت تلاش همه جانبه مسئولان برای تحقق آن تاکید کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، افتتاح بیمارستان شهدای قم در حالی روز پنج شنبه هفته گذشته انجام شد که براساس اظهارات هاشمی وزیر بهداشت هنوز شهر قم با استانداردهای کشوری و بین المللی از نظر تعداد تخت فاصله دارد.

به هر حال افتتاح این بیمارستان فرصتی بود تا وزیربهداشت دیداری نیز با مراجع عظام تقلید داشته باشد البته هاشمی جزء وزرایی است که در دولت یازدهم نیز دیدارهای متعددی با مراجع عظام داشت.

لزوم حمایت از کالاهای داخلی در حوزه بهداشت و سلامت

آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نگاه ویژه دولت به طرح تحول نظام سلامت را مورد توجه قرار داد و گفت: همچون گذشته باید حمایت‌های دولت از حوزه بهداشت و سلامت افزایش یابد تا شاهد رفع مشکلات مردم باشیم.

وی حمایت از کالاهای پزشکی ساخت داخل را در راستای شعار سال با عنوان حمایت از کالای ایران دانست و افزود: این کار سبب ایجاد شغل و افزایش امید در جامعه خواهد شد و امیدواریم چنین کاری در حوزه بهداشت و درمان صورت پذیرد.

این مرجع تقلید با تاکید بر ضرورت افزایش کیفیت تولیدات داخلی اذعان کرد: امیدواریم تولیدکنندگان دارو نیز در کشور با افزایش کیفیت داروهای داخلی، حمایت عمومی از این کالاها را جذب کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه طب سنتی باید در چارچوب قوانین و ضوابط کشور باشد خاطرنشان کرد: در این صورت است که این نوع طب می‌تواند مورد تایید قرار گیرد و با توجه به اینکه در روایات و احادیث چیزی به عنوان طب اسلامی وجود ندارد، برخی با دست‌اندازی به خرافات در این حوزه به اسلام و طب سنتی آسیب می‌رسانند.

قضاوت مردم نسبت به فعالیت پزشکی در کشور مثبت است

آیت الله نوری همدانی در دیدار با وزیر بهداشت گفت: طرح تحول سلامت خدمت بزرگی به مردم کشور بود؛ در اسلام همه خدمت ها و همه علوم، در یک رتبه هستند، ولی برخی از علوم دارای اهمیت هستند؛ یکی از این علوم، علوم مرتبط به طب و بهداشت است.

وی افزود: به قول فرمایش حضرت امام صادق(ع) در هر منطقه مسکونی باید به سه گروه حضور داشته باشند؛ اولین گروه، فقهایی هستند که اسلام شناس هستند و اسلام را با همه ابعاد آن می شناسند؛ گروه دوم طبیان بصیر و معتمد هستند که بتوانند مردم را درمان کنند و گروه سوم نیز امیران مدیر و عادل هستند.

معظم له بیان کرد: فعالیت بهداشتی در کشور، فعالیت بسیار مهم است؛ در اسلام از طب به عنوان یک مساله مهم یاد شده است؛ در اسلام بر این نکته تاکید شده اگر کاری نیز قرار است انجام شود، به بهترین نحو انجام شود و در عرصه پزشکی نیز باید چنین عمل کرد.

وی تصریح کرد: خدمات مسئولان کشور در عرصه های مختلف با هم متفاوت است و خدمات پزشکی و درمانی و بهداشتی از بهترین و مهمترین خدمات به مردم است که مردم نیز رضایت دارند؛ قضاوت مردم نسبت به فعالیت پزشکی در کشور مثبت است ولی نسبت به برخی از امور که مرتبط به معیشت است مردم راضی نیستند که در این زمینه باید توجه شود که همه جریان ها در کشور به شکل یکنواخت انجام شود تا مایه رضایت مردم را فراهم کنند.

این مرجع تقلید با اشاره به شعار امسال نیز که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح شد، گفت: مساله حمایت از کالای ایرانی بسیار مهم است؛ باید سعی کنید که تجهیزات پزشکی در کشور تولید شود.

مسئولان باید به فکر مردم مظلوم و قشر کم درآمد باشند

آیت‌الله علوی گرگانی نیز در دیدار با وزیر بهداشت که در دفتر این  مرجع تقلید برگزار شد، با ذکر این مطلب که مسئولان باید بدانند که مجاهدت‌های پابرهنگان جامعه آن‌ها را بر سرکار آورده است گفت: به همین دلیل است که مسئولان باید بدانند که به اقشار ضعیف و کم درآمد بیشترین کمک را داشته باشند.

وی افزود: قشر ضعیف جامعه سهم بزرگی در انقلاب اسلامی داشتند؛ مسئولان برای موفقیت در انتخابات وعده‌هایی به مردم داده‌اند که نباید داده می‌شد، این وعده‌ها سبب ایجاد فاصله بین انتظارات مردم و توان واقعی دولت شده است.

استاد حوزه علمیه اظهارکرد: باید کاری کنیم که فاصله بین وعده‌های انتخاباتی و اقدامات صورت گرفته کاهش یابد؛ در همین راستا دولت باید تلاش کند فاصله‌های ایجادشده بین انتظارات و وعده‌ها داده‌شده را کمتر کند،دولت جمهوری اسلامی  باید اقداماتی انجام دهد که به الگویی در بین ملت‌های دیگر  تبدیل شود.

معظم له بیان کرد:مسئولان باید به فکر مردم مظلوم و قشر کم درآمد باشند و  پوشش‌های بیمه‌ای در مراکز درمانی کشور توسعه پیدا کند تا بیماران به‌جز درد و بیماری، نگرانی دیگری را احساس نکرده  و دغدغه اقتصادی  از بین آن‌ها برداشته شود.

حضرت آیت الله علوی گرگانی گفت: در ماه‌های گذشته مباحثی پیرامون مسایل مرتبط به طب اسلامی ایجاد شده است که باید نشستی مشترک بین مدیران وزارت بهداشت و  متخصصان طب اسلامی انجام شود تا تجربه‌های آن‌ها در زمینهٔ طب اسلامی شناسایی‌شده و ادعاهای آن‌ها مورد توجه قرار گیرد چراکه در برخی مواقع تجربه بالاتر از علم و دانش است.

معظم له در پایان بر لزوم استفاده دستگاه سلامت کشور از کالاهای ایرانی تاکید و بیان کرد:باید در سال حمایت از کالای ایرانی داروهای ایرانی باکیفیت در مراکز درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

انتهای پیام/

برچسب ها : مراجع
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .